שתף קטע נבחר

הכנסת הצביעה: יותר הגנה לכלבים וחתולים

הכנסת ציינה היום את יום הזכויות למען בעלי חיים בסדרת דיונים בנושא המאבק בתופעת ההתעללות והצלת חיות. חמש הצעות חוק אושרו היום במליאה ובוועדת הכלכלה במטרה להעניק הגנה גדולה יותר לבעלי חיים ברחבי הארץ

סדרת הצעות חוק שנועדו לשפר את ההגנה על בעלי חיים מהתעללות, המתה וסבל הועלו היום להכרעת מליאת הכנסת וועדת הכלכלה, במסגרת יום הזכויות לבעלי חיים בכנסת.

 

ב-2007 צויין לראשונה יום זכויות בעלי חיים בכנסת ע"י השדולה למען בעלי חיים, בה לוקחים חלק חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית. היום התקיימה סדרת דיונים בהשתתפות חברי כנסת, שרים, נציגי משרדי ממשלה, ארגונים למען בעלי חיים, פעילים ובני נוער מכל רחבי הארץ.

 

במוקד האירועים היו חמש הצעות חוק שנידונו בוועדת הכלכלה ובמליאת הכנסת, שנועדו לשפר את ההגנה על בעלי החיים במדינה. 

 

הכלבה לא מעוקרת? תשלמו אגרת רישוי גבוהה

בתחילה, ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק שיזמה אגודת צער בעלי חיים ת"א - בישראל, אותה הגיש ח"כ איתן כבל, יו"ר השדולה למען בעלי חיים.

 

בהצעת החוק מוצע כי תוטל אגרה חריגה לחידוש רשיון לכלבים שלא סורסו או עוקרו, כדי לנסות ולצמצם את עשרות אלפי הכלבים המומתים בישראל לאחר שלא נמצא עבורם בית. 

 

למרות התנגדות לחלק מסעיפים בהצעת החוק בקרב נציגי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, איגוד הווטרינריים הפרטיים, משרדי האוצר והמשפטים, ההצעה אושרה עם הסתייגויות לקביעת

גובה האגרה בתקנות בהמשך הליך החקיקה.

 

בתחילת השבוע, אישרה וועדת השרים לחקיקה ארבע הצעות חוק בנושא רווחת והגנה על בעלי חיים, ומליאת הכנסת התבקשה להכריע היום לגבי המשך דרכן.

 

חשש להתעללות? פקחים יוכלו לבדוק חצרות בתים וחנויות

הצעת החוק שהגישו חברי הכנסת איתן כבל, אורי אריאל, דב חנין, ניצן הורוביץ, זבולון אורלב ויואל חסון, בנושא הסדרת סמכויות הפיקוח על בעלי החיים, אושרה בקריאה טרומית ברוב של 9 קולות, ללא מתנגדים או נמנעים. 

 

על פי ההצעה, יתאפשר לפקחים או לבעלי סמכות מתאימה, להיכנס לחצרות בתים, חנויות לממכר חיות מחמד, פינות ליטוף ומשקים ללא צו מבית משפט, במטרה לבדוק מקרי הזנחה והתעללות בבעלי חיים, וכן לבצע ביקורת פתע.

 

פיקוח על העוסקים במקצועות עם בעלי חיים

לאחר מכן, אושרה בקריאה טרומית ברוב של 12 קולות, הצעת חוק של חברי הכנסת דב חנין וניצן הורוביץ. ההצעה נועדה להסדיר את הפיקוח והמגבלות על העוסקים במקצועות הנוגעים לבעלי חיים, הכוללים רישוי והכשרה למובילי בעלי חיים, המתת בעלי חיים למטרות מאכל ואף למאלפי חיות.

 

יש לציין כי ההצעה מחוייבת אישור של ועדת השרים לענייני חקיקה לקריאה ראשונה ולהסכמת משרדי החקלאות, המשפטים והגנת הסביבה. 

 

תוכנית ארצית במערכת החינוך למניעת צער בעלי חיים

גם הצעת החוק של חברי הכנסת נסים זאב, איתן כבל , מירי רגב, עתניאל שנלר, יואל חסון, דב חנין, אברהם מיכאלי ומשה (מוץ) מטלון, אושרה בקריאה טרומית ברוב של 9 קולות.

 

על פי יוזמי ההצעה, תגובש תוכנית חינוכית בנושא מניעת צער בעלי חיים, כחלק מתוכנית לימודים במערכת החינוך הממלכתית. על פי הצעת החוק, התוכנית תועבר לכל ילד או נער הלומד במוסד חינוכי במסגרת לימודי החובה. 

 

צמצום זמן ההסגר לכלבים שנשכו

הצעת החוק האחרונה שאושרה על ידי מליאת הכנסת בקריאה טרומית היתה של חברי הכנסת עינת וילף, דב חנין ואיתן כבל, שנועדה לצמצם את פרק הזמן בו שוהה כלב החשוד בנשיכת אדם בהסגר.

 

לדברי היוזמים, כיום הכלבים החשודים בנשיכה, מבודדים למשך של עשרה ימים מיום השמתם בהסגר והם מציעים לחשב את זמן ההסגר מיום הנשיכה ולא מהיום בו הכלב הוכנס להסגר.

 

בנוסף הוצע כי כלבים שנשכו כתוצאה מהתגרות, נמצאו מחוסנים ולאחר בדיקה, לא נמצאו בעלי נוגדני כלבת, הם ישוחררו באופן מיידי מההסגר ולא ישהו בו עשרה ימים כמתחייב בחוק כיום.

 

למרות התנגדותו של ח"כ אריה אלדד, כי הדבר עלול לחשוף את בני האדם לסכנות מוות כתוצאה מהידבקות במחלת הכלבת, מליאת הכנסת אישרה את ההצעה, תוך סייגים כי ההצעה תובא להחלטת ועידת הכנסת לפני הצבעה לקריאה ראשונה.

 

ועדת החינוך והתרבות דנה בנושא תופעת ההתעללות בבעלי חיים ובדרכים למיגור התופעה. בנוסף, התקיים כנס מיוחד בו לקח חלק יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, בנוכחות שרים וחברי כנסת. במהלך הכנס הוענקו תעודות הוקרה לח"כ לשעבר, עו"ד אברהם פורז שיזם את חוק צער בעלי חיים ב-1994 וכן לשאול לפיד, מנהל אגודת צער בעלי חיים בחיפה על פעילותם למען בעלי החיים.

 

במהלך היום, הגיש ח"כ יואל חסון הצעת חוק בשיתוף עם עמותת "כל-חי" שבאה לאסור מירוצי סוסים בישראל, בטענה כי מדובר בהתעללות בבעלי חיים למטרות הימורים ובידור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לחוק. יותר הגנה לכלבים ולחתולים
צילום: ברוך פיגנבאום
מומלצים