שתף קטע נבחר

"זאת שיש לה הכבוד לעזור לנפגעת אחרת"

"בתום דקות אחדות של שתיקה, שהרגישו כמו נצח, לחשתי רק שלוש מילים 'אני רוצה למות' וניתקתי את הטלפון. שנים לאחר מכן ביקשתי להתנדב, להיות זאת שיהיה לה הכבוד לעזור לנפגעת אחרת". אפרת דהן, מתנדבת ב'תאיר' - מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה והטרדה מינית, כותבת לקראת ערב התרמה שיתקיים היום (ג')

השיחה הראשונה שלי לקו הסיוע הייתה שיחה קשה. שיחה ללא מילים. השתיקה, הבכי, ההבנה בפעם הראשונה שאת לא לבד. שיש מישהי בצד השני של הקו שנמצאת איתך בשתיקתך, איתך בכאבך, איתך כשאת בוכה. לא מנסה לדלות ״פרטים עסיסיים״ על המקרה. פשוט נמצאת שם בשבילך. בתום דקות אחדות של שתיקה, שהרגישו כמו נצח, לחשתי רק 3 מילים. ״אני רוצה למות״. ניתקתי את הטלפון.

 

חלחלה בי תחושה של ביטחון כי לא שפטו אותי, לא לחצו עליי לדבר או להזדהות, שאני יכולה לומר רק מה שאני רוצה - בקצב שלי. הרגשתי שכדאי לי להתקשר שוב. התקשרתי בלילה שלאחר מכן. קיבלתי את אותה הרגשה. הבנתי שזה לא מקרי ושסוף סוף אוכל לדבר (או לשתוק) עם מישהו שאולי אפילו מבין אותי. הייתי מתקשרת באופן קבוע בכל פעם שהייתי צריכה לשתף או סתם כדי להתחזק ולהרגיש ביטחון. גם ללא מילים.

 

שנים לאחר מכן, שהרגשתי שאני חזקה, שהתגברתי, שלמדתי לאהוב את עצמי מחדש והפסקתי להאשים את עצמי, רציתי להיות חלק מהמקום המדהים והעוצמתי הזה שנתן לי את הכוח והכלים להתמודד עם הפחד והבושה. פניתי למרכז הסיוע. הפעם ממקום אחר. ביקשתי להתנדב, להיות זאת שיהיה לה הכבוד לעזור לנפגעת אחרת. לשמחתי, התקבלתי. עברתי קורס מתנדבות לקו הסיוע, והיום, כבר ארבע שנים שאני נותנת סיוע על הקו. זאת בגאווה רבה, ממקום של הבנה ורצון עז לעזור.

 

במרכז הסיוע שמעתי על הפרוייקט של אליסיה שחף - גיבורות . שנולד מתוך רצון לתת במה וניראות לנפגעות תקיפה מינית בחיזוק, הבעת הערכה, העצמה ובעיקר – בניסיון לחולל שינוי תפיסתי וחברתי. אליסיה הבינה שנפגעות תקיפה מינית הן גיבורות. נשים שהיו בגיהינום ושרדו אותו, שחיות יום יום את הטראומה, את התחושות הקשות, ומנסות, בדרכים שונות, לחיות את חייהן, למצות אותם ולתפקד במציאות היומיומית. ידעתי שאני גיבורה בעצמי ויצרתי עימה קשר. השתתפתי בפרוייקט, ולשמחתי ובהתרגשות רבה, הפרוייקט מוצג בתערוכה. זוהי סגירת מעגל בשבילי מנערה מפוחדת ומבויישת - לאישה גאה וחזקה.

 


אירוע ההתרמה השנתי של 'תאיר' ייפתח היום, שלישי, 6 במרץ 2012, בשעה 19:30 בקבלת פנים חגיגית וטעימה; בשעה 20:30 דברי ברכה וב-21:00 יעלה המופע המרכזי דני רובס והלהקה - "בדרך אל האושר", באולם המופעים בקיבוץ גבעת ברנר, בהנחיית אברי גלעד.

 

מטרת האירוע להעלות את המודעות לנושא האלימות המינית ולגייס כסף המאפשר למרכז להמשיך להעניק תמיכה באמצעות הפעלת קו הסיוע 24 שעות ביממה, ללוות פונות/ים בהליך הפלילי, לקיים הרצאות וסדנאות חינוך והעלאת מודעות, להפעיל קבוצות תמיכה לנפגעות גילוי עריות, ופעילויות נוספות. ההכנסות מהאירוע קודש לפעילות המרכז. ניתן להזמין כרטיסים לאירוע ב'תאיר': 077-3496019, במשרד הכרטיסים "לוטוס": 08-9467890 או 08-9364979, ובקופה באולם המופעים: 08-9443433.

 

  • הכותבת אפרת דהן היא בת 30 מראשון לציון. מתנדבת ב'תאיר' אזור השפלה – מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה והטרדה מינית. קו החירום  פועל 24 שעות ביממה: 1202 (מנייד: 08-9496020).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  אליסיה שחף, מתוך תערוכת גיבורות
אפרת דהן - גיבורה
צילום: אליסיה שחף, מתוך תערוכת גיבורות
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים