שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מהפכה בפעוטונים? בכנסת יכריעו אם יהיה פיקוח

  250 אלף ילדים עד גיל 3 שוהים מדי יום במעונות ללא כל פיקוח של המדינה, הצעת חוק של ח"כ זבולון אורלב מבקשת לשנות את המצב. "הגיע הזמן לשים קץ להפקרות", אמר מנכ"ל המועצה לשלום הילד, יצחק קדמן. ומי מתנגד? הגננות

  המהפכה בפעוטונים יוצאת לדרך? אחרי יותר מעשור של דחיות ועיכובים, צפויה הכנסת לאשר מחר (יום ד') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיקוח על מעונות היום לילדים עד גיל 3. מדובר בהצעת חוק ממשלתית, הקובעת לראשונה סטנדרטים וקריטריונים פדגוגיים ובטיחותיים לקבלת רישיון והפעלה של מעונות יום ופעוטונים בישראל.

   

  עוד כתבות על חינוך לגיל הרך:

  גננות נגד חוק החינוך: "יותר מדי ילדים בגן"

  החשש: אלפי ילדים בגילאי 4-3 ללא מקום בגן

   

  הצעת החוק מגדירה בין היתר את גובה התקרה במעון, שטח החצר, גידור, מעקה ביטחון, גודל המטבחון והיקף חדר השירותים וחדר הכביסה. בנוסף, נקבע כי אדם שיחרוג מהקריטריונים שיקבעו בחוק דינו יהיה שנת מאסר. נושא הרישוי והאכיפה בגיל הרך היה אחד המרכזיים בפרק החינוך של ועדת טרכטנברג, ובאישור ההצעה צפויה המדינה לחסל את התופעה הפסולה שבה פעוטונים פועלים בתת-תנאים, במחסנים ובמקלטים נידחים כשהצוות חסר כל הסמכה מקצועית.

   

  כ-250 אלף ילדים עד גיל 3 שוהים מדי יום בפעוטונים ובמסגרות לימוד אחרות הפועלות ללא כל פיקוח. בדיון שיתקיים מחר בוועדה לזכויות הילד צפוי יו"ר הוועדה ויוזם ההצעה, ח"כ זבולון אורלב, להביא את הנושא להצבעה. אם יושג רוב, תועבר ההצעה מיידית לקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

   

  מנכ"ל המועצה לשלום הילד, יצחק קדמן, בירך על היוזמה ואמר כי "הילדים בישראל זקוקים לחוק ומגיע להם שנגן עליהם ונדאג להם לחינוך הולם, כי המצב כיום בגיל הרך בישראל הוא הפקרות מוחלטת שהגיע הזמן לשים לה קץ".

   

  הגננות מזהירות: המחירים יעלו 

  בארגוני הגנים הפרטיים, מאידך, הכריזו מלחמה נגד החוק, שלטענתם יחייב את הגננות בהוצאות בינוי בסך כולל של מאות אלפי שקלים - מה שיגרור עליית מחירים. "שכרו של המחוקק ייצא בהפסדו, שכן בפועל גנים רבים לא יעמדו בסטנדרטים ויאלצו לסגור שעריהם וגנים אחרים

  ייאלצו להכפיל את מחיריהם", אמרה שולמית ביסמנובסקי, דוברת ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל.

   

  חנן דגן, מנכ"ל איחוד גני הילדים, הוסיף: "מצד אחד הממשלה קבעה חוק חינוך חינם לגיל 3 ומעלה ומצד שני היא גורמת לעליית מחירי הגנים בגילאי 3-0. פיקוח הוא צעד חשוב והכרחי, אך לא על גבם של הגנים וההורים". גם יו"ר מעונות נעמ"ת, טליה לבני, התריעה כי "במתכונתו הנוכחית החוק יביא לעליית מחירים בניגוד מוחלט לרצון ההורים והציבור כפי שהתבטא במחאת הקיץ האחרון".

   

  במשרד התמ"ת אמרו כי הגנים הפרטיים חוששים מרישוי ופיקוח על הגנים בבעלותם ולטענתם עיכוב אישור החוק עלול לסכן את שלומם של הילדים הלומדים במעונות. "במסגרת יישום החוק יושקעו 700 מיליון שקלים בשדרוג המעונות ובנוסף אושר בינוי נרחב של מעונות חדשים בהיקף של מיליארד שקלים, וכן יוקצו משאבים ניכרים לסיוע להכשרת הסגל כנדרש בחוק ולהרחבת התקציב שמיועד לסבסוד לאור הגדלת ההיצע. כל הצעדים הללו נועדו להקלת הנטל על ההורים העובדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יזם. ח"כ אורלב
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: יואב גלאי
  בירך. קדמן
  צילום: יואב גלאי
  מתנגדת. ביסמנובסקי
  מומלצים