שתף קטע נבחר

ועד הבינלאומי: שולחים עובדים לשיווק ללא אישור

ההסתדרות עתרה לביה"ד לעבודה כדי למנוע שיגור עובדים בבנק הבינלאומי למקומות עבודה וכנסים, ללא אישור הוועד: "בהתנהלות זו של הבנק יש כדי לנסות ולחתור תחת ועד העובדים הארצי ולהחלישו". תגובת הבנק: "מפליא שוועד הפקידים פונה לבית הדין בניגוד לעמדת העובדים"

ההסתדרות והוועד הארצי של עובדי הבנק הבינלאומי עתרו הבוקר (ג') לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בבקשה לתת צו מניעה קבוע כנגד הנהלת הבנק הבינלאומי, שיורה לה להימנע מלפנות לעובדים ולהורות להם להשתתף במבצעי שיווק מחוץ לסניפים ללא הסכמה בין מחלקת משאבי אנוש לוועד הארצי.

 

 

במסגרת מבצעי השיווק, נשלחים עובדים לכנסים ומקומות עבודה, ומוקמים דלפקים במקומות שונים (כגון אוניברסיטאות). לטענת הוועד הדבר גורם לכך שעובדי הבנק, למעשה, עושים עבודות שיווק.

 

הוועד, המיוצג על ידי עו"ד ארי הילל ועו"ד הילה גבר, מבקשים מבית המשפט לתת צו הצהרתי קבוע המצהיר כי דרישת ההנהלה מן העובדים להשתתף במבצעי שיווק מחוץ לסניפי הבנק ללא הסכמה בין מחלקת משאבי אנוש לוועד הארצי מהווה הפרה של ההסכם הקיבוצי משנת 2004. "בהתנהלות זו של הבנק יש כדי לנסות ולחתור תחת ועד העובדים הארצי ולהחלישו. נוכח זאת, נדרשת התערבותו של בית הדין הנכבד".

 

"בכל פעם שהנהלת הבנק ביקשה לערוך מבצע שיווק מעבר לשעות העבודה ו/או מחוץ לסניף", נכתב, "הייתה פונה ההנהלה לוועד הארצי בבקשה לאישור הפעולה הנ"ל".

 

בעבר אושר

בעבר, נציגי הוועד הארצי היו בוחנים את הבקשה ולטענתם, וברוב המקרים נתנו את הסכמתם - הכל על פי הנוהל הקבוע. "במשך השנים מאז חתימת ההסכם, היו עשרות מקרים אם לא למעלה מזה בהם פנתה הנהלת הבנק וביקשה את הסכמת הוועד הארצי לעריכת מבצעי שיווק מחוץ לסניפים, בשעות העבודה בבנק וגם לא במסגרת שעות העבודה הנהוגות בבנק".

 

לטענת הוועד, לפני מספר חודשים, בתחילת חודש אוקטובר או בסמוך לכך, נודע לו כי הנהלת הבנק הורתה לעובדים לצאת למבצעי שיווק, מחוץ לסניף, וזאת מבלי שנעשתה פנייה לוועד כבעבר, למתן הסכמתו לכך.

 

"כשפנה הוועד הארצי להנהלת הבנק וביקש לדעת מדוע לא ביקשו, כבעבר, את הסכמתו לפעילות הנ"ל, הודיעה לו הנהלת הבנק, כי על פי פרשנותה להסכם העבודה, אין היא חייבת לבקש את אישור הוועד הארצי לפעילות שיווק מחוץ לסניף בשעות העבודה, אלא רק פעילות כנ"ל הגוררת עבודה שלא במסגרת שעות העבודה הנהוגות בבנק".

 

בוועד אומרים, אגב, כי אין כל התנגדות לעריכת פעולות שיווק של הבנק והם רואים פעולות אלו כחשובות וחיוניות, תוך תיאום. "הנהלת הבנק קיבלה הסכמה למבצעי השיווק ככל שחפצה. לא טובת מבצעי השיווק עומדת בראש מעיניה של הנהלת הבנק, אלא התנגחות בנציגות העובדים". 

 

ציון שמע, יו"ר חטיבת עובדי הבנקים בהסתדרות, אמר: "ההסתדרות עומדת על קיומם של ההסכמים הקיבוציים".

 

חנוך ליבנה, יו"ר ועד העובדים: "לא מדובר בסכסוך נקודתי אלא חלק מאסטרטגיה כוללת שאימצה לעצמה הנהלת הבנק של ניסיון לכרסם בהישגי העובדים, המושתתים על מערכת הסכמי העבודה הקיבוציים בבנק, ובייחוד ניסיון לפגוע בוועד העובדים ובעבודה המאורגנת בבנק. בעבר יכולנו לפתור דברים בהדברות - אולם נראה כי הנהלת הבנק מעדיפה את הדרך של סכסוכים ומשפטים". 

 

מהבנק הבינלאומי נמסר: "ההנהלה מקיימת הסכמי עבודה במלואם. מפליא שוועד הפקידים פונה לבית הדין בניגוד לעמדת העובדים, שמבינים ויודעים שבתקופה תחרותית כזו,  

שיווק הוא תהליך תקין שנהוג בכל המערכת הבנקאית ותורם הן לבנק והן לסניף או ליחידה בה הם עובדים".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים