שתף קטע נבחר

טורקיה מאיימת: נשקול לספח את צפון קפריסין

השר לענייני האיחוד האירופי בטורקיה אמר כי אם ייכשלו השיחות לאיחוד האי המפולג מאז 1974, תשקול אנקרה לספח אליה את הקפריסאים הטורקים. "איחוד מחדש, הקמת שתי מדינות עצמאיות או סיפוח קפריסין הטורקית - כל האופציות על השולחן"

טורקיה תשקול לספח את צפון קפריסין אם ייכשלו שיחות האיחוד בין הקפריסאים היוונים לבין הקפריסים הטורקים. כך איים היום (יום א') השר לענייני האיחוד האירופי בטורקיה, אגמן באגיס, בראיון שהעניק לעיתון מקפריסין הטורקית.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

נשיא קפריסין היוונית דימיטריס כריסטופיאס ועמיתו מקפריסין הטורקית דרוויס ארולו השיגו התקדמות מועטה בשיחות לאיחוד האי המופלג מאז 1974, מאז שהאו"ם שכנע אותם בשנה שעברה לשוב לשולחן המשא ומתן.

 

800 אלף מתושבי האי חברים באיחוד האירופי. הצפון נותר מאחור ()
800 אלף מתושבי האי חברים באיחוד האירופי. הצפון נותר מאחור

 

באגיס אמר לעיתון "קיבריס" היוצא לאור בצפון קפריסין שטורקיה תתמוך בכל הסכם שיושג על ידי שני הצדדים, אך אמר כי זוהי רק אחת מבין התוצאות האפשריות. "איחוד מחדש תחת הסכם שאליו יגיעו שני המנהיגים, הקמת שתי מדינות עצמאיות בהסכם בין המנהיגים או סיפוח הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין לטורקיה", אמר באגיס במהלך ראיון שקיים בלונדון.

"אלו כל האופציות שנמצאות על השולחן".

 

למרות דבריו של באגיס, תושבים רבים בקפריסין הטורקית מסרבים להסתפח לטורקיה ומגדירים את הרעיון "לא מתקבל על הדעת".

 

בשל אכזבתה מחוסר ההתקדמות בשיחות לאיחוד האי, אמרה טורקיה כי אם לא יימצא פתרון עד 1 ביולי, אז תעמוד קפריסין בראש נשיאות האיחוד האירופי, היא תשעה את הדיאלוג עמה עד שנשיאות האיחוד תעבור למדינה אחרת שחברה בגוש האירופי ב-2013.

 

האי קפריסין התפצל ב-1975, כשטורקיה פלשה לאי בעקבות הפיכה שהובילו תומכי האיחוד עם יוון. ב-1983 הכריזו תושבי קפריסין הטורקים על הצפון כרפובליקה עצמאית.

 

מאז הכרזת העצמאות, הגבול בין שני חלקי האי - שמחלק את עיר הבירה ניקוסיה לשניים - מכונה "הקו הירוק", והוא למעשה שטח הפרדה מפורז הנשלט בידי כוחות האו"ם וכוחות בריטיים.

 

על אף שהיא פועלת כמדינה דה פקטו, רק טורקיה מכירה בקפריסין הטורקית, מנהלת עימה יחסי מסחר ומעניקה לה סיוע צבאי וכלכלי. השלכה עיקרית של הכרזת העצמאות הקפריסאית-טורקית היא בידודה של המדינה על ידי שאר העולם. בעוד שקפריסין היוונית הצטרפה לאיחוד האירופי בשנת 2004, רק 800 אלף התושבים היוונים בדרום האי מוכרים כתושבי האיחוד האירופי בעוד ששאר תושבי האי הטורקיים נותרו מאחור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כל האופציות על השולחן. ארדואן
צילום: AP
לא השיגו התקדמות בשיחות האיחוד. כריסטופיאס
צילום: EPA
נותנים צ'אנס לשיחות עד 1 ביולי. באגיס
צילום: Egemen Bagis
מומלצים