שתף קטע נבחר

נתניהו: שירו של גראס על איראן וישראל - מביש

רה"מ הגיב לשירו של הסופר הגרמני, שטען כי דווקא כוחה הגרעיני של ישראל - ולא איראן - הוא שמסכן את שלום העולם. נתניהו: "איראן, ולא ישראל, מאיימת בהשמדת מדינות אחרות"

"ההשוואה המבישה שערך גינטר גראס בין ישראל לבין איראן אומרת מעט מאוד על ישראל והרבה על מר גראס", כך הגיב היום (ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו לשיר שפרסם השבוע הסופר הגרמני בן ה-84.

 

תחת הכותרת "דברים שחייבים להיאמר" תהה גראס בשירו, שפורסם ביומון הגרמני Suddeutsche Zeitung ובניו יורק טיימס: "מדוע חיכיתי עד עכשיו, בגיל המתקדם הזה ועם טיפת הדיו האחרונה כדי לומר: כוחה הגרעיני של ישראל מסכן את השלום העולמי, שגם כך שביר?". בעיתון "דר שפיגל" נכתב בעקבות הדברים: "גראס ידוע כמי שאינו מסתיר את עמדותיו הפוליטיות, אך רבים מאמינים כי הפעם שבר הסופר טאבו".

 

השיר עורר תגובות נזעמות הן בישראל והן בגרמניה, וכעת הצטרף למגנים גם נתניהו: "זוהי איראן, ולא ישראל, המאיימת בהשמדה על מדינות אחרות. זוהי איראן, ולא ישראל, התומכת בארגוני טרור המשגרים טילים על אזרחים חפים מפשע. זוהי איראן, ולא ישראל, שתומכת בטבח שעורך המשטר הסורי באזרחיו. זוהי איראן, ולא ישראל, הרוגמת נשים, תולה הומוסקסואלים ומדכאת באכזריות את עשרות מיליוני אזרחיה שלה".

 

גראס (משמאל) עם נורמן מיילר. "הצהרות נבערות ומבישות" (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
גראס (משמאל) עם נורמן מיילר. "הצהרות נבערות ומבישות"(צילום: איי פי)

 

נתניהו התייחס גם לעובדה שלפני כשש שנים הודה גראס שבנערותו, בשלהי מלחמת העולם השנייה, הצטרף לכוחות הוואפן אס.אס של המשטר הנאצי. "במשך שישה עשורים הסתיר מר גראס את עברו, לכן אין זו כנראה הפתעה שהוא מגדיר את המדינה היהודית היחידה כאיום הגדול ביותר לשלום העולם ומתנגד להצטיידותה באמצעים להגנה עצמית", הוסיף נתניהו. "אולם, אנשים הגונים בכל העולם צריכים לגנות בחריפות את ההצהרות הנבערות והמבישות הללו".

 

גראס, זוכה פרס נובל לספרות, יצא בשיר במקביל נגד תוכנית העברת צוללות הדולפין מגרמניה לישראל. מדובר בצוללות שביכולתן לשאת טילים בעלי ראש נפץ גרעיני. למרות התוקפנות שבשירו, לטענת "דר שפיגל" מבטא גראס גם סולידריות עם ישראל.

 

הסופר קורא לפיקוח פרמננטי על יכולותיה הגרעיניות של ישראל ועל מתקני הגרעין של איראן באמצעות גוף בינלאומי אותו יאשרו שתי המדינות. "ידוע שישראל מחזיקה בנשק גרעיני, גם אם זה מעולם לא הוכח", כתב.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גינתר גראס. "הסתיר את עברו במשך שישה עשורים"
צילום: איי פי
מומלצים