שתף קטע נבחר

צילום: הרצל יוסף, EPA, דובר צה"ל

גם מחר: אין לימודים בין 7 ל-40 ק"מ מהרצועה

פיקוד העורף הודיע על ביטול יום לימודים שלישי מאז שהחלה ההסלמה. משעות הבוקר התפוצצו בישראל יותר מ-40 רקטות ו"כיפת ברזל" יירטה לפחות 23. צה"ל: "סבב הלחימה חסר תקדים בהיקפו, הג'יהאד שואף לפגיעה משמעותית בעורף"

יום שלישי בלי לימודים: פיקוד העורף הודיע הערב (יום ב') כי בעקבות המשך הירי מרצועת עזה לעבר ישראל, גם מחר לא יתקיימו לימודים ביישובים שבטווח שבין 7 ל-40 קילומטרים מרצועת עזה. הערב התפוצצו שתי רקטות בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, בלי לגרום לנפגעים.

 

 

היישובים שבהם לא ילמדו: אשקלון, אשדוד, באר שבע, אופקים, נתיבות, קריית מלאכי, קריית גת, גדרה, יבנה, עומר, לקייה, רהט והמועצות האזוריות חבל יבנה, באר טוביה, בני שמעון, גדרות, ונחל שורק (יישובי מטה יהודה אינם כלולים). באוניברסיטת בן גוריון לא יתקיימו לימודים ובחינות. בגן יבנה הודיעו קודם לכן כי ילמדו רק תלמידי כיתה י"ב, במרחבים מוגנים.

 

בפיקוד העורף הוסיפו הערב הנחיה חדשה, לפיה בזמן נסיעה באוטובוס, אם נשמעת אזעקה, על הנהג לעצור בצד הדרך והנוסעים צריכים לרדת ולשכב במקום תוך כיסוי ראשיהם בידיהם ולהמתין עשר דקות לאחר הישמע האזעקה.  

 

הסלמה ביטחונית בדרום - דיווחים אחרונים ב-ynet:

פגיעה ישירה באשדוד: נזק ופצועים מרסיסים

אלמנת הרוג הגראד: "כל אזעקה - כמו התקף לב"

קסאם ליד גן ילדים: "המרפסת מחוררת מרסיסים"

 

מהבוקר התפוצצו יותר מ-41 רקטות בשטח ישראל. מערכת "כיפת ברזל" יירטה לפחות 11 רקטות. חיל האוויר תקף תשע פעמים ברצועת עזה - שלוש פעמים כדי לסכל ירי, ושש פעמים מתקנים לייצור אמצעי לחימה, מחסנים לאחסון אמצעי לחימה ובורות שיגור. בתקיפה בצהריים נהרגו לפי הפלסטינים אב ובתו, ובצה"ל הודו כי ייתכן שנפגעו אזרחים שאינם מעורבים בלחימה.

 

מפגיעת רקטת גראד באשדוד בצהריים נפצעו שני בני אדם מרסיסים וחמישה לקו בחרדה. הנפגעים פונו על-ידי מד"א לבתי החולים ברזילי באשקלון וקפלן ברחובות. לפי שעה, צה"ל לא הגיב לאירוע. זמן קצר קודם לכן, התפוצצו שתי רקטות באזור גדרה - אחת מהן נפלה בשטח פתוח בעוד השנייה גרמה נזק לשני כלי רכב ומספר נפגעי חרדה. בשעות הבוקר התפוצצה רקטת קסאם סמוך לגן ילדים במועצה האזורית אשכול. הרקטה ורסיסיה לא גרמו לפגיעות.

 

מיום שישי, אז התחילה ההסלמה בדרום עם חיסולו של מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, התפוצצו 153 רקטות בישראל. מערכת "כיפת ברזל" יירטה 51 רקטות. בסך הכול, תקף צה"ל ברצועת עזה 33 פעמים.

 

מאז שהחלה הלחימה, טיפלו צוותי הרפואה של מד"א ב-35 נפגעים, מהם אחד באורח קשה, פצוע אחד באורח בינוני ואדם

אחד שנפצע קלות מרסיסים, כתוצאה מרקטה שנפלה במועצה האזורית אשכול. בנוסף, הוגדרו 21 בני אדם כנפגעי חרדה ו-11 נוספים נפצעו באורח קל, מהם תושבת אשדוד שלקתה בלבה ורוכב אופניים שנפל ונפגע בראשו כשעשה דרכו למרחב המוגן. מנכ"ל מד"א, אלי בין, מקיים הערכות מצב מעת לעת וכוחות מד"א בדרום הארץ ממשיכים לפעול בכוחות מתוגברים.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, קראה לפלסטינים להפסיק את ירי הרקטות לשטח ישראל והאיצה בשני הצדדים לפעול להשגת שקט. קלינטון אמרה את הדברים בפתח ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם בנושא לוב והמזרח התיכון.

 

בכיר חמאס ברצועת עזה, אחמד יוסף, אמר כי יש מאמץ אירופי-מצרי להביא לרגיעה בין הפלסטינים לישראל. יוסף האשים את ישראל בהסלמה צבאית שמטרתה "להתחמק מבעיותיה המדיניות מול הקהילה הבינלאומית". חבר פרלמנט מטעם חמאס, יונס אל-אסטל, טען כי המודיעין המצרי העביר הצעה לממשלת חמאס להשגת רגיעה ברצועה והפסקת הירי, בתמורה לאספקת סולר ודלק ממצרים לתחנת הכוח ברצועה.

 

בכל הקשור לעמדת צה"ל, מדובר בסבב הסלמה חסר תקדים בהיקפו. מאז חיסולו של מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית בעזה, נספרו כ-200 שיגורים לעבר שטח ישראל, "התפתחות דרמטית מבחינת כמות וקצב האש", כהגדרת הצבא. "כבר בשלושת הימים הראשונים של הסבב הנוכחי ראינו כמות רקטות גדולה יותר מהכמות ששוגרה לעבר ישראל בשני הסבבים הקודמים, באוגוסט ובאוקטובר, שהיו ארוכים יותר", אמר גורם בצבא. 

 

למעלה מ-50 רקטות היו בטווח בינוני של כ-20 ק"מ, ורובן שוגרו דווקא על ידי אנשי תנועת הג'יהאד האיסלאמי, שלא היו מטרת החיסול בסוף השבוע. גורם בצה"ל ציין כי הארגון ספג פגיעה קשה מאוד בימים האחרונים ומתייחס לסבב הלחימה הנוכחי - לפי הערכות מודיעיניות בישראל - כאל "אירוע בעייתי שצריך לאזן אותו". לכן, על פי אותן הערכות, נמשך הירי.

 

בכפוף לכך, העריכו בצה"ל כי רק פגיעה משמעותית בעורף הישראלי תוביל לנצירת האש מצד הג'יהאד האיסלאמי - שמוביל את המערכה. לחלופין, עשוי לחץ מסיבי מצד חמאס או מצרים לגרום לחידוש הרגיעה. על פי הצבא, תנועת חמאס יודעת כעת מתחים פנימיים שנוגעים בשאלה אם להצטרף למערכה באופן פעיל. "יש שיח מתפתח בין החמאס לג'יהאד האיסלאמי, אבל זה עדיין לא לחץ", הדגיש הגורם הצבאי, והגדיר את חמאס כ"משקיף להתכתשות".

 

"אנו מזהים גיבוי של האיראנים במהלכים של הג'יהאד, אבל לא ברציונל עמוק יותר מבעבר", הוסיף. "הג'יהאד רואה את

הפגיעה בישראל כמוגבלת מאוד נוכח הצלחת 'כיפת ברזל', ומה שמנסים הארגונים השונים לייצר כרגע זהו דימוי של תמונת ניצחון כי ישראל היא זו שיזמה את הסבב".

 

על פי צה"ל, ההתרעה הנקודתית שעל בסיסה הוצא לפועל חיסולו של זוהיר אל-קייסי עדיין לא שובשה לחלוטין. "הארגונים בעזה הופכים את סיני למרחב נוח ואטרקטיבי להרחבת פעילותם. זוהי זירה נוחה עבורם בגלל בעיית המשילות".


פורסם לראשונה 12/03/2012 17:17

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, נרי ברנר, יואב זיתון ואליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעת גראד באשדוד, בצהריים
צילום: אליעד לוי
"כיפת ברזל" במהלך יירוט
צילום: AFP
זירת הנפילה באשדוד
צילום: אליעד לוי
מומלצים