שתף קטע נבחר

לשכת ברק: ההקלטות שנוטרלו, המסמכים שנעלמו

גילויים חדשים בפרשת הרפז: ל-ynet נודע כי בעוד שהרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, העביר למבקר המדינה מאות שעות הקלטות מלשכתו, בלשכת ברק ניטרלו את מערכת ההקלטה באופן סלקטיבי ו"לא מצאו" מסמכים רבים. בלשכת ברק מכחישים. במשרד המבקר אמרו כי נבדקו אלפי מסמכים. ובנתיים, לאחר הפצת טיוטת הדו"ח, נפתח קרב האשמות בין הלשכות

לאן נעלמו מסמכים מלשכת שר הביטחון בפרשת הרפז? חומר הראיות שעמד בפני מבקר המדינה בעת חקירת פרשת מסמך הרפז, היה בלתי סימטרי, ביחס שבין ברק לרמטכ"ל לשעבר אשכנזי. לשכת אשכנזי העבירה למבקר מאות שעות הקלטות של שיחות שבוצעו בלשכת הרמטכ"ל. ההקלטות התבצעו בסמכות וברשות על פי הוראה שנתן בשעתו הרמטכ"ל דן חלוץ.

 

לאחר שהחליף את חלוץ בתפקיד הרמטכ"ל, לא הפסיק אשכנזי את הנוהג ולכן עמדו לרשות המבקר גם שיחות שהתנהלו בלשכת הרמטכ"ל, בהן דובר במונחים לא מחמיאים (גם לרמטכ"ל ולאנשיו) על הקשרים עם השר ברק ולשכתו. מערכת דומה מותקנת גם בלשכת שר הביטחון אולם ברק הורה להפעילה בצורה סלקטיבית שלא כללה שיחות פנימיות אלא רק מגעים עם זרים. בלשכת השר גם 'לא מצאו' מסמכים רבים שהמבקר ידע על קיומם אך באורח פלא הם נגרסו. בלשכת ברק הכחישו את הדברים.

 

בסביבתו של ברק אמרו כי "הטענה כי הועלמו חומרים או נגרסו הם קשקוש מקושקש. לא היה ולא נברא, ולא היה כדבר הזה. הלשכה העבירה למבקר את כל הדו"חות ואת כל החומרים שנתבקשנו. כל הטענות נבדקו ונבחנו על ידי גורמים מוסמכים. לשכת ברק לא מקליטה שיחות באופן קבוע". עוד טוענים בלשכת ברק כי אף נעשו בדיקות פוליגרף לאנשים שהיו מעורבים בתקלה שבגללה חלק מהחומרים לא היו קיימים. בלשכה אמרו כי כל הנבדקים נמצאו דוברי אמת.

 

בתגובה לטענות, הפנה דובר משרד מבקר המדינה להודעתו בה נכתב: "הבדיקה כללה גם בדיקת אלפי מסמכים והקלטות, לרבות שיחות שקוימו בין המבוקרים לבין הרפז ואחרים. יודגש שהדברים נבדקו לעומקם ובאופן שוויוני כל הטענות שהועלו על ידי הצדדים השונים בפרשה זאת".

 

חילופי האשמות בין ברק לבין אשכנזי

כך או כך, הערב החלה מתקפה חריפה של לשכת שר הביטחון על הרמטכ"ל לשעבר. "מהתמונה הידועה לציבור מזמן, עולה קיומה בעת האירועים של תת תרבות ארגונית מסוכנת שבה חבורה מצומצמת מאוד בצמרת צה"ל, בסיוע מספר אזרחים (שפעלו בלא סמכות כלשהי) פועלת כנגד הדרג המדיני הממונה עליו וכנגד פקודים שלו עצמו בדרכים חמורות ולא ראויות. וייתכן שעדיין בפנינו רק קצה הקרחון", נמסר מלשכת ברק.   

 

אשכנזי. "שרשרת מעשים חמורים" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אשכנזי. "שרשרת מעשים חמורים"(צילום: ירון ברנר)

 

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, קבע כי "אווירת המלחמה" בין לשכתו של הרמטכ"ל ללשכת שר הביטחון הזיקה למדינת ישראל. הוא מתח ביקורת על התנהלות לשכתו של אשכנזי, ובמיוחד על עוזרו, אל"מ ארז וינר, שעמד בראש

קבוצת אנשים אשר עסקו באיסוף חומרים על שר הביטחון.

 

הטיוטה, הנפרסת על-פני 200 עמודים, מתארת לפי גורמים שראו אותה "אווירת מלחמה" בין לשכת הרמטכ"ל לשעבר לבין לשכתו של שר הביטחון. המבקר מתאר במילים חריפות את מה שאירע בין שתי הלשכות ואת "הדם הרע" שעבר ביניהן.

 

בהודעת משרד הביטחון נכתב עוד כי השר ברק "מברך ומבקש להודות למבקר המדינה ואנשיו על הוצאת טיוטת הדו"ח המשקף היקף ועומק יוצאי דופן של עבודה". בהודעת הלשכה נכתב עוד כי "מבקר המדינה וצוות הביטחון השכילו להעמיק גם בנושאי התנהלות ותהליכים כאלה ואחרים, אך בעיקר ובמובחן במהות, המוכרת למי שעקב אחרי הפרסומים בתקשורת בשנה האחרונה: שרשרת מעשים והתרחשויות חמורים ביותר שתכליתם הנגלית - לשבש סדרי שלטון ומשפט".

