שתף קטע נבחר

עם הפנים לאיראן? "אשל אמיץ, אסרטיבי ומקורי"

מפקד חיל האוויר הבא זכה למחמאות מבכירים שתחתם שירת לאורך השנים, על רקע הדיווחים הרבים על תקיפה ישראלית פוטנציאלית באיראן. "הוא עצמאי ויודע לקדם את עמדותיו"

"הוא מינוי מצוין. יש לו דעות עצמאיות ומקוריות, והוא יודע לקדם את עמדותיו בצורה אסרטיבית". כך תיארו אמש (יום א') עמיתים את מפקד חיל האוויר הבא, אלוף אמיר אשל. על רקע השיח הגובר שעוסק בתקיפה ישראלית פוטנציאלית של מתקני הגרעין באיראן, קיבלו ניתוחי האופי וחוות הדעת משמעויות נוספות, מורכבות יותר. בדיון עתידי, אם יתקיים כזה בפורום מקבלי ההחלטות, לא צפוי אשל לעשות "חיים קלים" לדרג המדיני, הוסיפו בכירי החיל בעבר ובהווה.

 

על סדר היום של אשל - כותרות אחרונות ב-ynet:

אובמה: ישראל טרם החליטה אם לתקוף באיראן

תקיפה באיראן? "פקיסטן תהיה חייבת להגיב"

 

"מפקד חיל האוויר והרמטכ"ל בונים תוכניות ויכולים להציג אותן לממשלה בצורה מוטית, בכוונה או שלא בכוונה, עם הוספת דגשים כאלה או אחרים, ובכך לתעל את ההחלטה לכיוון מסוים", הסביר ל-ynet מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף (מיל') איתן בן אליהו. "מהשיחות שלי עם אשל בשנים האחרונות ומההיכרות שלי איתו, הוא יהיה זהיר מאוד: יציג את הנתונים בצורה מלאה, מושלמת ומדויקת. אם הייתי צריך, הייתי רוצה שאשל יהיה זה שיכין את התוכניות".

 

אשל שירת תחת בן אליהו כראש מחלקת מבצעים בחיל. "מדובר באדם שלמרות שנראה צנום, הוא בעל חוט שדרה מאוד חזק, עבר מספר רב של תחנות בדרכו, שהכינו אותו בצורה הטובה ביותר לפסגה. הוא ללא ספק אחד הטייסים הטובים בחיל, שכיסה בתפקידיו את כל הספקטרום", הדגיש בן אליהו.

 

מפקד החיל לשעבר אמד את התפקיד המכריע שיעמוד בפני אשל גם אם לא תתרחש תקיפה, ואמר כי "להתרעה של חיל האוויר יהיה תפקיד מאוד מרכזי אם איראן תגיע לנשק גרעיני. הייתי ממליץ לו להיות זהיר, אבל מאוד החלטי".

 

מעבר לסוגיה האיראנית, צפוי חיל האוויר להתמודד עם השלוחה המרכזית של טהרן במזרח התיכון - סוריה, שם ממשיך צבאו של אסד להשתדרג על רקע החשש לזליגה של מערכות נשק מתקדמות לחיזבאללה. בעוד מפקד חיל האוויר היוצא, אלוף עידו נחושתן, הזהיר לאחרונה מ"איבוד עליונות אווירית", עלול קיצוץ בתקציב לפגוע בפרויקט הדגל של מערך ההגנה

האקטיבית: כיפת ברזל.

 

"אשל יצטרך להתמודד עם אתגרים שישראל לא הכירה, לגלות גמישות וחשיבה יצירתית של יציאה מהשבלונה עם מעט אמצעים ותקציב שעלול להיפגע", ציין קצין בחיל האוויר. "הוא מינוי מצוין", הסביר מנהל מכון פישר לחקר החלל, תת-אלוף (מיל') אסף אגמון, שכיהן בתפקידים בכירים בחיל האוויר, "כראש אג"ת לשעבר, הוא ידע להסתכל על כל צורכי הצבא. מדובר באדם דומיננטי ואמיץ שיודע לקבל החלטות טובות. אני בהחלט מסכים שהוא יהיה מפקד חיל האוויר עם הכי הרבה אתגרים שיכולים להיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמיר אשל, אמש
צילום: אליעד לוי
איתן בן אליהו
צילום: ג'רמי פלדמן
אסף אגמון
צילום: סיוון פרג'
מומלצים