שתף קטע נבחר
צילום: הרצל יוסף, EPA, דובר צה"ל

בעזה יורים יותר כדי לקבוע את תנאי הרגיעה

הג'יהאד והוועדות הגבירו את קצב השיגורים ויורים רחוק יותר בחסות האובך, מתוך מחשבה על סוף הסבב. באשדוד כיפת ברזל אמנם פספסה, אבל הסטטיסטיקה ביחס לעבר מוכיחה את יעילותה המדהימה

הג'יהאד האיסלאמי שיורה עכשיו את מרבית הרקטות לעבר שטח ישראל מנסה להגדיל סטטיסטית את הסיכויים להסב נזק ואבדות בשטח ישראל. זאת כדי ליצור לחץ ציבורי על הממשלה ועל צה"ל להסכים לתנאים שהוא דורש תמורת הפסקת אש מצדו. הווי אומר הפסקת תקיפות חיל האוויר והתחייבות שלא לבצע סיכולים ממוקדים בעתיד.

 

ההסלמה בדרום - כתבות אחרונות:

 

כדי להגדיל את הסיכויים לגבות מחיר דמים ונזק לרכוש גבוהים יותר, הגדילו גם הג'יהאד האיסלאמי וגם ארגון ועדות ההתנגדות העממית את קצב השיגורים. מזג האוויר והאובך השורר בדרום מקלים עליהם להסתתר מהמעקב שגורמי המודיעין מנהלים אחריהם ומפגיעות כלי הטיס של חיל האוויר.

 

מסיבה זו אפשר להבחין שהג'יהאד האיסלאמי - ואולי גם חמאס - משגרים יותר ויותר רקטות ארוכות טווח. השיגורים מתבצעים עכשיו לעבר אזורים שארגוני המחבלים העזתיים יודעים שכיפת ברזל אינה מגוננת עליהם במרכז הארץ. צריך גם לזכור ששיעורי היירוט הגבוהים-להפתיע שהפגינו סוללות כיפת ברזל אינם מבטיחים בשום מקרה הגנה של מאה אחוז לאוכלוסייה בערים הגדולות, ובוודאי שלא באזורים שאינם מוגנים באמצעות כיפת ברזל.

 

שיעור יירוט של 90 אחוז הוא גבוה מאוד, ואולי יוצר ציפיות בקרב האוכלוסייה שאינה ממהרת למלא אחרי הוראות פיקוד העורף, אבל זו שגיאה. גם יעילות גבוהה מאוד של כיפת ברזל אינה מבטיחה הגנה של מאה אחוז ואת זה כל אחד מאיתנו

צריך לזכור. לכן גם צריך לנהוג על פי הוראות פיקוד העורף כשנשמעת אזעקת צבע אדום. רק כך אפשר להציל חיים ולמזער את הפגיעות.

 

ועוד דבר: לעיתים נוצרת היסטריה כשמספר רקטות בודדות מתפוצצות בשטחים בנויים. ההיסטריה הזאת מקורה בעיקר בציפיות לא ריאליות שנוצרו לאור הביצועים המרשימים של כיפת ברזל בימים האחרונים. כדאי לזכור בהקשר זה כי בסבבים קודמים של חילופי אש תלולת מסלול היו הרבה יותר פגיעות בשטחים מאוכלסים, אף שהעזתים ירו פחות רקטות. לכן צריך לסנכרן את הציפיות עם המציאות ובעיקר לנקוט את אמצעי ההתגוננות והזהירות המתבקשים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קשישה שנפצעה מנפילת גראד
צילום: אבי רוקח
פגיעת הרקטה באשדוד
צילום: אבי רוקח
מומלצים