שתף קטע נבחר

הטיוטה: אווירת מלחמה בין לשכת ברק לאשכנזי

טיוטת הדו"ח של מבקר המדינה בפרשת הרפז: המבקר מותח ביקורת על הקשר האישי בין אשכנזי להרפז, אך קבע שאשכנזי לא ניסה להתערב במינוי הרמטכ"ל הבא, ולא ערך ניסיון לפוטש. היחסים בין הלשכות הזיקו למדינת ישראל, קבע לינדנשטראוס. ארז וינר מלשכת אשכנזי אסף מידע על ברק

ביקורת קשה על הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף (מיל') גבי אשכנזי, בטיוטת דו"ח הרפז: מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, קבע כי "אווירת המלחמה" בין לשכתו של הרמטכ"ל ללשכת שר הביטחון הזיקה למדינת ישראל. הוא מתח ביקורת על התנהלות לשכתו של אשכנזי, ובמיוחד על עוזרו, אל"מ ארז וינר, שעמד בראש קבוצת אנשים אשר עסקו באיסוף חומרים על שר הביטחון.

 

המבקר שלח אחר הצהריים (יום א') את טיוטת הדו"ח בפרשת בועז הרפז, קצין המודיעין לשעבר החשוד בזיוף מסמך גלנט, לעומדים במרכז הפרשה: הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי וכן ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. שר הביטחון, אהוד ברק, קיבל גם הוא את הדו"ח וכך גם הרמטכ"ל הנוכחי רב אלוף בני גנץ. 

 

מבקר המדינה פרשת הרפז - הכותרות האחרונות:  

המבקר: אבדוק ביסודיות הפרסומים בפרשת הרפז  

מה סיפר בועז הרפז למבקר? 'פתח פה עד הסוף'   

גורמים בצה"ל: לבדוק הגילויים על הרפז ואשכנזי 

המשטרה: נסגר התיק "השני" בעניין בועז הרפז

 

הטיוטה, הנפרסת על-פני 200 עמודים, מתארת לפי גורמים שראו אותה "אווירת מלחמה" בין לשכת הרמטכ"ל לשעבר לבין לשכתו של שר הביטחון. המבקר מתאר במילים חריפות את מה שאירע בין שתי הלשכות ואת "הדם הרע" שעבר ביניהן. הוא מותח ביקורת קשה גם על ברק וגם על אשכנזי, ובין השאר עוסק הדו"ח בסוגיית עיכוב הדיווח על המסמך ע"י אשכנזי ובאי הבאתו לגורמים רשמיים.

 

הדו"ח מתאר מסכת שלמה של איסוף חומרים נגד שר הביטחון, חומרים מכפישים שנועדו "להפיל" אותו. מאידך קובע הדו"ח כי אין ללשכת הרמטכ"ל לשעבר שום קשר לכתיבת המסמך, לזיופו או להפצתו. באשר לקשרים עם הרפז קובע הדו"ח כי לא התקיימו עסקים כלשהם בין משפחת אשכנזי להרפז, וגם לא מאשר טענות בדבר מתן אישורים מיוחדים מסביבת אשכנזי להרפז. עם זאת, הדו"ח מבקר, כאמור, את הקשר האישי בין אשכנזי להרפז.

 

בעניין מינוי הרמטכ"ל, הדו"ח מאשר כי אשכנזי לא ביקש מברק להמשיך לכהן שנה חמישית בתפקיד, וכן כי אשכנזי לא התערב בזהות הרמטכ"ל שיחליפו. מאידך, הוא קובע כי לא הייתה הצדקה לכך ששר הביטחון יכריז על זהות הרמטכ"ל הבא זמן רב מראש. המבקר מותח ביקורת גם על השיחות שהתקיימו בין ארז וינר לבועז הרפז, שתכליתן הייתה לאסוף מידע מכפיש על לשכת שר הביטחון.

 

גורמים המעורים בכתוב בבטיוטה טוענים שלא מוזכר ניסיון ל"פוטש" מצדו של אשכנזי כלפי ברק, אולם לינדנשטראוס מבקר בחריפות את התנהלותו של הרמטכ"ל לשעבר כלפי הדרג המדיני, ואף מציין כי בתור מי שעומד בראש המערכת הצבאית ובראש הדרג הביצועי - אשכנזי לא יכול היה להתנהג כפי שהתנהג כלפי שר הביטחון. בנוסף, המבקר מותח ביקורת על "תרומתם" של ברק ואנשיו - ובמיוחד יוני קורן - לאירועים השונים. המבקר קובע כי ההליך לבחירת הרמטכ"ל היה לקוי וגרם למתח רב בין ברק לאשכנזי.

 

טיוטת הדו"ח מתייחסת גם למסרונים שעברו בין רונית אשכנזי לבין הרפז עצמו. לדברי גורמים שראו את הדו"ח, המבקר מותח ביקורת על התנהלותה של אשכנזי ועל הקשר בין לשכתו של הרמטכ"ל לשעבר להרפז. טיוטת הדו"ח מסירה חשד למעשים פליליים מצד אשכנזי ואנשיו. גורמים בכירים במשרד המשפטים אמרו היום ל-ynet: "היום התברר כי ההחלטה שמבקר המדינה יבדוק את פרשת הרפז היא ההחלטה הנכונה ביותר". גם בלשכת ברק הביעו שביעות רצון וקורת רוח מהעבודה המקיפה של מבקר המדינה בפרשת המסמך.  

 

300 עדים נחקרו

הבדיקה כללה, בין השאר את מערכת היחסים בין שר הביטחון ולשכתו לבין הרמטכ"ל דאז ולשכתו, לרבות תהליכי בחירת רמטכ"ל ומכלול פעילויותיו של סא"ל (מיל') בועז הרפז במערכת הביטחון. לאורך שנה וחודשיים התייצבו כ-300 עדים, רובם מפקדים בצה"ל ובכירים במערכת הביטחון בפני צוותי הביקורת של המשרד.

  

בבדיקתו לא גילה לינדנשטראוס חשדות לפלילים ולכן ככל הנראה לא צפויה להיפתח מחדש חקירה פלילית בפרשת הרפז. גם בפרקליטות מחכים לטיוטת הדו"ח על מנת לבחון אם להעמיד את הרפז לדין, הכרעה שהתעכבה בשל בדיקת המבקר.

 

המבקר בחן את מכלול פעילויותיו ועיסוקיו של בועז הרפז במערכת הביטחון בתחומים השונים, דוגמת סחר ורכש ואף קשרי גומלין עם גורמים שונים במערכת הביטחון. הוא בדק גם את מכלול הפעילויות במערכת הביטחון הקשורות לעיסוק במסמך הרפז, לרבות תהליכי בחירת הרמטכ"ל, ועסק במערכת היחסים העכורה בין שר הביטחון ברק לבין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, הן בפרשת מינוי הרמטכ"ל והן בנושאים אחרים.

  

במסגרת בדיקת בחירת הרמטכ"ל, גבו עדויות גם מהרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף בני גנץ, קודמו אשכנזי, השר ברק, וכן קצינים בכירים ואלופים נוספים. במהלך הבדיקה אף נחשפו מסרונים רבים שנשלחו בין אשתו של הרמטכ"ל לשעבר, רונית אשכנזי, ובין בועז הרפז. בשבועות האחרונים הביע מבקר המדינה בשיחות סגורות זעזוע מהגילויים על היחסים העכורים בין לשכת שר הביטחון ללשכת הרמטכ"ל, ואף אמר כי אין מקום ליחסים כאלו במדינת ישראל. 

 

רב-אלוף במיל' אשכנזי צפוי לחזור היום מחופשה פרטית באירופה עם בני משפחתו הקרובים, לאחר שציין בשבוע שעבר את יום הולדתו ה-58. אשכנזי הודיע אתמול כי הוא יקדיש לפחות את שעות הערב לעיון במסמך, יחד עם עורכת דינו שאת שירותיה הוא שכר לאחרונה, שרון קלינמן. בחודשים האחרונים אשכנזי מכהן כיו"ר חברת חיפושי הנפט והגז "שמן". מקורביו ציינו כי ימשיך גם לאחר קבלת טיוטת הדו"ח "לשמור על קו ממלכתי ומאופק, תוך שהוא סמוך ובטוח בעבודת המבקר". 

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 04/03/2012 15:31

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. ביקורת
צילום: עמית מגל
הרפז. במוקד הפרשה
צילום: אוהד צויגנברג
לינדנשטראוס. לא מייחס עבירות פליליות
צילום: גיל יוחנן
אהוד ברק, שר הביטחון
צילום: AFP
היועץ המשפטי לממשלה
צילום: גיל יוחנן
צילום: פליקס פריש
וינר. ביקורת רשה
צילום: פליקס פריש
מומלצים