 

כתבות נוספוץ בערוץ החדשות של ynet:

 

בהודעה נמתחה עוד ביקורת על הרמטכ"ל לשעבר, אך שמו לא הוזכר: "אסור שדפוסי הפעולה הללו, שלא ניתן לפרטם כעת - הממיטים קלון על עולם הערכים ונורמות הפיקוד של צה"ל, יחזרו על עצמם. יש להתנער מהם במפורש ולעקרם מהשורש - וכך נעשה".

 

לשכת השר המשיכה במתקפה החריפה, שעלולה לדבריהם לפגוע בצבא: "דפוס הפעולה של מזייפי ומפיצי המסמך פוגע בצה"ל. מפקדים ולוחמים צעירים בצה"ל ראוי שיידעו כי עומדים בראשם מפקדים בכירים הראויים לכך. אנשי אמת המובילים אותם ברוח: 'ממני תראו – וכן תעשו'".

 

הוא התייחס לממצאים על הקשרים של בכירים בצבא עם הדרג המדיני. "צה"ל הוא גורם מרכזי וחשוב במדינת ישראל בין היתר משום שהוא צבא א-פוליטי, שנתון תמיד למרות הדרג המדיני, גם בתקופות קשות. זוהי מהותו של 'חוק יסוד - הצבא' - וכך ראוי שיהיה".

 

בסיום ההודעה, כתבו אנשי לשכתו של ברק: "דו"ח המבקר מחייב אותנו לבדק בית יסודי, כדי להבטיח שערכי צה"ל ימשיכו להיות ערכי אמת נקיים - גם בדורות הבאים. וכן על מנת לוודא שהצבא איתן, מקבל באופן מוחלט את מרות הדרג המדיני, ושערכיה הדמוקרטיים של מדינת ישראל ימשיכו להישמר".

 

"השמחה מלשכת ברק מוקדמת"

אשכנזי לא נותר חייב ותקף את ברק. לכתבים הוא אמר: "למקרא התגובה נראה כי ברק, ראש מטהו ודובריו, הספיקו לקרוא לעת עתה רק את החלק בדו"ח הנוגע אלי בתפקידי כרמטכ"ל וטרם הספיקו לקרוא את הדו"ח אודות ברק ולשכתו. לכן השמחה המופגנת מלשכת ברק נראית מוקדמת, מוגזמת ולא ראויה כלל נוכח הארוע בכללותו והדו"ח הנוגע לכל הצדדים".

 

אשכנזי מסר כי הוא עיין בטיוטת הדו"ח ואמר כי מעריך ומוקיר את מוסד מבקר המדינה ואת העומד בראשו, כמו גם את בדיקת המבקר בנושא, גם כשהדו"ח והנאמר בו אינם נעימים לאוזניו. "במשך 40 שנה בדיוק לבשתי את מדי צה"ל בגאווה, החל מחניך בפנימיה הצבאית ועד לתפקיד הרמטכל. אני גאה בשירותי זה. הקדשתי את חיי לבטחון ישראל ואני גאה על תרומה זו. צר לי שנקלעתי שלא בטובתי באמצע שליחותי כרמטכ"ל למתקפה חסרת תקדים".

 

הרמטכ"ל לשעבר הוסיף בהודעה: "צה"ל והרמטכ"ל הם גופים מבוקרים ומן הראוי שהאירוע לו היינו עדים לפני שנתיים בין שר הביטחון ולשכתו לבין הרמטכ"ל ולשכתו לא ישנה עוד בעתיד, הן על ידי הפנמת לשון הביקורת ורוחה בכל הצדדים והן

 באמצעות קביעת פקודות ונהלים ברורים בתחומים שאינם מוגדרים דיים". אשכנזי הוסיף: "בכוונתי להגיב בצורה שקולה ועניינית למבקר המדינה וצוותו על חלקים בטיוטת הדוח כמתבקש ועל פי הנהלים".

 

אשכנזי, שעל-פי גורמים שראו את הטיוטה נמתחה עליו ביקורת ועל לשכתו, אמר כי מן הראוי לציין שלצד הביקורת, הרי שאין בסיס לחלק מהטענות שהועלו בשנתיים האחרונות על ידי גורמים אינטרסנטיים. "לאורך כל התקופה בה עוסק הדו"ח עסקתי בבטחון ישראל ובשיפור היכולת של הצבא, לא התראיינתי, נשכתי שפתיים וכך אעשה עד לפרסום הדו"ח הסופי - אז אשמיע את שיש לי לומר", הוא סיכם.

 

מקורבי הרפז אמרו בתגובה: "הרפז הגיע למבקר המדינה למתן עדות לאור הזמנתו של המבקר ומתוך כבוד שהוא רוחש למבקר ואנשיו. הרפז הופתע הערב כי לא זכה לקבל לעיונו את החלק בטיוטת הדו"ח, אשר נוגע לנושאים בהם הוזכר ומן הסתם נוגעים לעתידו. הרפז מביע סיפוק רב מכך שטיוטת המבקר קובעת נחרצות כי עלילת הקשרים העסקיים בינו לבין משפחת אשכנזי נשללה סופית כמו גם שאר העלילות שניסו גורמים אינטרסנטיים להעליל עליו בזדון וכן לא נמצא כל אישוש לכתיבת המסמך על ידו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ואביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ואשכנזי. קרב האשמות
צילום: אריאל חרמוני, תקשורת שר הביטחון
מומלצים