שתף קטע נבחר

קדאפי ו-007: לוב ובריטניה צדו יחד מחבלים

מסמכים שפרסם "הטלגרף" חושפים כי שתי המדינות שיתפו פעולה בעשור הקודם כדי לפתות אנשי אל-קאעידה באחת ממדינות אירופה. הבריטים גייסו מקורב לאחד מבכירי הארגון, ואף הטיסו אותו וסוכנים לובים לפגישות בממלכה המאוחדת

הרודן הלובי והסוכנים הבריטיים עשו יד אחת נגד אל-קאעידה ? זו לפחות התמונה שעולה הבוקר (יום א') מדיווח באתר האינטרנט של העיתון הבריטי "הטלגרף", שלפיו סוכנויות הביון של לוב ושל בריטניה הקימו מסגד קיצוני במערב אירופה כדי לפתות מחבלים מארגון אל-קאעידה.

 

המבצע המשותף החל ב-2004 בעת שבריטניה ומדינות אירופיות אחרות התקרבו לטריפולי כדי להביא את המשטר שם לוותר על תוכניתו הגרעינית ובכך לשים קץ לבידודו הבינלאומי. ארבעה חודשים לאחר מכן, נחתמה העסקה עם מועמר קדאפי שהפכה אותו למנהיג מקובל בבירות אירופה.

 

מסגד אירופי. המטרה הייתה לפתות מחבלים מאל-קאעידה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
מסגד אירופי. המטרה הייתה לפתות מחבלים מאל-קאעידה(צילום: Shutterstock)

 

עוד ידיעות מהעולם:

 

במסגרת שיתוף הפעולה גייסו סוכנויות המודיעין סוכן שיסתנן לתא טרור של הארגון המוסלמי הקיצוני בעיר במערב אירופה. הגורמים שמסרו את המידע לא נקבו בשמו מסיבות ביטחוניות. הסוכן הכפול, שנודע בכינוי "ג'וזף", היה מקורב למפקד בכיר של אל-קאעידה בעיראק וזוהה כמרגל אפשרי בידי שירות הריגול הלובי. הארגון המקביל בבריטניה, MI6, גייס אותו.

 

"המעט שיכולנו לעשות עבור לוב"

מסמכים שנשלחו מלונדון לראש המודיעין הלובי דאז ושר החוץ לימים, מוסא קוסא, חושפים את פרטי הגיוס של הסוכן. הם הושארו גלויים עם קריסתו של משטר קדאפי.

 המסמכים מגלים ש"ג'וזף" וסוכנים לובים הוטסו לבריטניה לפגישות בבתי מלון כדי להכין את פרטי המבצע.

 

באחד המזכרים נכתב: "אמרנו ל'ג'וזף' שבשום מצב לא נספר על מעורבותו במבצע לגורמי המודיעין ב(ארץ האירופית שבה חי) על מעורבותו איתנו ועם לוב. נעשה זאת רק כשנהיה מוכנים". במסמך נאמר כי אנשי הביון באותה המדינה כבר פנו אליו, אך הוא התבקש להשהות את הפגישות עמם. בין השאר, דנו הצדדים בדרכים שמדינות אירופיות אחרות לא יידעו על הנעשה.

 

הפרטים הללו מתגלים לאור האשמות נגד שר החוץ הבריטי דאז, ג'ק סטרו, על כך שאישר לתפוס את אחד ממתנגדי משטרו של קדאפי ומפקד שסייע בהפלתו בשנה שעברה, עבד אל-חכים בלחאג', ואת אשתו שהייתה בהריון. ברגע שבלחאג' הושם במעצר בלוב, אחד מבכירי MI6 כתב לראש הביון הלובי קוסא: "זה היה המעט שיכולנו לעשות למענך ולמען לוב, כדי להראות את היחסים המצוינים שבנינו".

 

ראש הממשלה הבריטי לשעבר, טוני בלייר, ספג ביקורת קשה בארצו בעקבות יחסיו הקרובים עם קדאפי. הוא נפגש עמו שש פעמים בפרטיות בשלוש השנים שעברו מאז סיום כהונתו. לפי דיווחים, לפחות בשתי הזדמנויות טס בלייר ללוב במטוס סילון במימון משטרו של קדאפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי ובלייר. יחסים חמים
צילום: gettyimages
ראש המודיעין הלובי מוסא קוסא
צילום: EPA
אישר חטיפה
צילום: רויטרס
מומלצים