שתף קטע נבחר

הצעת חוק יסוד: 65 ח"כים יוכלו לעקוף את בג"ץ

לפי תזכיר הצעת חוק יסוד: החקיקה של משרד המשפטים, רק רוב מתוך הרכב של תשעה שופטים בעליון יוכל לפסול חוקים. בתקופה הראשונית שלאחר החקיקה, ללא הגדרת זמן, ניתן יהיה גם לעקוף את בג"ץ ברוב של 61 ח"כים בלבד

משרד המשפטים פרסם בסוף השבוע תזכיר חוק בנוגע לחוק יסוד: החקיקה, המבקש לעגן את מערכת היחסים החוקתית שבין הרשות המחוקקת לבין הרשות השופטת. על פי התזכיר, הכנסת תוכל לשוב ולחוקק חוק שבוטל על ידי בית המשפט העליון, אם תעביר אותו מחדש בשלוש קריאות במליאת הכנסת ברוב מיוחד של 65 חברי כנסת. על חברי הכנסת יהיה לציין בחוק זה במפורש כי הוא מחוקק מחדש, למרות שהוא סותר חוק יסוד. על פי ההצעה תוקפו של חוק שכזה יהיה לחמש שנים בלבד, אולם הכנסת תוכל להאריך זאת שוב ושוב.

 

לנוסח תזכיר החוק המלא - לחצו כאן

 

הקרב על בג"ץ - דיווחים אחרונים ב-ynet:

תושבי מגרון: הממשלה שלחה, הכדור אצל נתניהו

פשרת מגרון נדחתה: "לגרוניס לא הייתה ברירה"

בימין זועמים על בג"ץ: נעלה מחדש את חוק מגרון

המדינה לבג"ץ: חקירה פלילית על הבנייה בשילה

 

הצעת החוק מסתמכת ברובה על הצעת חוק שהכין שר המשפטים הנוכחי, יעקב נאמן, בתחילת העשור, בשיתוף עם נשיא בית המשפט העליון דאז אהרן ברק. ההבדל העיקרי הוא שכעת, על מנת לחוקק חוק עוקף בג"ץ יידרשו רק 65 קולות של חברי כנסת, לעומת 70 בהצעה הקודמת. עם זאת, על פי ההצעה, בתקופה הראשונה שלאחר חקיקת חוק יסוד: החקיקה תהיה רשאית הכנסת לחוקק חוקים עוקפי בג"ץ גם ברוב רגיל של 61 ח"כים, וחוק היסוד איננו קובע מה יהיה אורכה של אותה תקופה ראשונה.

 

השר נאמן. ניסח את ההצעה הקודמת עם אהרון ברק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר נאמן. ניסח את ההצעה הקודמת עם אהרון ברק(צילום: מוטי קמחי)

 

הצעת החוק מסדירה לראשונה מאז קום המדינה את יחסי בית המשפט העליון והכנסת, לרבות סמכויותיו לבטל חוקים. על פי ההצעה, יעוגנו בחקיקה שני עקרונות חשובים: מתן סמכות לבית המשפט לפסול חקיקה, והנסיבות בהן תהיה רשאית הכנסת לחוקק חוק עוקף בג"ץ. לפי התזכיר, ביטול חוק על ידי בית המשפט העליון ייעשה רק ברוב של שופטים מתוך הרכב של תשעה שופטים, ורק בית המשפט העליון יוכל לבטל חוקים. זאת בשונה מהמצב הקיים, שבו גם בתי משפט השלום והמחוזי יכולים לבטל חוקים.

 

בנוסף, הצעת החוק תעגן לראשונה את סמכותה של הכנסת לכונן חוקה בצורת אסופת חוקי יסוד, ובהצעה מעוגנת בחוק עליונות הוראות כל חוקי היסוד על פני הוראות חוקים רגילים.

 

בעקבות פרסום התזכיר באתר משרד המשפטים לרשות הציבור יש כשלושה

שבועות להגיש את הסתייגויותיו. לאחר שיוגשו ההסתייגויות ידון שוב משרד המשפטים בהצעת החוק, כאשר שר המשפטים נאמן יביא את ההצעה להצבעה בכנסת עם כינוס מושב הקיץ.

 

נושא יחסי הרשות המחוקקת והרשות השופטת עורר מחלוקות עזות במשך שנים רבות בין חברי הכנסת למשפטנים בכירים, ובראשו השאלה על סמכות בתי המשפט לפסול חקיקה של הכנסת. מהות הוויכוח נסובה בעיקרה על מספר חברי הכנסת שיידרשו כדי לחוקק חוק עוקף בג"ץ. שופטי בית המשפט העליון סבורים שיש לעשות זאת ברוב של 80 ח"כים, לעומת הצעת החוק, לפיה ניתן יהיה לעקוף את השופטים בירושלים ברוב של 65 ח"כים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר נאמן. נוסח שונה מלפני עשור
צילום: ירון ברנר
נשיא העליון בדימוס אהרון ברק
צילום: כפיר בולוטין
סלע המחלוקת: כמה ח"כים עוקפים את בג"ץ?
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים