שתף קטע נבחר

"לא שולחים את בני לאליפות בגלל שהוא ערבי"

כך טוען אביו של השחיין ג'ואן קופטי, שלא נכלל בנבחרת השליחים הישראלית לאליפות אירופה, למרות שקבע את הזמן המהיר ביותר ב-100 חזה. האיגוד בתגובה: "הטיעון גובל בהסתה"

"הבן שלי חולם לייצג את ישראל, אבל האיגוד לא שולח אותו לאליפות אירופה בגלל שהוא ערבי". כך טוען מאזן קופטי, אביו של ג'ואן, שחיין ה-100 מטר חזה המהיר בארץ השנה ואלוף ישראל במרחק הכפול.

 

 

מה עוד חדש ב-ynet ספורט?

 

אליפות אירופה תתקיים בחודש הבא בדברצן, הונגריה. למשחה השליחים 100X4 מעורב נקבעו כמובן שלושת המהירים ביותר בסגנונות שלהם - נמרוד שפירא בר אור (חתירה), גיא ברנע או יונתן קופלב (גב) ואלון מנדל (פרפר). לחזה שובץ אמרי גניאל, שקבע את הקריטריון ל-50 מטר בלבד. במרחק הכפול, תוצאתו פחות טובה מזו של ג'ואן קופטי (22), שלומד ומתאמן בשבע השנים האחרונות בארה"ב.

 

קופטי (במרכז) עם מדליית הזהב באליפות ישראל ב-200 מ' חזה (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
קופטי (במרכז) עם מדליית הזהב באליפות ישראל ב-200 מ' חזה

 

קופטי, כמו גניאל, לא קבע את הקריטריון למשחה האישי ב-100 חזה לאליפות בדברצן, אבל כשחיין המהיר בארץ במקצה הזה, ההיגיון אומר שמקומו בנבחרת השליחים. אלא שלאיגוד השחייה היגיון משלו. באליפות הקודמת הוא מנע משפירא בר אור לייצג את ישראל, משיקולים זרים, וספג על כך ביקורת נוקבת מצד ועדת בדיקה שמינתה שרת הספורט לימור לבנת. עכשיו עושים תרגיל דומה לקופטי שגם הוא, כמה מפתיע, מייצג את אגודת "ירושלים רבתי", הנחשבת לאופוזיציה. גניאל, מנגד, משתייך להפועל ירושלים, אותה מטפח יו"ר האיגוד נעם צבי. שחיין שמגיע להישגים באליפות אירופה מקנה לאגודתו ניקוד, שפירושו תוספת כסף וכוח פוליטי.

 

"זה לא נעים", אמר השבוע ג'ואן קופטי בשיחה מארה"ב. "כשחיין הכי מהיר השנה ב-100 חזה, אני פשוט מבקש שייתנו לי צ'אנס לייצג את ישראל באליפות אירופה. לנבחרת יש סיכוי להגיע לאולימפיאדה וזה חשוב למדינה, אז למה לא לשלוח את השחיין שקבע את התוצאה הטובה ביותר? בתחרות ההכנה האחרונה, בפברואר 2012, גניאל קבע 1:03.27 דקה ואני 1:02.43, שזה כמעט שנייה יותר מהר. גם השיא האישי שלי טוב משלו בשתי עשיריות וזה די משמעותי כשכל מאית השנייה קובעת. חשוב להדגיש שאני מאוד מעריך את אמרי וממש לא מדבר אפשרות לנסוע במקומו. אני רק מבקש שיעשו מה שצריך וישלחו את שנינו. מי שיהיה יותר טוב במשחה האישי, שייערך ביום הראשון של התחרות, ישחה בשליחים מעורב, שיהיה ביום האחרון. לא הגיוני?".

 

למה הוא לא בנבחרת השליחים? קופטי בפעולה (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
למה הוא לא בנבחרת השליחים? קופטי בפעולה(צילום: יובל חן)

 

אבל לא קבעת קריטריון ב-100.

"נכון, גם הוא לא, ולפי התקנון אין שום בעיה ששנינו ניסע. בשנים קודמות שלחו שחיינים שהיו בדיוק במצב שלי עכשיו. באליפות אירופה

 האחרונה השתתף דני מלניק מהפועל ירושלים, שבמשך השנה נשלח גם לכל מחנות האימונים על חשבון האיגוד. לפני חמש שנים מיקי מלול סיים שישי באליפות העולם ב-50 חזה, אבל בשליחים באליפות אירופה שחה מלניק, שהיה טוב ממנו ב-100. עכשיו פתאום הכל הפוך. אני מאוד מקווה שזה לא בגלל שאני ערבי".

