שתף קטע נבחר

הטבח בחומס נמשך: 337 נהרגו, בית חולים נהרס

"אל-ערבייה" דיווחה כי גם הבוקר נהרגו אזרחים במתקפת הצבא הסורי. באחת השכונות הרסו חייליו של אסד בית חולים שדה, לשם פונו פצועים. במקביל, התייחס שר החוץ הרוסי ההצבעה באו"ם לגבי קריאה לאסד להתפטר ואמר כי היא "לחלוטין אינה מקובלת"

נמשכת פעולת הצבא הסורי בעיר חומס ומספר ההרוגים ממשיך לעלות: רשת אל-ערבייה דיווחה הבוקר (שבת) כי מספר ההרוגים במתקפה של המשטר הסורי על העיר חומס עלה ל-337. בנוסף בעיר כ-1,300 פצועים.

 

סוריה - כתבות אחרונות ב-ynet:

דיווחים בסוריה: מחסור בלחם ובמים בדמשק

הטבח בסוריה: הליגה הערבית מרככת את רוסיה

קלינטון לרוסיה: לצד מי אתם - אסד או העם?

המורדים: אנחנו שולטים על מחצית משטח סוריה

 

הבוקר קמו תושבי העיר לקולות של ירי והפגזות. אחד מפעילי האופוזיציה בחומס, אלהאדי עבאללה, סיפר כי גם הבוקר נהרגו תושבים בעיר, לאחר שצבא סוריה הפגיז שוב בתים. כתב אל-ערבייה מסר כי כוחות צבא סוריים ממשיכים לזרום לחומס, כדי לתגבר את הכוחות הנמצאים שם על רקע החששות מצד המשטר כי האזרחים יבצעו פעולות נקם על רקע הטבח.

 

חומס הלילה 

 

כמו כן דווח כי בשכונת חאלידיה בעיר, שבה מספר האבדות היו חסרות תקדים לעומת שכונות אחרות, החריבו כוחות המשטר של אסד בית חולים שדה שהוקם בשכונה, לשם הועברו הפצועים.

 

בדמשק הכחישו כל קשר לפעולה והאשימו גורמים "טרוריסטים". טענת סוריה "חמושים" הם שירו והרגו אזרחים הלילה ברחבי המדינה בכלל ובעיר חומס בפרט. בסוכנות הידיעות הסורית נאמר כי החמושים, שלכאורה הרגו את האזרחים, "הוסתו על-ידי תחנות טלוויזיה בלוויין".

 

במקביל, רשת אל-ערבייה דיווחה כי צבא סוריה החופשי תקף לפנות בוקר מבנה של המודיעין האווירי הסורי בחומס, וכיתר את אחת מהיחידות הצבאיות של מנגנון ביטחון המדינה בעיירה א-זבדאני בפרברי דמשק. אחד מהפעילים של צבא סוריה החופשי, עומר אלואוי, איים לתקוף את כל היעדים הצבאיים השייכים למשטר בדמשק בכל רחבי סוריה, בתגובה על הטבח בחומס.

 

הפגנות מקהיר ועד לונדון

הפעולה של המשטר הסורי הביאה להפגנות נגד אסד ברחבי העולם. כמה עשרות מפגינים ניסו לפרוץ הבוקר לשגרירות הסורית בכווית, ולהניף את דגלם של המורדים הסורים במקום. המפגינים אף קראו לרשויות בכווית לגרש את נציגיה הרשמיים של סוריה מהמדינה.

 

איש לא נפגע בזמן שהמפגינים הסתערו על השגרירות והחליפו את הדגל. המשטרה הגיעה למקום לאחר מכן ופיזרה את המפגינים, אך לפי עדי ראייה באזור, האירוע לא הידרדר לאלימות.

 

הפגנה מול שגרירות סוריה בקהיר 

 

רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי אזרחים סורים הפגינו במצרים מחוץ למבנה השגרירות הסורית בקהיר, כאות הזדהות עם תושבי חומס. הרשת דיווחה כי המפגינים פרצו לתוך המתחם, אולם עד ראייה הבהיר כי המפגינים רק מתגודדים מחוץ לבניין ולא חדרו לתוכו.

 

גם בבריטניה נערכה הפגנה הלילה. כ-80 בני אדם הפגינו מחוץ לשגרירות סוריה בלונדון. המפגינים ניסו לפרוץ למתחם השגרירות, אולם נבלמו על ידי המשטרה. אדם אחד נעצר. עם זאת, עדת ראייה סיפרה כי ראתה אדם נכנס לשגרירות - שם המשליך ניירות לכל עבר. מפגינים נוספים התקבצו סביב שגרירויות סוריה בברלין ובאתונה.

 

ההפגנה מול השגרירות באתונה 

 

אחר-הצהריים - דיון באו"ם

הממשל הסורי פתח במתקפת פתע שעות לפני שמועצת הביטחון של האו"ם אמור להתכנס לדיון בעניינו. דיפלומטים מערביים אישרו כי המועצה תצביע בשעה 16:00 (שעון ישראל) על טיוטת החלטה אירופית-ערבית שקוראת לנשיא סוריה, בשאר אסד, להתפטר

 מתפקידו. נוסח ההחלטה, שגובש בתום דיונים רבים, מייצג פשרה בין ארצות הברית לבין רוסיה, שאיימה קודם לכן להטיל וטו על כל החלטה שתיתפס בעיניה כשגויה.

 

בינתיים רוסיה לא מתכוונת לשנות את עמדתה. שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר כי הצעת ההחלטה שמועצת הביטחון תגבה את הליגה הערבית בקריאה לבשאר אסד להתפטר "לחלוטין אינה מקובלת". חברות מועצת הביטחון אמורות להצביע הערב על הצעת פשרה מרוככת ביותר לגבי תמיכתה ביוזמת הליגה הערבית, אך לברוב הבהיר כי הצבעה על נוסח שכזה תהיה "שערוריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמושים בחומס
צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE
הפגנה נגד אסד בחומס
צילום: רויטרס
לברוב. מתנגד להחלטה באו"ם
צילום: AP
מומלצים