שתף קטע נבחר

"משוחרר מעסקת שליט יחזור לכלא ל-27 שנים"

הפרקליטות הצבאית דורשת שאיימאן שארונה, שחשוד שחזר לפעילות טרור, ישוב לרצות את שארית העונש שנגזר עליו

מסתמן כי מחבל ששוחרר בעסקת חילופי האסירים עבור גלעד שליט יחזור לרצות את מלוא עונשו. הפרקליטות הצבאית מבקשת כי אחד מהמחבלים המשוחררים, שנעצר בחשד שחזר לסורו, ייכלא לריצוי יתרת העונש שנגזר עליו בתחילה - עוד 27 שנות מאסר. כך מדווח היום (ד') עיתון "במחנה".

 

איימאן שארונה (36) נעצר לפני כשבוע בפעילות של גדס"ר גולני בכפר דורא שליד חברון, בחשד למעורבות בפעילות טרור ובחברות מחודשת בארגון חמאס. מידע מודיעיני הצביע על חזרתו לפעילות בחמאס, בניגוד לתנאי השחרור שקבעו כי חזרה לטרור תביא למעצרו ולריצוי המשך עונשו המקורי.

 

שארונה הורשע בעבר במעורבות בפיגוע שכלל פיצוץ מטען בבאר שבע במאי 2002, בו נפצעו 18 אזרחים, וכן בפיגועי ירי נוספים במהלך האינתיפאדה השנייה. בסך הכול נגזרו עליו 38 שנות מאסר.

 

בתחילת השבוע הבא תתכנס ועידת שופטים מיוחדת בהרכב של שלושה שופטים בבית המשפט הצבאי עופר שליד רמאללה, לדון אם לממש את עונש התנאי על שארונה. בצה"ל הסבירו כי פעילותו בשבועות האחרונים מהווה "הפרה בוטה וברגל גסה של תנאי השחרור בשל הפעילות הביטחונית שבה היה מעורב לאחרונה".

 

הפרות התנאים: לא התייצבו פעם בחודש

לפני כחודשיים, בסמוך לעסקת שליט, קבע מפקד פיקוד מרכז (אז אלוף אבי מזרחי) תיקון חדש לחקיקה ביהודה ושומרון, לפיה משוחררי עסקת שליט בשטחים שייעצרו בשנית בחשד לפעילות חבלנית או פלילית, יובאו בפני ועדת שופטים מיוחדת שתקבע אם לממש את המשך מאסרם. כעת תתכנס הוועדה הזו לראשונה, וההחלטה שתיפול בעניין עשויה להוות תקדים.

 

בצה"ל אומרים כי מאז העסקה, נרשמו עשרות הפרות של תנאי השחרור מצדם של המחבלים ששוחררו ליהודה ושומרון. הפרות אלו התבטאו לרוב באי-התייצבות של המחבלים אחת לחודש במשרדי מינהלת התיאום והקישור באזור מגוריהם, וכן ביציאה מאזור מגוריהם.

 באחד המקרים נעצר מחבל כשניסה לחצות את מחסום רנתיס שליד בית אריה, ובמקרה אחר ניסה מחבל לעבור את מעבר אלנבי, לירדן.

 

חלק מהמחבלים הפכו לגיבורים בכפרים שאליהם חזרו, ותמונותיהם נתלו באזור. לאחר העסקה, תמונותיהם ופרטיהם של עשרות המחבלים ששוחררו לאיו"ש נמסרו לחיילים במחסומים ובסיורים. בנוסף, בצבא מקיימים מעת לעת תצפיות על אזור מגוריהם של המחבלים, וכן ביקורי פתע בבתיהם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חגיגות אחרי שחרור אסירים בעסקה
צילום: רויטרס
מומלצים