שתף קטע נבחר

אתונה: התאבד בכיכר "בגלל המצב הכלכלי"

כיכר סינטגמה בבירת יוון הייתה מוקד לאין-ספור הפגנות נגד תוכנית הקיצוצים. הבוקר, בשעת העומס, הגיע לשם גמלאי וירה בעצמו למוות. "הוא צעק: 'לא רוצה להשאיר חובות לילדיי'"

גמלאי יווני ירה בעצמו למוות הבוקר (יום ד') בכיכר המרכזית באתונה. לדברי המשטרה הוא השאיר פתק הקושר את התאבדותו למשבר הכלכלי הקשה הפוקד את המדינה. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי לפני מותו צעק האיש: "אני לא רוצה להשאיר חובות לילדיי". האירוע הטרגי הביא לדיון בפרלמנט ולקריאות לעצרת מחאה שקטה הערב.

 

משבר כלכלי ביוון - כתבות נוספות:

מהפכת תפו"א: הצרכנים הורידו המחירים

אחרי ההסדר - העולם מחכה למנהיגי אירופה  

היוונים לא יותר עצלנים מהישראלים/ פרשנות

 

כומר אורתודוכסי מבקר במקום ההתאבדות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כומר אורתודוכסי מבקר במקום ההתאבדות(צילום: רויטרס)

 

ההתאבדות הפומבית אירעה ליד היציאה מהרכבת התחתית בכיכר סינטגמה שמול הפרלמנט היווני, כיכר שידעה הפגנות רבות וסוערות בחודשים האחרונים, נגד תוכנית הקיצוצים המסיבית שאתונה העבירה. הרוקח בן ה-77 שלף אקדח וירה בראשו למול עיניהם של המוני נוסעים בזמן שעת העומס של הבוקר.

 

המשטרה מסרה כי על גופו נמצא פתק בכתב יד שבו הוא הסביר שהחלטתו לשים קץ לחייו נבעה ממשבר החוב שבו שקועה המדינה. בשנתיים האחרונות, שבהן עמדה יוון על סף פשיטת רגל, נרשמה עלייה במספר ההתאבדויות במדינה. המשטרה לא פרסמה את שמו ופרטים נוספים עליו.

 

העץ שתחתיו התאבד האיש הפך לגלעד מאולתר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
העץ שתחתיו התאבד האיש הפך לגלעד מאולתר(צילום: רויטרס)

 

זמן קצר לאחר ההתאבדות הפך העץ שתחתיו התאבד האיש לגלעד מאולתר. עוברים ושבים נעצרו במקום, הניחו למרגלותיו זרי פרחים או הצמידו פתקים לגזעו. על כמה מהם נכתב: "זה היה רצח, לא התאבדות", "תוכנית הצנע הורגת".

  

הממשלה: לא חלק בדיון

מנגד אמר דובר הממשלה פנתליס קפסיס כי התקרית היא "טרגדיה אנושית" אך לא תהפוך לחלק מהדיון הפוליטי בנושא. "אינני יודע מהן הנסיבות המדויקות שהביאו את האדם הזה למעשה. אני חושב שעל כולנו להישאר רגועים ולכבד את האירועים האמיתיים שאנחנו עוד לא לגמרי מבינים".

 

הפגנות בכיכר בפברואר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנות בכיכר בפברואר(צילום: AFP)

 

אך פעילים נגד תוכנית הקיצוצים האשימו את המדיניות הכלכלית של הממשלה וטענו

כי היא מביאה את התושבים לכדי ייאוש. הם קראו לערוך בכיכר עצרת מחאה עוד הערב.

 

בשנתיים האחרונות נסמכת יוון על תוכניות חילוץ אירופיות וכלל עולמיות. המוסדות שהסכימו להלוות לה כסף ולחלצה מחובותיה תבעו בתמורה יישום גזרות כלכליות חריפות שכללו קיצוץ בפנסיות ובמשכורות במקביל להעלאת מסים. אך שיעור האבטלה בשיא של כל הזמנים – אחד מכל חמישה יוונים מובטל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום ההתאבדות. "זה רצח, לא התאבדות"
צילום: רויטרס
האיש, בן 77, השאיר אחריו מכתב
צילום: EPA
מומלצים