שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מוסד הרבנות: הציבור בוכה ושיירת הרבנים עוברת

  לאחרונה אני תוהה כיצד המוסד הרבני בישראל, מצליח לשבש את חייהם של מאות אלפי ישראלים שלא עומדים בדרישותיו? האם מדובר כאן בעם של מזוכיסטים שלא איכפת לו לסבול קצת, או שמא מדובר בקונספירציה של שליטה גברית שתעשה הכול כדי לא לאבד את ההגמוניה?

  לו היינו מתייחסים ברצינות ראויה לדברי הסופר והפסיכולוג, ארווין יאלום, באשר לערך "אהבה", היו הדברים נראים אחרת. בספרו, "כשניטשה בכה", הוא אומר: "אני חולם על אהבה שהיא יותר משני בני אדם המבקשים לשלוט זה בזה, שבה שני בני אדם חולקים ביניהם את התאווה לחיפוש אחר אמת נעלה יותר. ייתכן ששמה אינה אהבה, ייתכן ששמו האמיתי של הדבר הוא ידידות".

   

  עוד בנושא:

  זהירות, מוסד הרבנות מאחוריך

  כתובה אינה קישוט. היא הסכם מחייב

  לגלות ברבנות שאנחנו גרים יחד בלי חתונה?

   

  האם הפכנו לעם של מזוכיסטים?

  זוהי תמצית העניין כולו הנסב סביב השאלה שאינני מפסיקה להרהר בה: כיצד המוסד הרבני האורתודוכסי בישראל, שולט זה 64 שנה בנישואי גבר ואשה יהודים בישראל, ומצליח לשבש את חייהם של מאות אלפי ישראלים אחרים שלא עומדים בדרישותיו?

   

   

  האם מדובר כאן בעם של מזוכיסטים שלא איכפת לו לסבול קצת, או שמא מדובר בקונספירציה של שליטה גברית שתעשה הכול כדי לא לאבד את ההגמוניה? גם אם שתי ההנחות נכונות, אתרכז בקונספירציה הגברית, שאחרת קשה להסביר את העובדה שהציבור בוכה ושיירת הרבנים עוברת.

   

  אם נתקלתם לאחרונה בזוג ישראלים, יהודים, שתכננו חתונה, אך כשהגיעו לרבנות - נדרשו לעבור מסכת מוזרה של הוכחות וראיות המעידות על כשרותם וכשרות הוריהם כיהודים - אתם לא לבד.

   

  בירור יהדות וכשרות יהודית, חל לגבי מי שעלו לישראל או שהוריהם עלו ארצה; מי שזו להם זוגיות שנייה או מי שחשודים כפסולי חיתון על שום היותם 'כהן' וגרושה, וכדומה. גם מי שהיא כבר בהיריון אך שכחה להתחתן בזמן והחליטה לעשות זאת עכשיו – גם היא עומדת על ספסל מסורבי הנישואים, ועוד כהנה וכהנה "חשודים".

   

  ההגמוניה היהודית

  התחקיר אומנם יכול להיות בלתי נעים גם לגברים וגם לנשים, ואי הנעימות שוויונית בהחלט, אולם לא עליה אני מדברת, אלא על אי השוויון שבשליטה. אני מדברת על ההגמוניה המוחלטת שיש לקבוצה הבוחנת כליות ולב, זו הבודקת את הכשרות היהודית.

   

  הגילדה של הרבנים המכריעים, מושתתת על דורות של גברים שכיהנו בתפקיד, ואיפה הנשים? הנשים במקרה זה, עומדות לבחינה רק כשהן מבקשות להיות מובלות אל החופה, יחד עם הגבר המתאים. אם תמהים אתם היכן הקונספירציה, אזי היא קיימת היטב בשרשרת ההסמכה הרבנית, עד הגיענו ל"רצפת הייצור", שלב מבדקי החתונה.

   

  כל השרשרת, דרך ההסמכה, המינוי, הבחירה והניהול - כולה נשענת על טהרת הגברים. אין אף אשה בדרך. זוהי התנהלות שאין לה אח ורע בשום מסלול ממסדי אחר, ואנחנו שותקים, מצייתים ומקבלים. כל עוד לא יחול שינוי בעניין זה, לא תשתנה השיטה, והגברים ימשיכו לנהל את ענייני האיסור וההיתר של כולנו.

   

  סוד גלוי הוא, כי שיטה זו איננה מבשרת סובלנות כלפי נשים ולעיתים לגמרי להיפך, אבל היא טובה לגברים, טובה לממסד ובעיקר - טובה לרבנים. תארו לעצמכם שנשים תתפוסנה את העמדות הללו ותמלאנה את תפקידי השיפוט והרבנות. או אז מישהו יצטרך לשלם את המחיר ואין לו, לאותו המישהו, כל כוונה לעשות זאת.

   

  נשים דתיות ניסו להשפיע על דרכי מינוי הדיינים ולהיבחר אף הן לגוף הבוחר, זה הממנה את הדיינים, אך לשווא, כי 'נשים נמצאות מחוץ לתחום', זו הגישה אשר גובשה והתחזקה עם השנים, השתרשה במסורת ובמנהגים ואין בילתה. הרעיון לפיו מתנהל ממסד שלם כמו הרבנות, רק על ידי בני מין אחד, בה בשעה שעיסוקו הוא באופן מהותי נוגע לשני המינים - הוא מעוות וחשוך.

   

  מבנים ארגוניים דומים אנחנו מוצאים בקרב בני דתות אחרות להן מוסדות דת, שאף הם מתנהלים אך ורק על ידי גברים. הרבנות ודרכי פעולתה כפי שהן, אינן אלא כלי שרת בידי ממסד גברי חזק ושולט, אשר עושה שימוש מושכל ויעיל בכלים הדתיים, ויעשה הכול כדי לא לוותר על אף חלקה ושעל. הממסד הרבני ימשיך לטעון, כי אלו הן דרכיה של הדת ודריסת רגל נשית אין בה. האומנם אין מנוס, האם לכך כיוון בורא עולם, דת נועדה להתנהל על ידי גברים בלבד והנשים לציית להם?

   

   

  ככל שהדברים מובנים כך, אפשר להבין מדוע הסדרי הנישואין והגירושין בישראל ממשיכים וימשיכו כנראה, להישלט לחלוטין על ידי אנשי הדת. הרי מאחורי כל אלה עומד שלטון גברי שאינו מעוניין לאפשר דריסת רגל לנשים, והוא זוכה לגיבוי ממסדי פוליטי, המדיר נשים בעצמו.

   

  אז שלא יעבדו עליכם שמדובר ביראת שמיים: הכול כאן קונספירציה גברית מתוזמנת ומתופעלת היטב, ועלינו להכריז עליה מלחמה ולא לחפש כאן ידידות, כי אין בה. 

   

  לכל הכתבות, כנסו לעמודהמעריצים של ערוץ יחסים בפייסבוק  

   

  הכותבת היא מייסדת ומנכ"לית ארגון משפחה חדשה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח
  הגמוניה גברית שלא משאירה מקום לנשים
  צילום: חיים צח
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים