שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אין הפתעות ברוסיה: פוטין נבחר לנשיא ברוב גורף

על רקע טענות האופוזיציה לזיופים נרחבים בקלפיות, הראו מדגמים ראשוניים שרה"מ הרוסי קיבל כ-60 אחוזים מהקולות ובכך הבטיח את חזרתו לכס הנשיא לאחר היעדרות של 4 שנים

אין חדש תחת השמש הרוסית: ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין נבחר היום (יום א') לנשיא ארצו לאחר שגבר על ארבעת יריביו בסיבוב הראשון בבחירות. ממדגמים ראשוניים עולה כי פוטין קיבל כ-60 אחוזים מקולות הבוחרים ובכך הבטיח לעצמו קדנציה של שש שנים בראשות הקרמלין. בחירתו באה על רקע טענות מצד האופוזיציה על זיופים נרחבים בקלפיות.

 

רוסיה בוחרת נשיא - כותרות אחרונות:

 

במדגם שערך מכון הסקרים VTsIOM עלה כי פוטין קיבל 58 אחוזים מהקולות. במדגם של מכון FOM עלה כי ראש הממשלה הרוסי קיבל 59 אחוזים מהקולות. עד כה נספרו רק 20 אחוזים מקולות הבוחרים ועל פי ועדת הבחירות הכללית מוביל פוטין ברוב של כ-63 אחוזים.

 

טענות לזיופים נרחבים. קלפי בסנט פטרבורג (צילום: AP) (צילום: AP)
טענות לזיופים נרחבים. קלפי בסנט פטרבורג(צילום: AP)

 

אך אם יאושרו טענותיהם של המשקיפים עצמאיים לגבי אלפי זיופים שבוצעו בבחירות, הרי שהם עשוייים לערער את לגיטימיות ניצחונו של פוטין ולהצית מחאה עממית גדולה.

 

האופוזיציה: "הבחירות אינן חוקיות. לא נכיר בנשיא"

בכל מקרה, האופוזיציה ברוסיה, שמסרה כי "הבחירות אינן לגיטימיות ואינן חוקיות", תקיים מחר הפגנת מחאה במרכז מוסקבה נגד פוטין. "הבחירות האלה אינן חופשיות. מסיבה זו נפגין מחר. לא נכיר בנשיא כמנהיג לגיטימי", אמר מיכאיל קסיאנוב, לשעבר ראש ממשלתו הראשון של פוטין בטרם עבר לשורות האופוזיציה.

 

לילי שיבנובה מהארגון העצמאי למעקב אחרי הבחירות "גולוס" אמרה מוקדם יותר היום כי היא וארגונה מקבלים דיווחים על "הצבעת קרוסלה", שבמסגרתה המוני מצביעים מובאים בכל פעם לתחת הצבעה אחרת, כדי להצביע פעמים רבות.

מיכאיל קסיאנוב, שהיה ראש הממשלה הראשון בתקופת נשיאותו של פוטין ולאחר מכן עבר לשורות האופוזיציה, אמר: "הבחירות האלה אינן חופשיות... לא נכיר בנשיא כלגיטימי".

 

משטרת מוסקבה מסרה כי בעקבות ניצחונו של פוטין בבחירות לנשיאות התאספו יותר מ-110 אלף בני אדם במרכז עיר הבירה, בסמוך לקרמלין, כדי להביע את תמיכתם בראש הממשלה היוצא. פוטין והנשיא היוצא דמיטרי מדבדב יצאו לקהל תומכיהם כדי לחגוג את ניצחונו של ראש הממשלה. בנאום הניצחון אמר פוטין: "ניצחנו בקרב הוגן"

 

מנגד, מועמד המפלגה הקומוניסטית לנשיאות רוסיה, גנאדי זיוגאנוב, אמר כי הבחירות שנערכות במדינה "חסרות ערך ולחלוטין לא אמינות". לפי מדגמים, זיוגאנוב הגיע למקום השני, עם כ-18% מהקולות. לפי שעה, האוליגרך מיכאיל פרוחורוב מסתמן כהפתעת הבחירות והוא ניצב במקום השלישי עם כ-7.7 אחוזים מקולות הבוחרים ומקדים במקצת את הלאומן הרוסי ולדימיר ז'ירינובסקי שקיבל כ-7.5 אחוזים מהקולות. 

 

פוטין, בן 59, מונה לראשונה לנשיא רוסיה בסוף שנת 1999, לאחר התפטרותו של בוריס ילצין. הוא ניצח במערכות הבחירות לנשיאות ב-2000 עם 53% מהקולות וב-2004 עם 71% מהקולות, אך ב-2008 לא יכול היה להתמודד בשל סעיף בחוקה המונע מנשיא המדינה להיבחר שלוש פעמים ברציפות. במקומו נבחר לנשיא מקורבו מדבדב, שמיהר למנות את פוטין לראש הממשלה.

 

הופעה פומבית נדירה. בני הזוג פוטין לאחר הצבעתם (צילום: AP) (צילום: AP)
הופעה פומבית נדירה. בני הזוג פוטין לאחר הצבעתם(צילום: AP)

 

עם בחירתו, האיש החזק ברוסיה מתכוון להישאר עוד זמן רב בתפקיד הנשיא ולמעשה צפוי להישאר בו עד 2018 לפחות ואפילו עד 2024. הסיבה לכך היא שהפרלמנט הרוסי - ביוזמת מדבדב - האריך בסוף 2008 את כהונת הנשיא לשש שנים. המשמעות - פוטין יכול, על פי החוק, לכהן שתי קדנציות רצופות נוספות.

 

כאמור, מול פוטין התמודדו במרוץ זיוגאנוב, מנהיג הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית, ז'ירינובסקי, מנהיג המפלגה הלאומנית (LDRP), האוליגרך פרוחורוב וסרגיי מירונוב הסוציאליסט, לשעבר יושב ראש הבית העליון של הפרלמנט הרוסי.

ועדת הבחירות במוסקבה פסלה את מועמדותם של 11 אזרחים רוסים, שרצו להתמודד גם הם בבחירות לנשיאות, בשל סיבות ביורוקרטיות וטעמים נוספים.

 

אחרי הזיופים שהתגלו בבחירות לפרלמנט בסוף השנה החולפת, אמר פוטין כי דרש להציב מצלמות וידאו שיפעלו 24 שעות ביממה בכל הקלפיות בבחירות לנשיאות, על מנת למנוע זיופים. אולם תחקיר שפורסם ביום שישי האחרון מגלה כיצד אנשיו של פוטין נערכו מבעוד מועד כדי להוביל לכאורה הונאה המונית. התחקיר של "סקיי ניוז" גילה כי אלפי עובדי ממשלה, קיבלו הבטחה לתשלום בתמורה להצבעה עבור פוטין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ניצחתי בקרב הוגן". פוטין
צילום: רויטרס
מחליף כיסא עם פטרונו הפוליטי. מדבדב
צילום: AFP
נערכים להפגנות האופוזיציה. כוחות ביטחון בקרמלין
צילום: AFP
רוב מוחץ לראש הממשלה. קלפי בסמולנסק
צילום: AP
מסתמן כהפתעת הבחירות. פרוחורוב
צילום: MCT
מומלצים