שתף קטע נבחר

טרנסג'נדר לבג"ץ: רוצה להקפיא את השחלות

בן 27 שעומד בפני ניתוח לשינוי מינו מאשה לגבר, טוען בעתירה כי משרד הבריאות מונע ממנו להקפיא רקמת שחלה בגלל היותו טרנסג'נדר. "חלק מהאפליה עתיקת היומין נגד הקהילה הגאה"

"תנו לי לעבור הליך של הקפאת שחלות לפני הניתוח לשינוי המין" - כך נכתב בעתירה שהגיש היום (ה') לבג"ץ טרנסג'נדר בן 27, שנולד כאשה. הניתוח לשינוי מין, שאושר כבר על ידי ועדה מיוחדת במשרד הבריאות, כולל בהליך הראשון הסרה של הרחם והשחלות. בעתירה לבג"ץ, שנכתבה בלשון זכר, נקרא בית המשפט להורות למשרד הבריאות להקפיא את רקמת השחלות.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

המפונים הקימו מחוץ לבית את "אוהל המכפלה"

דיון בקריה: "סיני - סוג אחר של התמודדות"

מעסיקי פדופילים לא עומדים לדין: "די להפקרה"

 

לפי העתירה, משרד הבריאות כבר התבקש לאפשר את הקפאת

הרקמה שתוסר תוך כדי הניתוח, כדי שניתן יהיה בהמשך להשתילהּ בגופו של הצעיר כדי שיוכל להרות ולהביא ילד לעולם - אולם לטענת העותר, המשרד סירב. ההליך הרפואי משמש לרוב במצבים בהם פוריותה של האשה עלולה להיפגע כתוצאה מטיפול רפואי מתוכנן, כמו טיפולי סרטן, ולדברי הצעיר, הוא עונה באופן מלא לתנאים הקבועים בנוהל של משרד הבריאות.

 

אף שבמשרד לא אמרו זאת מפורשות, את דחיית בקשתו

מייחס העותר להיותו טרנסג'נדר, וטוען כי זה פוגע קשות בזכותו לשוויון ובזכותו ללדת.

 

הוא מבקש מבית המשפט לקיים דיון דחוף בפנייה, מאחר שהוא כבר נאלץ לדחות את הניתוח מספר פעמים והדחייה מסבה לו נזק נפשי רב ביותר. "העותר מצוי בשלב מעבר קשה ורגיש, וכל עיכוב במימוש זהותו המגדרית מקשה עליו מאוד ומשבש את מהלך חייו", נטען בעתירה.

 

העותר הוסיף עוד כי מצבו אינו שונה ממצבה של כל אשה שמבקשת לעבור הליך זה, וכי ההבדל היחיד הוא נטייתו המינית וזהותו המגדרית. "מצער כי בימינו משרד הבריאות נתפס לגישה מפלה, פסולה כזו, נגד העותר, רק משום היותו טרנסג'נדר. גישה זו נקשרת לאפליה עתיקת יומין נגד הקהילה הגאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"משרד הבריאות נתפס לגישה מפלה ופסולה"
צילום: shutterstock
מומלצים