שתף קטע נבחר

מכתב לוחמים לגנץ: "סא"ל אייזנר מוסרי וערכי"

עשרות מפקדי וחיילי מילואים, ששירתו תחת פיקודו של סמח"ט הבקעה, כתבו לרמטכ"ל ולשר הביטחון כי "אנחנו משוכנעים שזכויותיו של אייזנר יעמדו לצידו, בבואכם לדון בצעדים פיקודיים לגביו". הרב דב ליאור: הגינויים - התרפסות בפני אומות העולם

הסמח"ט שהושעה מתפקידו מקבל תמיכה מפקודיו: 83 מפקדי וחיילי מילואים, ששירתו תחת פיקודו של סגן-אלוף שלום אייזנר בשנים האחרונות, שלחו מכתב לרמטכ"ל ולשר הביטחון. במכתב התמיכה הם מבקשים להביע את "תמיכתם ואת הערכתם במפקד הערכי והמוסרי", שתועד מכה פעיל שמאל מדנמרק באמצעות נשקו האישי, בעימות בשבת עם פלסטינים ופעילים בבקעת הירדן.

 

 

פרשת הסמח"ט המכה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

הסמח"ט נחקר במצ"ח, דנמרק דורשת הבהרות

לא צריך תחקיר, סא"ל אייזנר כשל

אחות הסמח"ט: הוא הגן על עצמו מפני טרוריסטים

 

"אנחנו רוצים להביע את תמיכתנו והערכתנו כלפי סא"ל אייזנר כאדם, כחבר וכמפקד ערכי ומוסרי", כתבו הלוחמים, שאמרו כי שירתו תחת פיקודו של אייזנר בין השנים 2008 ל-2011. "במהלך כל תפקידיו הקפיד סא"ל אייזנר לעמוד בראש חייליו ולדבוק בביצוע המשימה, תוך הקפדה על ערכי רוח צה"ל. כאדם, נהג סא"ל אייזנר ברגישות יתרה בטיפול ברווחת חייליו, כמו גם באירועים יוצאי דופן עליהם פיקד, כדוגמת הטיפול ביולדת הפלסטינית בכביש הבקעה".

 

הלוחמים סיכמו את מכתבם באמירה כי "מתוך אמון במערכת הצבאית, וכמשרתי מילואים פעילים, אנו משוכנעים כי זכויותיו הרבות יעמדו לצידו בבואכם לדון בצעדים פיקודיים לגביו".

 

"חבר ומפקד ערכי ומוסרי". סא"ל אייזנר במהלך העימות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"חבר ומפקד ערכי ומוסרי". סא"ל אייזנר במהלך העימות(צילום: AFP)

 

סא"ל אייזנר, שנחקר הערב לראשונה במשטרה הצבאית, הושעה אתמול מתפקידו כסגן מפקד חטיבת הבקעה, בעקבות התיעוד שלו מכה ב-M-16 את הפעיל הדני אנדראס איאס, בן 20. דנמרק דרשה תשובות מישראל בעקבות המקרה, אותו גינו הן ראש הממשלה בנימין נתניהו, הן נשיא המדינה שמעון פרס והן הרמטכ"ל בני גנץ. ל-ynet נודע כי בתיקו האישי של הקצין רשומה הערה על תקרית שנרשמה בעבר עם שוטר המשטרה הצבאית, לאחר שהסמח"ט צעק עליו.

 

מתחקיר האירוע עולה כי סא"ל אייזנר העדיף שלא להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות למרות שהיו ברשותו. כוח מג"ב, שהוזעק על ידו, לא הגיע למקום בגלל שעסק בפעילות אחרת לפני המקרה. חייל מהכוח של הסמח"ט היה אמור לתעד את האירוע, אך הסוללה במצלמה אזלה לפני התלהטות הרוחות. גם בפני מפקדיו חזר הסמח"ט על גרסתו, אמר להם שהותקף ונפצע, אך לא היה צריך להגיב באלימות כלפי המפגינים.

 

בכר עבד אל-חק, הצלם הפלסטיני שתיעד את האירוע, אמר ל-ynet כי אותו פעיל דני לא תקף קודם לכן את אייזנר, כפי ששטוען הסמח"ט. עבד אל-חק, צלם וכתב של תחנת טלויזיה קטנה משכם בשם nablus tv, אמר כי בכפר עוג'ה היה קצין מהמינהל האזרחי שניהל דיאלוג עם המפגינים וניסה למצוא פתרון לסוגייה. אבל הקצין השני שצולם בוידאו (אייזנר -א.ל), החל להכות את הפעילים", סיפר הצלם.

 

לטענתו, יש ברשותו חומר הצילום המלא של הרגעים הרלוונטים באירוע, שבהם נראה הפעיל, והוא לא מתועד בווידאו בשום שלב כשהוא מכה את אייזנר או שובר את אצבעות ידיו. "הפעיל עמד במקום והקצין פתאום ניגש אליו והיכה אותו ברובה שלו. אני מוכן לתת את כל החומר המצולם לכל צד שיחקור את האירוע ויוציא את האמת לאור".

  

בתוך כך, פרסם בית הדין להוראה של הרב דב ליאור, מבכירי רבני הימין, קול קורא בעקבות פרשת סא"ל אייזנר, בו נכתב כי "מתוך כאב רב שמענו את שלל הגינויים המופלגים בתקשורת ולמרבה החרפה בעקבותיה גם מצד אנשי שלטון וצבא כלפי קצין צה"ל נעלה". בקול הקורא נאמר כי "גינויים צבועים אלו ניזונים מנחיתות דרגה לאומית יהודית ורצון להתרפס בפני אומות העולם. וכך משרתים הם את אויבינו מבית ומחוץ ופוגעים פגיעה קשה בכוחו ותפקודו של צה"ל".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי ואיתמר פליישמן, כתבנו לענייני מתנחלים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סא"ל אייזנר מכה פעיל בעימות בשבת
סמח"ט הבקעה חבוש, אחרי התקרית
מומלצים