שתף קטע נבחר

זוכה קצין שהואשם כי תקף חייל שלו: עדים שיקרו

סגן מפקד בסיס בדרגת רב-סרן הואשם כי תקף פיזית את אחד מחייליו, אך השופטים קבעו כי חלק מהעדים שיקרו והרשיעו אותו בעבירה קלה יחסית. "התנהגותו נבעה ממניע חיובי ומתוך דאגה לשלום המתלונן", ציינו השופטים בהחלטתם

ניסיון של חיילים לתאם גרסאות ולהפליל את מפקדם, סגן מפקד בסיס בצפון בדרגת רב-סרן, לא צלח, ובית הדין הצבאי בחיפה זיכה אותו אתמול (יום ב') מהאישומים המרכזיים נגדו. הוא הורשע בעבירה קלה יחסית של של התנהגות בלתי הולמת, לאחר שהשופטים קבעו כי חלק מהעדים שיקרו בעדותם.

 

עוד בחדשות ynet:

 

הקצין, שיוצג על-ידי עורך הדין שלמה רכבי, הואשם שתקף פיזית חייל ששירת תחתיו בדרגת טוראי, זמן קצר לאחר שהעמיד אותו לדין משמעתי פנימי בתוך היחידה. לפי כתב האישום, לאחר העונש שגזר עליו - עשרה ימי ריתוק - החייל שב למשרד המפקד, מחה בפניו בקול רם והשליך לעברו את נשקו האישי, תוך שהוא צועק לעבר הקצין: "קח אותו במתנה".

 

בשלב זה יצא החייל בסערה מהחדר, והקצין שעט לכיוונו, תוך שהם מדלגים במהלך ריצתם מעל מספר חיילים שישבו על גרם מדרגות והיו עדים לאירוע. בכתב האישום נכתב שהקצין תפס את החייל ואחז אותו בעוצמה בצווארו תוך שהוא חונק אותו, והודף אותו לעבר הקיר.

 

לפי העדויות שמסרו החיילים לחוקרי מצ"ח, עדויות שהיו דומות מאוד אחת לשנייה, התפיסה הייתה בעלת אופי אלים, מה שהוביל לכתב האישום החמור. בנוסף, הם סיפרו כי נאלצו להפריד בין השניים, עד שמפקד הבסיס, קצין בדרגת סגן-אלוף שהגיע למקום בעקבות הצעקות, הבחין בסגנו רוכן מעל החייל. לאחר האירוע סבל החייל מכאבי גב, צוואר אדום וחולצתו נקרעה. 

 

סנגורו של הקצין, עו"ד רכבי, טען במהלך המשפט כי מרשו יצא במהירות לעבר החייל רק מתוך דאגה לשלומו, לאחר שחשש כי יפגע בעצמו או באחרים בשל העונש שספג ממנו.

 

השופטים ציינו כי החיילים בבסיס הביעו תרעומות בתקופה שקדמה למקרה, לאחר שמפקד הבסיס החדש החמיר את הנהלים, ומי שהיה אמור ליישם אותם, כאחראי על המשמעת בין היתר, היה סגנו. הקצין שהואשם אף העיד כי לא אחת נתקל בתגובות בלתי הולמות של חיילים כלפיו כגון גידופים, איומים ואף באלימות.

 

"הם אמרו לאחר האירוע שצריך להיכנס בו ולהפיל אותו", העידה חיילת ששמעה שיחה בין החיילים שהיו עדים למקרה לאחר שקרה. "איננו מקלים ראש בעימות בין הנאשם למתלונן", ציינו השופטים בהחלטתם, "אבל התנהגותו נבעה ממניע חיובי ודאגה לשלום המתלונן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשל הריתוק, החייל השליך את נשקו (אילוסטרציה)
צילום: אפי שריר
הקצין דאג לשלום החיילים. עו"ד שלמה רכבי
מומלצים