שתף קטע נבחר

פקחי סבא"א: איראן לא נתנה גישה למתקן צבאי

המתקן פרצ'ין הוזכר בדו"ח סוכנות הגרעין הבינלאומית כמקום שנועד לביצוע ניסויים המצביעים על פיתוח אפשרי של נשק גרעיני. משלחת הפקחים שבאה לטהרן השבוע ביקשה לבקר בו, ונתקלה בהתעלמות. וגם - צפו: איראן שיגרה לווין לחלל

גורמים דיפלומטים סיפרו היום (ו') לסוכנות הידיעות רויטרס כי איראן מנעה מאנשי המשלחת של סוכנות הגרעין הבינלאומית למדינה לבקר במתחם הצבאי פרצ'ין שליד טהרן, עובדה שמקשה מאוד על משימתה של המשלחת, שנועדה לשכנע את איראן להתמודד עם הטענות שתוכנית הגרעין שלה נועדה למטרות צבאיות.

 

הדיפלומטים אמרו כי הפקחים ביקשו גישה למתחם במהלך שלושת הימים שבהם ניהלו שיחות עם גורמים איראנים בבירה האיראנית, אולם עד כה הם לא קיבלו שום סימן לכך שהשלטונות יאפשרו להם לבקר במקום. שיחות נוספות בין הצדדים אמורות להיערך מאוחר יותר החודש.

 

מתקן פרצ'ין הוזכר בדו"ח סבא"א מחודש נובמבר, שבו נתנה הסוכנות ביטוי לחששה הגובר שלתוכנית הגרעין של איראן יש אופי צבאי. הסוכנות לא ציינה אם הנושא אמור לעלות במהלך הדיונים שנערכו בטהרן ב-29-31 בינואר, אולם דיפלומטים סיפרו שכך היה. לפי הדו"ח ההוא, איראן בנתה בבסיס הצבאי פרצ'ין מתקן שנועד לביצוע ניסויים הידרודינמיים, מה ש"מצביע על פיתוח אפשרי של נשק גרעיני".

 

דיפלומט מערבי אחד אמר כי "צוות סבא"א ביקש גישה לפרצ'ין, אבל איראן לא סיפקה אותה". הוא ואחרים העלו את האפשרות שאיראן יותר התעלמה מהבקשה מאשר דחתה אותה במהלך הפגישות. "חברי המשלחת ביקשו לראות אתר מסוים, אבל מעולם לא קיבלו תשובה", הודה גורם אחר בסבא"א. גורמים באיראן לא הגיבו לפי שעה על הטענות. שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, תיאר השבוע את השיחות באיראן כ"טובות מאוד", מבלי לפרט על כך.

 

המנהיג העליון של איראן, חמינאי. "ישראל גידול סרטני שיוסר" (צילום: PRESSTV) (צילום: PRESSTV)
המנהיג העליון של איראן, חמינאי. "ישראל גידול סרטני שיוסר"(צילום: PRESSTV)

 

הבוקר השווה המנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי חמינאי, את ישראל ל"גידול סרטני" והבטיח לאלפי מתפללים בטהרן כי "המשטר הציוני יוסר". בדרשה שנשא במסגד בטהרן הוא המעיט בחשיבותן של הסנקציות שהטיל המערב על ארצו, ואמר

כי הן מועילות לאיראן.

 

מוקדם יותר דיווחה התקשורת באיראן על שיגורו המוצלח של לוויין צילום נוסף מתוצרת עצמית. הלוויין, 50 ק"ג משקלו, שוגר במסגרת חגיגות לציון 33 שנים למהפכה האיסלאמית, וזה הלוויין השלישי שאיראן משגרת בשנתיים האחרונות. עם זאת, לא מדובר בלוויין קטן יחסית, והמערב מודאג בעיקר מהיכולת של איראן לשגר אותו על גבי טיל, דבר שעשוי להעיד על התקדמות בתוכנית הטילים של טהרן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד. איראן משחקת משחקים
צילום: רויטרס
מומלצים