שתף קטע נבחר

נלחמים למען האריות הלבנים

בעולם נותרו מאות אריות לבנים בלבד ומעטים מהם חיים בטבע בדרום אפריקה. בועז פיילר יצא לפגוש אותם מקרוב ואת לינדה טאקר, פרסומאית מצליחה מלונדון, שהחליטה להקדיש את חייה להצלת הטורפים הגדולים מהכחדה מוחלטת בטבע

לינדה טאקר, חוקרת בעלת תואר שני מאוניברסיטת קיימברידג' ואשת פרסום מצליחה שהתגוררה בלונדון, שבה בשנת 1991 לחופשת מולדת קצרצרה בדרום אפריקה ונסעה לבקר חברים באחת משמורות הטבע בעמק טימבוואטי.

 

בעוד הם יושבים לעת ערב סביב המדורה, שמעה הקבוצה שאגות העולות מהעמק. אחד המדריכים זיהה כי מדובר בשאגות של לביאה הכורעת להמליט והחבורה ביקשה לנסוע מיד ולראות את ההמלטה.

 

למרות שהשמש שקעה. שישה אנשים יצאו אל עבר מקור השאגות ברכב שטח פתוח. כאשר התקרבו, עלה הג'יפ על בול עץ ישן ששבר את הצירייה של הרכב. לפתע, הבינו השישה את הטעות הנוראית שעשו. הם היו חשופים ברכב פתוח עם מנוע שבור וללא רדיו או כל דרך אחרת להזעיק עזרה.

 

להקת האריות שמנתה כ-24 פרטים, כלל לא אהבו את הפולשים בעת הרגישה של ההמלטה, והתקבצו סביב הרכב בזעם. "היה ברור לנו שמישהו עומד להיאכל הלילה", אומרת טאקר בראיון מיוחד ל-ynet. "נכנסנו להיסטריה והאריות הריחו את זה". כל אימת שאריה התקרב לרכב, האירה עליו החבורה עם הפנס הגדול שהיה מחובר למצבר הרכב, אך גם זה כבר היה חלש ומעומעם ועוד דקות ספורות יכבה כליל. גורלם, נראה כנחרץ.

 

 

מלכת האריות של טימבוואטי

לפתע, הופיעה מבין העשבים אישה מקומית מבוגרת שנשאה על גבה תינוק. היא פסעה בשקט בין האריות ומבלי לומר מילה, עלתה אל הרכב והתיישבה. היא פנתה אל אחד מיושבי הרכב ואמרה לו כי המצב בטוח כעת והוא יכול לשוב ברגל אל המחנה וכדי להזעיק עזרה. כך אכן היה. חייה של טאקר והאחרים ניצלו במה שנראה כנס מופלא.

 

טאקר ששבה לעולם הפרסום בלונדון, לא יכלה לנער מראשה את המקרה המוזר ואת אותה אישה, מריה קוסה שמה, שהעזה ללכת בין האריות בעוד היא נושאת את נכדה הקטן על גבה.

 

לאחר כשנה היא שבה לדרום אפריקה וחיפשה את את מריה קוסה כדי לקבל הסבר על אותו הלילה. קוסה שנודעה גם כ"מלכת האריות" של טימבוואטי, הסבירה כי מדובר באריות קדושים שהגיעו לבשר על עידן חדש לאדם ולאדמה. "מריה הסבירה לי שהאריות עצמם הם אלו שבישרו לה על הימצאות אנשים הזקוקים לעזרה באותו הלילה. השמאנים המקומיים מאמינים שהם יכולים לתקשר עם האריות, בהם הם רואים רוחות של מלכי העבר".

 

ניצודו עד כדי הכחדה מהטבע

ב-1975 התגלו לראשונה האריות הלבנים למערב, כאשר חוקר מקומי בשם כריס מקברייד הגיע לחקור את החיות הקדושות לשבטים המקומיים בעמק טימבוואטי בדרום אפריקה.

