שתף קטע נבחר

בלבול במגזר: החופשה לרגל יום מוחמד התארכה

מתי צריך לציין את יום הולדתו של נביא האיסלאם? ברוב העולם הערבי עשו זאת כבר אתמול, אבל בארץ התגלעה מחלוקת בין המופתי של ירושלים ליו"ר בית הדין השרעי, שקבע כי יש לחגוג היום. התוצאה: אין עבודה ואין לימודים כבר יומיים

יא ירח, מה עשית? בלבול, מבוכה ולא מעט כעס שררו היום (א') במגזר הערבי מסיבה לא שגרתית - יום הולדתו של הנביא מוחמד. שתי החלטות סותרות שפרסמו יושב ראש בית הדין השרעי לערעורים בישראל מחד, והמופתי של ירושלים מאידך, גרמו לחוסר אחידות בדבר התשובה לשאלה - מתי יש לציין את יום הולדתו של נביא האיסלאם, יום שבו לא עובדים ולא לומדים.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

התאריך שבו מצוין יום הולדתו של הנביא מוחמד משתנה בהתאם לירח. בשבוע שעבר הודיע יו"ר בית הדין השרעי לערעורים, השופט אחמד נאטור, כי יום ההולדת יצוין היום, יום ראשון. אלא שמנגד קבע המופתי של ירושלים, מוחמד חוסיין, כי יום ההולדת יצוין בשבת - אתמול. יש להזכיר כי ברוב העולם הערבי אכן ציינו את הולדת הנביא כבר אתמול.

 

גם בישראל ציינו רוב המוסלמים את יום הולדתו של מוחמד אתמול, אולם בשל קביעתו של נאטור והעובדה שיש מי שמציינים את המועד דווקא היום, נוצר הצורך לאפשר לקיים את החג במשך יומיים. כתוצאה מכך כל המוסדות במגזר הערבי, כולל קופות החולים, היו סגורים גם היום, ומשרד החינוך הכריז על חופשה בבתי הספר של המגזר הערבי בימים שבת וראשון גם יחד.

 

שער של בית ספר במגזר הערבי סגור, היום (צילום: חסן שעלאן ) (צילום: חסן שעלאן )
שער של בית ספר במגזר הערבי סגור, היום(צילום: חסן שעלאן )

 

ברחוב הערבי היו שזעמו היום על תוצאות המחלוקת בין בכירי הדת. מוואן מחמיד, תושב אום אל-פחם, אמר ל-ynet: "היחידים שקבעו מועד שונה לציון הולדת הנביא הם אנשי הדת בארץ. במדינות ערב חגגו כבר אתמול. זה פשוט זלזול בדת, זה הפך לתחרות".

 

וופא קוזמאר, תושבת טייבה, אמרה: "משרד החינוך לא מתחשב בלימודים במגזר הערבי. הם התבלבלו ופתרו את המחלוקת בחופשה של יומיים, וזה גורם לילדים שלנו להפסיד שעות לימוד. לגורמי הדת צריכה להיות אחריות, אסור להם לשחק בה כאוות נפשם".

 

אחד השייחים אמר ל-ynet: "יום הולדתו של הנביא חל אתמול, וההודעה של נאטור מטעה. רוב המתפללים חגגו

אתמול". השופט אחמד נאטור מצדו התעקש בשיחה איתנו: "חלק ממדינות ערב חגגו את זכר הולדת הנביא היום וחלק בשבת. בכל שנה יש תיאום בינינו לבין המופתי, והשנה לא היה תיאום".

 

ממשרד החינוך נמסר: "בעקבות פניות רבות של מנהלי מוסדות החינוך במגזר הערבי, נענה המשרד לבקשות והוציא הנחיה חד פעמית בעניין ציון חופשת חג 'הולדת הנביא מוחמד' למוסלמים בבתי הספר הערביים. בהתאם לזאת, הוחלט כי החג יצוין בתאריכים 4-5.2.2012".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית ספר סגור, היום
צילום: חסן שעלאן
מומלצים