שתף קטע נבחר

תנו להם פנסיה במקום מס הכנסה שלילי

רק כמחצית מהעובדים הזכאים למס הכנסה שלילי אכן מקבלים אותו. זה הזמן לשנות כיוון ולהשקיע את הכספים בביטוח פנסיוני

דו"ח בנק ישראל האחרון העלה שוב על סדר היום את העוני המעמיק והפערים המתרחבים בחברה הישראלית. בין היתר ישנה בדו"ח התייחסות ביקורתית לאופן תשלום מס הכנסה שלילי שנועד לחלץ מעוני עובדים בשכר נמוך. מספרם העולה של העובדים העניים בשנים האחרונות, כפי שהוא מתבטא בפרסומי הביטוח הלאומי ועמותת לתת, מעיד בעליל כי עבודה כבר אינה מחלצת מעוני. זו מציאות שבה נאלצים לעבוד בתמורה שאינה מאפשרת חיים ברווחה, אלא גוזרת חיים של צמצום ודחק.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

רואים את דגל ישראל נשרף, ושותקים / טוביאס פטרסון

אל תשאירו אותי לבד עם גילה אדרעי / אלכסנדר גולדנשטיין

 

המחאה החברתית שפרצה בקיץ חידדה לרבים את ההבנה של המציאות הזו, ואף הבהירה שללא שינויים בתפישה ובמעשה, מעגל העוני ובתוכו עובדים עניים יילך ויתרחב. הדיונים הרבים שהיו מעל כל במה יצרו עניין בקרב ציבורים רחבים והעלו רעיונות והצעות חדשים ומעניינים. אחת ההצעות שעלתה בוועדת התעסוקה המייעצת למובילי המחאה היא שימוש בכספים המשולמים על ידי-רשות המסים לעובדים בעלי שכר נמוך, כמס הכנסה שלילי.

 

הרציונל שהיה לחקיקת חוק מס הכנסה שלילי הוא פיצוי כספי לעובדים ששכרם אינו מגיע לסף המס, כדי להעלות את המוטיבצה לעבוד. אלא שההליכים למיצויו מסורבלים וארוכים, והסכומים המגיעים לעובדים נמוכים מאוד ואינם מעלים את המשפחות מעל לקו העוני. בשנה החולפת, רק 55% מהזכאים למס הכנסה שלילי אכן קיבלו אותו, לפי פרסומי רשויות המס.

 

על מנת לייעל ולפשט את ההליכים ולתת את הפיצוי ליותר עובדים הוצע כי משרד האוצר יעביר מדי חודש את התשלומים שהוגדרו כמס הכנסה שלילי לפנסיה של העובדים ששכרם לא מגיע לסף המס. כך יגדל סכום הנטו של העובדים בשכרם ובה בעת יובטח הביטוח הפנסיוני שלהם. תשלומי המעסיקים לפנסיה של העובדים יועברו לביטוח הלאומי, ומשם יחד עם הכספים מהאוצר לקרנות הפנסיה, בהתאם לבחירת העובדים. השימוש בערוץ הגבייה של הביטוח הלאומי יפשט את ההליכים וייתר את הסרבול והעינוי הביורוקרטי הקיים.

 

שחרור העובדים מתשלום חלקם בפנסיה יעלה את שכרם נטו בכ-150-250 שקלים. משרד האוצר יוכל כך לחסוך בתשלומי ההשלמה לקצבת זיקנה שאותם הוא משלם היום לעובדים שהגיעו לגיל הפרישה ללא ביטוח פנסיוני. ההצעה הועברה למשרדי האוצר, התמ"ת והרווחה. עד כה רק משרד הרווחה התייחס וענה כי ההצעה תועלה בדיונים על התקציב בשנת 2013, אם יועלה נושא מס הכנסה שלילי.

 

עד אז חשוב שהציבור יידע על ההצעה כדי שלא תתפוגג ותישכח כמו הצעות אחרות. כי פתרונות קיימים לרוב אך נכונות לשינוי משמעותי, פחות.

 

חנה זהר, אחראית תחום עובדים ישראלים בעמותת קו לעובד וחברה בוועדה המייעצת לתעסוקה למחאה החברתית

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מגיש את דו"ח בנק ישראל. נגיד שיהיה שינוי
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים