שתף קטע נבחר

השגריר בקייב: תקיפת היהודי לא בטוח אנטישמית

שגריר ישראל באוקראינה ביקר את אהרון אלכסנדר, שמאושפז במצב אנוש אחרי שהותקף על-ידי אלמונים בליל הסדר, אחרי שיצא מבית כנסת. השגריר פגש את האם: "היא בוכה ומודאגת, הבטחתי לסייע". הלילה יועבר אלכסנדר בטיסה לישראל

שגריר ישראל באוקראינה, ראובן דניאל, ביקר היום (ג') בבית החולים בקייב שבו מאושפז במצב אנוש אהרון אלכסנדר, הצעיר היהודי בן ה-25 שהותקף - לפי חלק מהטענות על רקע אנטישמי - בצאתו מבית הכנסת בקייב בליל הסדר. דניאל ביקש שלא להיחפז לקבוע את המניע לתקיפה, וסיפר כי שוחח ארוכות עם נטליה, אמו של המותקף: "היא בוכה ומודאגת מאוד. ניסיתי להרגיע אותה עד כמה שניתן, ואמרתי לה שנסייע לה בכל דבר שתצטרך". מזק"א נמסר כי הלילה יועבר אלכסנדר לישראל בטיסה, כשלצדו צוות רופאים מיוחד. 

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

"מצבו של אהרון חמור, הוא ללא הכרה וראשו פתוח כתוצאה מהמכה שקיבל", סיפר השגריר ל-ynet. "הוא נותח ועדיין שוכב לבדו בחדר". השגריר אמר כי עד שלא תסתיים חקירת המשטרה, אין לקבוע כי הרקע לאירוע אנטישמי. "המקרה הזה פורש מיד כמעשה אנטישמי, וזו הסברה הכי מקובלת ו'סקסית', אבל אחרי ששמעתי את כל הפרטים - בכנות ובאובייקטיביות גמורה - יכולים להיות הסברים רבים לדבר הזה".

 

השגריר דניאל אמר כי יכול להיות שאלכסנדר יצא אחרי ליל הסדר, הסתובב במקומות לא נחמדים ופשוט נתקל ב"פרא אדם". "עד שלא נדע את האמת אנחנו לא יכולים להגיד שהאנטישמיות גוברת", אמר השגריר, "בסופו של דבר אני זוכר מקרה אחד דומה שאירע לפני שבע שנים והגדרתו שנויה במחלוקת. חשוב לי להדגיש כי לא מדובר בתופעה שהיא מעל לפני השטח, ואלה גם הקולות שאני שומע מתושבים פה".

 

ליד מיטתו של אלכסנדר בקייב (צילום: זק"א קייב) (צילום: זק
ליד מיטתו של אלכסנדר בקייב(צילום: זק"א קייב)

 

כך או כך, דניאל הבהיר כי אם יתברר שהמעשה אכן בוצע על רקע אנטישמי, יפעל בכל דרך כדי שמקרים כאלה לא יישנו. "הדבר היחיד שאני יכול לומר הוא שהמשטרה חייבת לחקור, והיא תעשה זאת בהמשך לבקשות אישיות ורשמיות שלנו. אני חושב שנוכל לדאוג למהירות החקירה ואמינותה. חייבים לבדוק ולא לטאטא דברים מתחת לשולחן. אעשה כל מה שאפשר כדי שימוצה הדין עם אלה שגרמו לדבר הזה".

 

רוצים להעביר לטיפול בארץ, המצב מקשה

ראש הקהילה היהודית בקייב, יעקב זילברמן, קיבל את פניו של השגריר בבית החולים. לאחר מכן סיפר זילברמן ל-ynet: "הוא דיבר עם הרופא הבכיר, שמע על מצבו של אהרון והבין את חומרת המצב. אחר הצהריים ניפגש עם שר הפנים האוקראיני ומפקדי משטרת קייב כדי לקבל תשובות לגבי המקרה". אתמול סיפר זילברמן כי אלכסנדר נמצא מוטל במקום שבו אירעו לא פעם תקיפות של ניאו-נאצים.

 

זילברמן הוסיף היום: "אנחנו רוצים לשמוע איך יכול להיות שבחור שיוצא מבית הכנסת במרכז קייב נמצא לאחר כמה שעות במצב אנוש ואף אחד לא יודע למה ומה קרה". הוא הבטיח: "אם נגלה שאכן מדובר בתקיפה על רקע אנטישמי לא נשתוק על כך".

 

ראש הקהילה סיפר גם הוא כי אמו של אלכסנדר נטליה שרויה בהלם ומתקשה לדבר. "הסתכלתי בעיניה, וכשהיא שאלה איך יכול להיות שהיא שולחת את בנה המוצלח לבית חב"ד ומקבלת אותו במצב אנוש בבית החולים, לא היה לי מה לענות

לה". הוא ציין כי הקהילה היהודית בקייב סיפקה לאם חדר בבית הכנסת, וכי היא זוכה לליווי צמוד, בין היתר של רופא הקהילה.

 

"המטרה שלנו היא להביאו כמה שיותר מהר לבית חולים בארץ", אמר זילברמן, והוסיף: "נשיא הפורום העולמי ליהודים דוברי רוסית, אלכסנדר לוין, לקח על עצמו את כל הוצאות ההטסה הפרטית והטיפול הרפואי של אלכסנדר בארץ". הוא ציין כי מדובר בתהליך לא קל, בעיקר משום שהטסתו של הצעיר לארץ כעת עלולה להזיק למצבו הבריאותי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שגריר ישראל מבקר את הצעיר היהודי
מומלצים