שתף קטע נבחר

הורי מפקד חיל האוויר: שלא יצטרך לתקוף באיראן

אמו ואביו של אלוף אמיר אשל יודעים מה יהיה המבחן המרכזי שלו. "אמיר מוכן לכל תרחיש", בטוח האב. אשל הודה למברכים: "אני מודע לגודל האחריות". הוא למד אנגלית מחוברות טיסה, ואמו הגאה מספרת: "מהרגע שעמד על רגליו הוא חלם לטוס"

למשפחת חיל האוויר יש ראש חדש , והמשפחה הפרטית של אותו ראש יודעת בדיוק מה האתגר המרכזי שעמו יצטרך להתמודד. "אמיר מוכן לכל תרחיש, אנחנו מקווים שהכול יהיה בסדר ושלא יזדקקו לזה", אומר אביו של מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, על אפשרות של תקיפה באיראן. אשל עצמו הודה למברכים ואמר הערב (יום א') לכתבים לפני שנכנס לביתו: "אני מודע לגודל האחריות ומתכוון לעשות הכול כדי לעמוד בה כראוי".

 

האם עדנה לא הופתעה מהחלטת שר הביטחון אהוד ברק לאשר את מינויו של בנה למחליפו של מפקד החיל הנוכחי, אלוף עידו נחושתן. "היה פסטיבל די ארוך עד המינוי, נתנו לנו להתרגל לאט לאט לרעיון", אמרה ל-ynet האם. "אני מאחלת לו מכל הלב שיצליח, זו תהיה ההצלחה של כולנו". לדבריה, "הנכדים מבסוטים, גאים באבא. כל המשפחה גאה".

 

בסוף השבוע דווח בארצות-הברית כיצד תתבצע תקיפה ישראלית באיראן, ועוד לפני כן נטען כי האמריקנים סבורים שישראל תתקוף את מתקני הגרעין עד הקיץ. "עניין איראן מדאיג כל אחד בישראל, בתור אמא שלו אולי זה מדאיג אותי יותר", מרחיבה עדנה אשל. "אני מאחלת לו שישמור עלינו ועל כולנו, הוא הולך לתפקיד מאוד קשה. בעיתונות מפרסמים בדיוק מתי יתקפו את איראן, איך יתקפו וכמה מטוסים יקחו חלק. אז נראה לי שזה די מדאיג".

 

קרבות אוויר עם לוקר

האב יחזקאל מוסיף: "מה שיחליטו יחליטו, אמיר מוכן לכל תרחיש. אנחנו מקווים שהכול יהיה בסדר ושלא יזדקקו לזה. כולנו חיכינו להכרזה ואנחנו מאוד מתרגשים. אני מאחל לו הצלחה ושלא יצטרך לעמוד במבחנים שכולם חושבים שיצטרך".

 

אלוף אשל, הערב. הודה למברכים (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
אלוף אשל, הערב. הודה למברכים(צילום: אליעד לוי)

 

אשל ניצח במרוץ לתפקיד מפקד חיל האוויר את מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, אלוף יוחנן לוקר. על פי הפרסומים, לוקר תומך בתקיפה באיראן, והוא היה מועמדו של בנימין נתניהו. "למרות שניסו לגרור אותו ואת לוקר לקרבות אוויר, זה לא הלך לאף אחד, כי הם ביחסים מצוינים", טוענת האם.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

היא סיפרה כי קיבלה את המידע על המינוי רק חצי שעה לפני ההודעה לתקשורת: "דסקסנו בנושא בסוף השבוע, הוא אמר ששום דבר עוד לא נקבע. חצי שעה לפני ההודעה דיברתי איתו, והוא אמר שעוד מעט יגיעו להודיע, איחלנו לו כל מה שהורים יכולים לאחל לבן". האב אמר כי הוא מקווה "שהבחירה הייתה מוצלחת וטובה לנו, וכל עם ישראל. שום דבר לא בטוח עד שלא שומעים את המילה האחרונה, והיא נאמרה".

 

"אהב רק בננות"

ומיהו מפקד חיל האוויר החדש? "הוא לא אהב לאכול כילד, הוא אהב רק בננות, היום זה השתנה לגמרי", מספרת עדנה אשל על אמיר הקטן, שכבר מגיל צעיר ידע בדיוק מה החלום שלו. "בכיתה ב' למד אנגלית לבדו מחוברות הטיסה שלו. מהרגע שעמד על שתי רגליו הוא חלם לטוס, כל התקרה שלו הייתה אווירונים, הוא בנה מטוסים, קרא את חוברות התעופה".

 

אשל (מקדימה), אחרי המטס מעל מחנה ההשמדה אושוויץ (צילום ביטאון חיל האוויר) (צילום ביטאון חיל האוויר)
אשל (מקדימה), אחרי המטס מעל מחנה ההשמדה אושוויץ(צילום ביטאון חיל האוויר)

 

אפילו האם המאושרת לא חשבה שבנה יגיע עד לראש הפירמידה בחיל: "ידענו שהוא רוצה להיות טייס, רבים רוצים להיות טייסים, אבל אף פעם לא חשבנו כל כך רחוק. כאשר הוא היה בקורס רק קיווינו שהוא יסיים אותו בהצלחה. אמרו לנו 'בואו כל שבת כדי להרים את המורל, תביאו חברות ואוכל'. אז באנו עם החברה והסירים ועברנו את קורס טיס".

 

האבא יחזקאל סיפר כי בנו הצטרף לגדנ"ע אוויר והיה חתום על מגזיני תעופה. "הוא קיבל את ירחון אוויישן, שרק מנהלי חברות מקבלים אותו. יום אחד, כשהוא היה בתיכון, התקשרו אליו והודיעו שנציג שלהם יבקר במזרח התיכון למכור הליקופטרים, ושאלו אותו אם הוא יוכל להיפגש איתו", נזכר האב בחיוך.

 

אשל, שרבים מבני משפחתו נספו בשואה, השתתף במטס מעל אושוויץ ב-2003. אביו סיפר כי במסגרת טיול שורשים ביקרה המשפחה בקבר אחים, "שם נהרגו ונקברו סבא רבא וסבתא רבא שלו. השואה הייתה אחד המניעים שלו, הדחיפה שלו להמשיך בצה"ל. הוא יצר קשר עם הרבה מאוד ניצולים והמטס שהוא יזם מאוד ריגש אותם".

 

בהכנת הידיעה השתתף נרי ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש חדש. אלוף אמיר אשל
צילום: אליעד לוי
פרחים למפקד
צילום: אליעד לוי
מומלצים