 

הקטע הלאומני אינו חדש בנבחרת הלאומית. באליפות העולם האחרונה בשנגחאי, גל נבו הקדים יריבים מסוריה ומלבנון, ואמר: "כל ישראלי יודע שצריך לנצח ערבים". למרות שבאיגוד רשומים לא מעט שחיינים ערבים, ראשיו לא טרחו לגנות את האמירה האומללה. קופטי: "כששמעתי מה שגל אמר, פשוט נדהמתי. מה זה משנה אם אתה מתחרה מול יהודי, ערבי או הודי?".

 

יו"ר האיגוד, נעם צבי. ממלא מקומו דוחה את הטענות (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
יו"ר האיגוד, נעם צבי. ממלא מקומו דוחה את הטענות(צילום: אורן אהרוני)

 

איך תרגיש כשתיפגשו באליפות ישראל?

"ברור שיש לי אתגר מולו במים. אני מאוד מעריך אותו כספורטאי, אבל מה שהוא אמר נותן לי פוש ממש חזק. מה זה משנה אם אני ערבי? כולנו שחיינים שבאים להתחרות, לא לעשות פוליטיקה. חבל שדווקא האיגוד מכניס פוליטיקה בהכל ושולחים שחיין לפי האגודה ולא לפי התוצאה. אם השליחים ייכנסו לגמר, ואולי יגיעו לאולימפיאדה, כל הכסף יילך להפועל ירושלים. בגלל שאני שייך לירושלים רבתי, שמים לי רגליים בכל דבר. עשיתי קפיצה גדולה בשנה האחרונה והאיגוד לא עוזר לי בכלום. אם הייתי שייך להפועל ירושלים, עם התוצאה שקבעתי, הייתי מקבל לפחות מה שמלניק קיבל. אפילו את התוצאות האחרונות שלי לא הכניסו לאתר של האיגוד".

 

סיפור דומה באליפות אירופה הקרובה מתנהל סביב נבחרת השליחים 200X4 חופשי, שגם לה סיכוי סביר להגיע לגמר, אך האיגוד החליט לוותר על השתתפותה. גם כאן, השחיין שצריך להשלים את הרביעייה, יורי סמוייליץ', שייך לירושלים רבתי. "אני לא מבין מדוע מוותרים על השליחים", אומר סמוייליץ', שניצח לפני חודשיים וחצי את איאן תורפ בלוקסמבורג. "הרי האיגוד תמיד מתגאה בהגעה לחצאי גמר באליפות אירופה, גם במשחים שוליים. אז עכשיו לא שולחים קבוצה שיכולה להגיע לגמר? זה לא ספורט".

 

"לא מבין מדוע מוותרים על השליחים", יורי סמוייליץ' (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
"לא מבין מדוע מוותרים על השליחים", יורי סמוייליץ'(צילום: יובל חן)

 

יו"ר הוועדה המקצועית: "חסרות לקופטי כמה שניות לקריטריון"

מנו מאי, יו"ר אגודת ירושלים רבתי: "לא יעלה על הדעת שהאיגוד מוותר על השחיין המהיר ביותר שלנו בגלל פוליטיקה. גם ההחלטה לא לשלוח נבחרת ל-200X4 חופשי מקוממת. למרות המסקנות וההמלצות החמורות של ועדת ברון בנוגע להתנכלות לנמרוד שפירא, יו"ר האיגוד ממשיך להתנכל לאגודה שלנו, על חשבון השחייה הישראלית. משרד הספורט ומועצת ההימורים, שמתקצבת את האיגוד במיליונים, חייבים למנוע את השערורייה הזו".

 

ולדימיר סופר, יו"ר הועדה המקצועית באיגוד: "הקריטריונים לאליפות אירופה נקבעו בשיתוף היחידה לספורט הישגי והגיעו לידיעת כל השחיינים. לא קבענו קריטריון לשליחים, כי אחרי אליפות העולם בה נקבעו 12 מתוך 16 הנבחרות לאולימפיאדה, לא ראינו טעם בכך. משונה ששחיינים פונים לעיתון ולא אליי. אם קופטי היה פונה, הייתי מסביר שחסרות לו כמה שניות לקריטריון וברגע שישתפר נשמח לצרפו לנבחרת".

 

גבי אבידר, מ"מ יו"ר האיגוד: "מנו מאי פנה לגילי לוסטיג בעניין זה וקיבל תשובה מאוד ברורה ומקצועית. כל שחיין שקבע קריטריון נשלח על ידינו, ובעבר היו לנו גם שחייניות ערביות. השימוש בטיעון של קיפוח בגלל מוצא גובל בהסתה. יו"ר האיגוד לא קובע מי ייסע לאליפות אירופה. יש מאמן לאומי ו־ועדה מקצועית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים