שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סנט פטרבורג: אין להפיץ תעמולה הומוסקסואלית
  העיר האירופית ביותר ברוסיה אימצה חוק הומופובי האוסר לקדם "מעשי סדום בקרב קטינים". פעילים למען זכויות אדם מאשימים: זה פתח להשתקת כל התנגדות לממשלה. לפי החוק שלשונו אינה ברורה, מי שיקדם את הנושאים בפומבי - ייקנס

  הגישה ההומופובית של הרשויות ברוסיה אינה עניין חדש, אולם נדמה שבימים האחרונים נחצה קו אדום. עיריית סנט פטרבורג, העיר השנייה בגודלה ברוסיה, הייתה לרשות המקומית הרביעית האוסרת על "הפצת תעמולה הומוסקסואלית בקרב קטינים" – מעין שם קוד להשתקת הקהילה הגאה.

   

  עוד חדשות מהעולם הגדול:

   

  התיקון לחוק העירוני נחתם על ידי המושל גאורגי פולטבצ'נקו. החוק, שאושר לפני שבוע, ייכנס לתוקפו בעוד שלושה ימים. לפי החוק, מי שמפיץ דברים המקדמים "מעשי סדום, לסביוּת, ביסקסואליוּת וטרנס-ג'נדריוּת בקרב קטינים" - ייקנס. גובה הקנס משתנה בהתאם למעמדו של מפר החוק: אזרח פשוט – 5,000 רובל, עובדים בשירות הציבורי – 50 אלף רובל, גופים עסקיים – 250 עד 500 אלף רובל.

   

  פעיל במצעד הגאווה במוסקבה לפני 6 שנים (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
  פעיל במצעד הגאווה במוסקבה לפני 6 שנים(צילום: איי פי)
  .

  החוק הוא הצעד האחרון בחקיקה ההומופובית ברוסיה שנמצאת בעלייה, בהשוואה למצב לפני 20 שנה, אז בוטל החוק הקובע שהומוסקסואליות היא פשע. דמיטרי פסין, ראש מועצת הנוער של הכנסייה האורתודוקסית, בירך על החוק "שמגן על הילדים מעיוות המידע בידי מיעוטים המקדמים מעשי סדום".

   

  פעילים בקהילה הגאה האשימו את הממשלה כי החוק הוא רק חלק מפעולה נרחבת נגד הזכות להפגין, פעילות אזרחית והליברליזציה בחברה הרוסית. לדבריהם, הכנסייה תומכת בצעדי הממשלה.

   

  החוק הוא חלק ממאמץ ממשלתי להשתיק את האופוזיציה? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  החוק הוא חלק ממאמץ ממשלתי להשתיק את האופוזיציה?(צילום: AFP)

   

  "הנטייה ברוסיה היא להגבלת חופש הביטוי וחופש ההתכנסות, והיא תוקפת כל קבוצה שנאבקת על זכויותיה", אמר לעיתון "הגרדיאן" יורי גבריקוב, ראש ארגון "שוויון" הפועל בקהילה הגאה של סנט פטרבורג. לדבריו, איש לא יודע איך יעבוד החוק הזה. "המטרה העיקרית נראית להגביל את אלה העוסקים בפעילות חברתית. במובנו הרחב ביותר, הוא יכול לשמש כדי להגביל תערוכות, מחזות, הקרנות סרטים – פעילויות תרבותיות".

   

  המאמץ הממשלתי והכנסייתי העלה - ועדיין מעלה – זעם גם מחוץ לרוסיה. בעיני רבים, אימוץ החוק בעיר האירופית ביותר במדינה, שיש לה קהילה גאה נרחבת באופן יחסי – מקומם. אחד מארגוני הלהט"ב הבינלאומיים קרא להחרים את העיר עד לביטול החוק.

    

  בנובמבר האחרון דחתה מועצת עיריית סנט פטרבורג את הדיון בחוק, "כדי לבדוק את ההגדרות החוקיות". לפני ההחלטה נמתחה על ההצעה ביקורת חריפה מרחבי העולם, כולל ממזכירת המדינה האמריקנית קלינטון, שאמרה אז: "זכויות הגאים הן זכויות אדם. יצרנו קשר עם גורמים רשמיים ברוסיה בנושא הזה ודרשנו מהם להבטיח חירויות אלו, ולעודד סביבה שמקדמת כבוד וזכויות לכלל האזרחים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  מפגינים נגד זכויות הגאים (ארכיון)
  צילום: איי פי
  משתף פעולה עם הכנסייה? פוטין
  צילום: MCT
  מושל סנט פטרבורג. פולטבצ'נקו
  צילום: gettyimagas
  מומלצים