שתף קטע נבחר

"7,000 חיילים של אסד צרים על שכונה בחומס"

בכיר ב"צבא סוריה החופשי" טוען כי אסד מתעקש להכניע את המורדים בעיר כדי לשלוח מסר, אך הם עוד מתנגדים. "ברחבי המדינה נערכים לנקום על המתרחש בשכונת באבא עמרו". קופי אנאן, שמונה לשליח המיוחד לסוריה, הודיע כי יגיע אליה בקרוב

26 ימי לחימה בחומס והסוף לא נראה באופק. פעילי אופוזיציה סורים השוהים בעיר הנצורה דיווחו הלילה (יום ה') כי הלחימה באזור נמשכת וכי הם מתמודדים עתה עם לפחות 7,000 חיילים הנאמנים לנשיא בשאר אסד.

 

הכותרות האחרונות מסוריה:

המורדים בסוריה: הפלנו 3 מסוקים של הצבא

סוריה: 2 עיתונאים זרים שנפצעו נמלטו ללבנון

טיוטת הצעה באו"ם: גינוי אלימות המשטר בסוריה

 

בכיר "צבא סוריה החופשי", גוף המורכב ברובו מעריקים, מסר כי כוחות אופוזיציה בערים שונות במדינה הונחו להגביר את הלחימה נגד המשטר. "הלחימה הקרקעית נמשכת", הבהיר הבכיר, מוחיימן אל-רומייד. "האנשים עדיין מתנגדים וצבאו של אסד ממשיך בהפגזת באבא עמרו, אך לא הצליח לחדור לעומק השכונה".

 

טנק ברחובות העיר ערבין ליד חומס  (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE) (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)
טנק ברחובות העיר ערבין ליד חומס (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)

 

לדבריו, עתה בכל רחבי המדינה "בריגדות של 'צבא סוריה החופשי' נערכות לפעולות נקמה על המתרחש בבאבא עמרו, ומתכוונות לשבש את האספקה שמיועדת לכוחות הצבא בחומס". אל-רומייד הוסיף כי אסד מרכז את מאמציו דווקא בעיר זו, משום שהיא הפכה לסמל ההתקוממות נגד המשטר והוא מקווה לשלוח כך מסר למתנגדי השלטון.

 

"באבא עמרו מוקפת עתה על ידי לא פחות מ-7,000 חיילים", העיד אל-רומייד, "אולם השכונה הזו תהיה הקש שישבור את גב הגמל. כל סוריה הופכת לבאבא עמרו". מוקדם יותר, הביעו גורמים דיפלומטיים חשש כי אחת מדיביזיות הצבא, שבראשה עומד מאהר אסד, אחיו הצעיר של הנשיא, נערכת לעלות לעבר חומס כדי "לחסל סופית" את המורדים בבאבא עמרו.

 

במקביל, מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, שמונה בשבוע שעבר לתפקיד השליח המיוחד של הארגון ושל הליגה הערבית לסוריה, הודיע כי יבקר במדינה בקרוב. לדבריו, לנשיא אסד כבר הועברה בקשה הקוראת לו לשתף פעולה עם המאמצים הבינלאומיים ולשים קץ לשפיכות הדמים.

 

מורדים התכנסו בחומס. מתכננים לנתק קווי אספקה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מורדים התכנסו בחומס. מתכננים לנתק קווי אספקה(צילום: AFP)

 

"אני מתכוון לקרוא לאסד לשתף פעולה, לא רק איתי, אלא עם התהליך שאנחנו משיקים", אמר אנאן אמש לעיתונאים, אחרי פגישה בניו יורק עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון. "הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא כל מה שניתן כדי לעצור את ההרג, לאפשר סיוע הומניטרי ולעבוד יחד עם הסורים לאיתור פתרון בדרכי שלום. אני צופה שאגיע לסוריה בזמן הקרוב יחסית", הוסיף.

 

"ברק ביקש להרפות הלחץ על סוריה"

המצב בסוריה נידון אתמול גם בפגישתו של שר הביטחון אהוד ברק עם מקבילו האמריקני, לאון פאנטה. על פי הודעת לשכת ברק, "בפגישה נדונו קשרי הביטחון בין ארצות הברית וישראל, וכן מגוון נושאים אזוריים, בהם המצב בסוריה, איראן והשינויים שעוברים בתקופה האחרונה על המזרח התיכון".

 

לאחר הפגישה, ציטטה רשת "אל-ערבייה" גורמים בוושינגטון שטענו כי ביקש מארצות הברית להוריד את הלחץ מסוריה, מחשש לנפילת המשטר בעת הזו. לפי הדיווח, ישראל קראה במיוחד לא להעניק סיוע צבאי לאופוזיציה הסורית עד שיוגדרו מאפייניה.

 

גופי תקשורת לבנוניים, שהסתמכו על הדיווח, הוסיפו כי החשש המרכזי של ישראל הוא ממעבר טילים כימיים סוריים לידי חיזבאללה – מהלך שייתפס בירושלים כ"הכרזת מלחמה". יש לציין כי בסביבתו של ברק הבהירו שלטענות אין כל שחר.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי קייס ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשן מעל חומס. סמל ההתקוממות
צילום: AP
קופי אנאן. אסד התבקש לשתף פעולה
צילום: AP
בשאר אסד. "דבר ראשון - לעצור את ההרג"
צילום: AFP, HO, SANA
מומלצים