שתף קטע נבחר

גנץ ספד להילה בצלאלי: "יכלה להגיע לפסגות"

הרמטכ"ל הניח דגלון על קברי החללים האחרונים, ובהם הקצינה שנהרגה באסון בהר הרצל. גנץ חיבק את האם סיגלית, שפרצה בבכי ליד הקבר. בערב יום העצמאות היא תדליק משואה עם יו"ר הכנסת. ברק ביקר את המשפחה: "היסוד של התאונה - רשלנות"

היא הייתה אמורה להשתתף בטקס יום העצמאות בהר הרצל כקצינה בצה"ל, אבל במקום זאת הרמטכ"ל ספד לה בבית העלמין הסמוך, בעקבות האסון בחזרות. הרמטכ"ל בני גנץ הניח דגלון על קברי החללים האחרונים, סגן הילה בצלאלי, יהושע חפץ שמת בגיבוש הנדסה ורז יוסף שטבע בכנרת, ואמר: "אני חושב עליהם, לכמה פסגות עוד יכלו להגיע".

 

גנץ חיבק את אמה של הילה, סיגלית, שפרצה בבכי ואמרה כשהיא מסתכלת כלפי מעלה: "זו הבת שלי, תשמור על הבת שלי". ליד קברה של בתה זעקה האם: "אני האמנתי בך ותאמיני לי - אני לא עצובה. אמא לא עצובה, לאמא יש קצת משהו מציק וזה יעבור. אני מבטיחה לך שזה יעבור". משפחת בצלאלי תגיע להר הרצל גם בערב יום העצמאות, אז תדליק האם סיגלית משואה בטקס המסורתי.

 

הרמטכ"ל גנץ מניח דגלון בהר הרצל, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרמטכ"ל גנץ מניח דגלון בהר הרצל, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

גנץ ובני משפחתה של סגן הילה בצלאלי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גנץ ובני משפחתה של סגן הילה בצלאלי(צילום: אוהד צויגנברג)

 

המחדל בהר הרצל - דיווחים נוספים ב-ynet:

 

בטקס בהר הרצל, 48 שעות לפני יום הזיכרון, אמר גנץ: "כאן בהר הזיכרון אני חושב על החיילים והמפקדים הצעירים שהיו בראשית דרכם ולא זכו להקים בית בישראל. אני חושב על הילה בצלאלי שנהרגה כמה מאות מטרים מפה, על יהושע חפץ, שנפטר בגיבוש ליחידה מובחרת. אני זוכר את החיילים והמפקדים שהיו, את עמידתם כתף מול כתף. אל מול האיומים שמשמיעים אויבינו חיילנו זוקפים קומה. כאן בהר הרצל מסמלות המצבות חיים שנגדעו שטרם עת, חלומות שלעולם לא יתגשמו, אך יחד עם זאת מסמלות אבנים אלו את אבני החומה של האומה".

 

מוקדם יותר היום ביקר בבית משפחת בצלאלי שר הביטחון, אהוד ברק. "כמו תמיד זה ביקור כואב מאוד", אמר ברק ל-ynet. "מדובר בילדה פרח נהדרת, ממה שאנחנו שומעים מכולם. ילדה שנהרגה בתאונה שבסוף היסוד שלה הוא רשלנות. במקום שבו היא חלמה להיות ולעמוד עם הדגל של צה"ל. הלב כואב". ברק הוסיף וסיכם: "זה מחייב אותנו לפעול כדי שמישהו ייתן את הדין ולוודא שאירוע כזה לא יישנה".  
 
גם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ביקר היום בבית משפחת בצלאלי. "התרשמתי ממשפחה חמה ואוהבת אשר איבדה ברגע את היקרה להם", אמר השר בצאתו מבית משפחת האבלים. "חקירת האירוע נמשכת באופן יסודי על-ידי משטרת מחוז ירושלים".

 

סיגלית, אמהּ של סגן בצלאלי, קיבלה את הצעתו של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, ותדליק את המשואה יחד עמו בטקס המסורתי שייערך בערב יום העצמאות. 

 

מיד לאחר האסון, הודיעו גורמים בכנסת ובמשרד ההסברה והתפוצות, כי הטקס יתקיים כסדרו ובמיקומו המתוכנן, חרף הכאב הגדול. עם זאת, הגורמים הוסיפו כי "יינתן ביטוי מכובד והולם לזכרה של סגן בצלאלי ולכאבה של משפחתה". בימים האחרונים, ערכו אנשי משרד ההסברה בדיקה עם אמה של בצלאלי, שעובדת כבר שנים רבות כמנהלת אדמיניסטרטיבית בהר הרצל, ושאלו אותה אם תרצה להדליק משואה לזכרה. זאת על אף שהרשימה כבר נסגרה ושמותיהם של 13 מדליקי המשואות פורסמו.

 

"יינתן ביטוי הולם לזכרה". סגן הילה בצלאלי ז"ל ()
"יינתן ביטוי הולם לזכרה". סגן הילה בצלאלי ז"ל

 

לאחר שהתברר כי המשפחה לא שוללת את הרעיון, אמור יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, להגיע ככל הנראה מחר לביקור ניחומים בביתה של בצלאלי שבמבשרת ציון. במהלך הביקור הוא אמור להציע לאם באופן רשמי להתלוות אליו להדלקת המשואה.

 

על פי התוכנית המתגבשת כרגע, שפרטיה טרם סוכמו באופן סופי, יחצו ריבלין ובצלאלי את רחבת הטקס יחד וכל אחד מהם יישא מספר מילים בטקס לפני הדלקת המשואה.

ריבלין אף מתכוון להקדיש השנה קטע בנאומו לנפגעים באסון, ובפרט להרוגה.

 

בר סיטון, חבר של הילה, מסר בשם המשפחה: "אנחנו שמחים על החלטת יו"ר הכנסת לקיים את הטקס במועדו, ושמחים שהוא בחר לקיים את החלום של הילה ולכבד את זכרה ואת משפחתה, שהר הרצל הוא מפעל חייה, בכך שהזמין את סיגלית להדליק עמו משואה".

 

בסוף השבוע האריך בית המשפט המחוזי בירושלים את מעצרם של שלושה חשודים במעורבות בגרימת מותה ברשלנות של בצלאלי. החשודים - יועץ הבטיחות איציק צוקר, המהנדס אורן ורשבסקי ואחד ממנהלי "עיצוב במה" אלעד לביא - נעצרו מיד לאחר אסון קריסת מערך התאורה בהר הרצל, שבו נפגעו עוד שבעה חיילים. גם מעצרו של מפיק האירוע, אלכס סלע, הוארך בבית משפט השלום בעיר, בחשד לגרימת מוות ברשלנות.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר אלטמן, מורן אזולאי ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיגלית בצלאלי
צילום: גיל יוחנן
הילה בצלאלי ז"ל
מומלצים