שתף קטע נבחר

הולילנד: המשטרה תשלם מאות אלפים בשם העד

באופן חריג תישא המשטרה בשם המדינה בתשלום אגרת משפט על סך 750 אלף שקל, בתביעה שהגיש עד המדינה בפרשת הולילנד נגד היזם הלל צ'רני. בעתיד ישיב העד את הסכום מכיסו. צ'רני: הוא בריא כמו שור ויש לו נכסים רבים

המשטרה תשלם: בסיומו של דיון מקוטע הסכימו נציגי המדינה לשלם את האגרה בתביעה על סך 30 מיליון שקל שהגיש עד המדינה בפרשת הולילנד נגד הנאשם המרכזי, הלל צ'רני. הצדדים התכנסו הבוקר (יום א') בבית המשפט המחוזי בירושלים, על מנת לדון בבקשת העד לקבל פטור מאגרה, שנוכח סכום התביעה הגבוה, מגיעה לכדי 750 אלף שקל. באופן חריג בהסדר בין המדינה לעד נקבע כי המשטרה תשלם את האגרה אך העד יחזיר את הסכום בעתיד. 

 

דיווחים נוספים אודות פרשת הולילנד ב-ynet:

הסכם עד המדינה: המדינה תשלם אגרות המשפט

פרשת הולילנד: כל הנאשמים, כל העבירות

בגלל מצב העד: בקשה לעדות מוקדמת בהולילנד

 

עם הגיעו לדיון סירב עד המדינה לדבר, ונמנע מלהסתכל על צ'רני שישב באולם. צ'רני קבע: "האיש בריא כמו שור, כל הסיפורים על בריאותו בחלקם הגדול לא אמיתיים. אתם יכולים לבקש מהפרקליטות את חוות הדעת הרפואית עליו. לי אסור לדבר עליה, אבל הוא עוד יגמור את כולנו, ואני מתכוון - כלשונו. הבנאדם בריא ויחיה אחרינו".

 

לשאלה מה דעתו על עד המדינה השיב צ'רני: "הפסקתי לחשוב עליו מאז שקיבלתי את כתב הסחיטה ב-2008. עד המדינה מבחינתי לא קיים מאז. עד אז היינו ביחסים קרובים". צ'רני הוסיף ואמר כי הוא סומך על מערכת המשפט ועל הפרקליטות, אולם לא סומך על התקשורת.

 

בתחילת הדיון פנה השופט משה ברעם לנציג הפרקליטות, עו"ד ליאב ויינבאום ואמר: "עברתי על הבקשה של עד המדינה לפטור מאגרה ואין ספק שזו בקשה חריגה. אני מבין את הרגישות בתיק, אבל השאלה אם יש צורך לחקור את התובע. אפשר להסכים שאגרה תשולם בתשלומים". לדבריו, "אני מניח שגם למדינה אין עניין שהתובע ייחקר. אם הוא סבור שיש לכאורה הצדקה לסכום שהתבקש לשלם, הרי שעליו לשלם את האגרה. נדמה שלפחות מההיבט הכלכלי הרי שיש לו הכנסות חודשיות בסכום של 16 אלף שקלים, ואם זה נכון, לפחות אפשר להסכים שהאגרה תשולם בתשלומים".

 

נציג הפרקליטות הסביר כי הסכום שנותר בכיסו של העד לאחר ניכויי מס פחות בהרבה. "מדובר באיש לא צעיר ולא בריא שיש לו הרבה חובות".

 

את הדברים סתר פרקליטו של צ'רני, עו"ד בן צור, שטען: "מהנתונים שנמסרו בכתב התביעה עולה כי לעד המדינה יש חובות של שבעה מיליון שקלים. זה לא נכון. לא למקרים הללו נועדו הפטורים מאגרה".

 

"מתגוננים מעד המדינה"

לאולם נכנסו במהלך הדיון שני נאשמים נוספים מפרשת הולילנד, מאיר רבין ואלי סמחיוב. הם סירבו להצהיר בגלוי מדוע הגיעו למקום, אך בהמשך הסבירו כי ברצונם לשמוע את עד המדינה כדי שיוכלו להתגונן בעתיד מפני טענותיו.

 

 

אלי שמחיוף ומאיר רבין. הדיון הופסק (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אלי שמחיוף ומאיר רבין. הדיון הופסק(צילום: גיל יוחנן)

 

כניסתם של השניים גררה הפסקה של הדיון לבקשת הפרקליטות. לאחר מכן אמר נציג הפרקליטות: "שמענו את דברי בית המשפט, מהם משתמע שבית המשפט ייתן היום זכות לחקור את התובע על מצבו הכלכלי. האינטרס הראשוני שלנו הוא שההליך הפלילי לא ייפגע והרצון שלנו הוא להימנע ולהתרחק מכל שיבוש הליכי משפט. החשש שלנו הוא מעצם חקירתו של עד המדינה. יש כאן ניסיון לא ראוי לחבל בהליך הפלילי, כשיש נאשמים אחרים באולם".

 

או אז הודיע נציג הפרקליטות כי הם חוזרים בהם מההסכמה לפטור מאגרה, וכי תוך 30 יום יסדירו את העניין. גם פרקליטו של עד המדינה עו"ד אילן סובל אמר שהם חוזרים בהם מהבקשה, נוכח עמדת המדינה ובעקבות זאת הסתיים הדיון. השופט קבע כי תוך 30 יום עד המדינה צריך לשלם את האגרה. כאמור, המדינה תישא בהוצאה הכבדה, והעד יחזיר את הסכום אם יזכה בכתב התביעה נגד צ'רני.

 

בתום הדיון אמר עו"ד בן צור בשם צ'רני: "בסופו של דבר, לאחר הערות נוקבות של בית המשפט, חזר בו עד המדינה מבקשתו לקבל פטור מאגרה. המדינה התחייבה לשאת בתשלום האגרה. אנו טוענים שלעד המדינה יש נכסים רבים שניסה להבריח באמצעות בני משפחתו וכנראה בגלל זה הוא לא רצה להעיד".

 

צ'רני עצמו הוסיף: "המדינה מפחדת מעימות של עד המדינה עם עורך דיני, ומוכנה לשלם עוד 750 אלף שקל על מנת למנוע מעד המדינה להיחקר. אני בטוח בחפותי ובחפות הנאשמים האחרים".

 

בתשובתו של צ'רני לכתב התביעה, הוא טוען כי ברשותו של עד המדינה דירת מגורים מפוארת בתל אביב, שמוערכת בסכום של כשלושה מיליון שקלים וחצי, וכי ברשותו גם חפצי אומנות מקוריים הכוללים ציורים ופסלים של סלבדור דאלי, מרק שאגאל ואף נכס מתוצרת חברת מרצדס. "האם זהו אדם עני ודל הזכאי לפטור מאגרה?", תהה צ'רני.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עד המדינה. לא פטור מאגרה
צילום: גיל יוחנן
צ'רני. העד בריא
צילום: גיל יוחנן
הולילנד. תביעות במיליונים
צילום: רויטרס
מומלצים