 

באותה עת, בדיקות גנטיות לחיות בר לא היו נפוצות ומקברייד הסיק בטעות כי מדובר באריות לבקנים. עוד קבע מקברייד כי עקב היותם לבנים הם אינם יכולים להסוות את עצמם ולכן גם לצוד בצורה אפקטיבית.

 

מבחינתו המשמעות היתה כי האריות לא יוכלו לשרוד בטבע לאורך זמן והדבר נתן אישור לכל צייד ומנהל גן חיות, ללכוד את האריות הלבנים בטבע, לכלוא אותם בכלובים או שמורות ולצוד אותם למטרות רווח, עד שנכחדו תוך עשרים שנה מהטבע.  

 

טאקר החליטה לנטוש את עולם הפרסום למען מטרה יחידה, הצלת האריות הלבנים מהכחדה מוחלטת בטבע. "אם פוגעים באריות הלבנים, פוגעים באדמה ובאדם. אלו חיות מופלאות המשלבות כל כך הרבה רוך עם עוצמה כה רבה. אנו נמצאים במלחמה יום יומית על עתידם, כדי שגם הדורות הבאים יוכלו ליהנות מהחיה המלכותית והמיוחדת הזו".

 

צילום: בועז פילר

 

 

מאבק עולמי להצלת החיות מציד

בשנת 2004 הצליחה טאקר להציל מתעשיית הצייד המקומית לביאה לבנה ושלושה גורים. היא השיבה אותם לשמורת טבע שהקימה במיוחד עבורם. יחד עם צוות מדענים מומחים, החל מסע לפיצוח הקוד הגנטי של האריות הלבנים, במהלכו התגלה כי מדובר בתת-מין נפרד.

 

המחקר של טאקר וקבוצת המדענים, הצליח לטענתם להפריך את טענותיו של מקברייד, על כך שהאריות אינם יכולים לשרוד בטבע ואף הוכיחו כי עקב האדמה הבהירה והעשב היבש הגבוה במולדתם, מוסווים האריות אפילו טוב יותר מאריות אפריקניים ואף שיעורי הציד המוצלחים גבוהים יותר.

 

כיום נותרו בעולם פחות מ-500 אריות לבנים ורק תשעה חיים חופשיים בטבע. תת המין כולו כולו נתון בסכנת הכחדה מוחשית ומיידית. רק טאקר וצוותה ניצבים חוצץ בין הציידים לבין האריות. לאחרונה פקדו את האזור שיטפונות אדירים שפגעו קשות בשמורת הטבע של טאקר ושטפו את הגדרות החשמליות שהגנו על האריות.

 

"זה קריטי בזמן של משבר, שאנחנו, הציבור, ניקח את כוחנו חזרה, אם נילחם רק על ענייני בני האדם בלבד, אנחנו נאבד את כוחנו. הכוח האמיתי שנרוויח ממנו הוא החיבור שלנו לטבע. האריות הלבנים הם הסמל החזק ביותר של העצמה, כוח ומנהיגות. אם רק נוכל להתחבר לסמל הזה ולהיות חלק מההגנה עליו, נעצים את עצמנו כאינדיבידואלים וגם כחלק מהציבור", מסכמת טאקר.

 

בימים האחרונים יצא לדרך מבצע עולמי של אוהבי האריות הלבנים לאיסוף תרומות למען חידוש מערך הגדרות ושיקום השמורה. אם גם אתם רוצים לקחת חלק בשימור האריות הלבנים ובסיוע לעתידם, ניתן לתרום ולקחת חלק פעיל בפעולה באתר הקרן להגנת על האריות הלבנים.

 

לאתר הקרן להצלת האריות הלבנים

 

 


פורסם לראשונה 24/02/2012 11:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בועז פילר
צילום: בועז פילר
צילום: בועז פילר
צילום: בועז פילר
מומלצים