שתף קטע נבחר

שרים מקורבי נתניהו חגגו בכנס של פייגלין

חושבים פריימריז: השרים כץ וארדן וח"כ אלקין היו רק חלק מבכירי הליכוד שהתייצבו בכנס של הסמן הימני. "הוא משיג לגיטימציה, נתניהו כבר נלחם יותר בפייגליניזם מאשר בפייגלין"

האם משה פייגלין, הסמן הימני של תנועת הליכוד והאיש שהטריד את מנוחתו של בנימין נתניהו במשך שנים, הופך לאטו ללגיטימי גם בקרב מקורבי ראש הממשלה? שרים וחברי כנסת, רובם בכירים ומוכרים, באו אמש (יום ד') לכנס שערך פייגלין לפעיליו בראשון לציון כדי לכבד את ראש חטיבת "מנהיגות יהודית" - ולקרוץ לאלפי תומכיו שישפיעו על הרכב רשימת הליכוד בבחירות הבאות.

 

המאבק בליכוד - הכותרות האחרונות:

בגלל מודעות: נאסרה עליית פייגלין להר הבית

נתניהו: הליכוד לא זז ימינה, פייגלין לא ישפיע

פייגלין: הישראלים מתקרבים לאלוהים, בסוף אנצח

פרשנות: נתניהו ישלוט, פייגלין יקבע

 

את הכנס ערך פייגלין כדי להודות לפעיליו ולתומכיו שסייעו לו בבחירות האחרונות לראשות הליכוד, שבהן הפסיד כצפוי לראש הממשלה נתניהו, אך גרף כרבע מהקולות. השרים וחברי הכנסת, בהם ישראל כץ, גלעד ארדן, מירי רגב, דני דנון, ציפי חוטובלי, זאב אלקין ואיוב קרא התייצבו באירוע, ואף שיבחו את פייגלין ואת אנשיו.

 

"כל הכבוד על ההישג בבחירות", אמר השר ארדן, ואיוב קרא טרח להדגיש כי אנשי פייגלין הם "חלק מתנועת הליכוד". כץ הדגיש את העובדה שהגיע לכנס מאיתמר - שם צייינו אתמול שנה להירצחם של חמשת בני משפחת פוגל - ואת ההשקעות הרבות ביהודה ושומרון, והתייצב לצד מתיישבי מגרון. "פייגלין פתאום נראה שמאלני קיצוני כשכץ דיבר", לגלג אחד ממשתתפי הכנס.

 

הופעתם של השרים וחברי הכנסת באירוע נחשבת חריגה, גם עקב הוראתו של נתניהו לפני כשלוש שנים - שלא להשתתף בכנסים של פייגלין. מאז, עם זאת, נראה כי גם נתניהו וגם פייגלין נרגעו מעט - והשר משה כחלון אף גייס לאחרונה לשורות יועציו את מיכאל פואה, אחד מראשי מטהו של פייגלין.

 

"יש כאן תהליך של לגיטימציה שעובר פייגלין", אומר בכיר בליכוד. "עושה רושם שנתניהו נלחם יותר בפייגליניזם מאשר בפייגלין, והשרים וחברי הכנסת מבינים שעשרת אלפים איש שמגיעים להצביע הם כוח משמעותי בבחירות הבאות שיקבעו את הרכב הרשימה לכנסת".

 

פייגלין מאס במשחק הכפול

מאחורי הופעתם של השרים ארדן וכץ, ושל ח"כ דנון, עומדות גם הבחירות הקרובות למוסדות הליכוד. שלושתם מתמודדים על תפקידים - ארדן וכץ על תפקיד יו"ר המזכירות, ואילו דנון על תפקיד נשיא הוועידה, מול נתניהו עצמו. לשרים גם מטרות נוספות: כץ, ארדן, כחלון וגדעון סער נאבקים על הבכורה ברשימת הליכוד בפריימריז הבאים. חלקם אף רואים עצמם מועמדים לרשת את נתניהו בבוא היום.

 

"אין ספק שהשרים וחברי הכנסת מחפשים את התמיכה של אנשי פייגלין", אומרים גורמים במפלגה, שסיפרו כי פייגלין דרש לאחרונה מהשרים לא "להסתתר" עוד, ולהשתתף בכנסים שלו.

 רוב חברי הכנסת והשרים שנבחרו במקומות גבוהים ברשימה לכנסת נהנו בעבר מתמיכת אנשי פייגלין ב"דילים" שהוכנו לפני הפריימריז. אלא שכלפי חוץ, שידרו כולם נאמנות לנתניהו, והתנגדות כלפי פייגלין ו"מנהיגות יהודית".

 

פייגלין מאס במשחק הכפול. "הוא רוצה לגיטימציה, וכך הוא משיג אותה", הסביר בכיר בליכוד המזוהה עם האגף הימני. "מי שרוצה להגיע גבוה ברשימה, צריך את פייגלין ואת אנשיו. הם הכרחיים בבחירות הפנימיות הבאות, כי הם בסיס כוח גדול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה פייגלין. מחוזר
צילום: גיל יוחנן
בנימין נתניהו. התרכך?
צילום: מרק ישראל סלם
ישראל כץ. "פייגלין נראה שמאלני לידו"
צילום: מוטי קמחי
גלעד ארדן. מתחרה על הבכורה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים