שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: אסור לעשן גם באיצטדיונים ותחנות אוטובוס

  תשכחו מסיגריה לפני הפנדלים בגמר הגביע, תשכחו מעישון באמצע ההופעה בפארק. צו חדש שצפוי להיכנס לתוקף בעוד כחודש יהפוך את חייהם של המעשנים לקשים הרבה יותר, אבל יעניק אוויר נקי ובריא יותר לכולנו, כך מדווח "ידיעות אחרונות"

  דקה 85 בגמר גביע המדינה בכדורגל. הקבוצה שלך בפיגור של שער, השופט פוסק בעיטת 11 לטובתה - ויש לה הזדמנות פז לחזור לתמונה. ביד רועדת אתה שולח יד לכיס כדי להוציא סיגריה ולהירגע. אז זהו, שבקרוב לא תוכל לעשות את זה. צו חדש שיכנס לתוקף בעוד כחודש ירחיב בצורה דרמטית את המקומות הציבוריים שבהם אסור לעשן.

   

   

  המעשנים יתאפקו - והאוויר יישאר נקי

  כבר שנים שאסור לעשן בישראל במקומות ציבוריים סגורים כמו קניונים, בתי קולנוע, בתי-קפה, אוטובוסים וכדומה. מעשנים רבים נאלצו לחשוק שיניים בגלל האיסור - ולהתאפק ולהתאפק. מעכשיו יהיה להם הרבה-הרבה יותר קשה - אבל כולנו נרוויח אוויר נקי יותר.

   

  מדובר ביוזמה של ראש הממשלה, המכהן גם כשר הבריאות. נתניהו הגיש באחרונה לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת צו הרחבה לחוק מניעת העישון במקומות ציבוריים. בראש הוועדה עומד ח"כ חיים כץ (ליכוד‭,(‬ וביום רביעי הבא היא צפויה לאשר את הצו. האכיפה תתחיל 30 יום לאחר מכן. בהסבר המצורף לצו נטען כי ‭78%‬ מכלל האוכלוסייה לא מעשנים: "רוב רובו של ציבור הלא מעשנים מבקש להבטיח את זכותו לנשום אוויר נקי, והוא גם ער יותר מתמיד לכך שאין לחשוף אחרים לסכנה בריאותית‭." ‬

   

  איפה אסור יהיה לעשן?

  ואלה המקומות שבהם לא ניתן יהיה לעשן, נוסף לאלה שכבר קיימים: הולכים להופעה של מדונה בפארק פתוח? תשכחו מסיגריות. צופים במשחק כדורגל באיצטדיון? תתאפקו עד הדקה ה‭.90-‬ שותים כוס יין בחתונה בגן אירועים פתוח? בלי סיגריה ליד. כמו כן ייאסר עישון בבריכות שחייה פתוחות, בתחנות אוטובוס מקורות, בתחנות הרכבת ובתחנות מוניות. "תחנות רכבת משרתות מיליוני נוסעים בשנה והעישון בהן אינו מוגבל היום, למרות שרק כ‭20%-‬ מהנוסעים מעשנים‭,"‬ נכתב בצו.

   

  עם זאת, הצו מציע להקצות בתחנות הרכבת מתחם לעישון בקצה הרציף או בחדרים סגורים. "המרחב הציבורי שייך לכלל הציבור ולא סביר לאפשר מצב שבחירה של אדם לעשן תבוא על חשבון הזכות והאפשרות של שאר הציבור להשתמש בתחנה‭,"‬ נאמר בצו. מי שיעשן ליד בית-חולים יידרש להתרחק לפחות 10 מטרים מהבניין. נוסף לכך יחול איסור לעשן באתרים קדושים ובחצרותיהם.

   

  בשורות בתחום הזה גם למעשנים העובדים במשרדי הממשלה: שטחי העישון שבהם מותר לעשן בבניינים יבוטלו, והעישון יותר רק בחוץ. בהמשך יחול האיסור גם ביתר מקומות העבודה ברחבי המדינה. "ישנה הסכמה מדעית חד-משמעית וברורה, לאור מחקרים רבים וניסיון מצטבר מהעולם, כי הדרך היחידה למנוע חשיפה לעישון כפוי ולסכנותיו במקומות ציבוריים ובמקומות עבודה היא איסור עישון מוחלט באותו המקום‭,"‬ נכתב בצו.

   

  ולקינוח: הצו מורה גם על צמצום אזורי העישון הקיימים כיום במסעדות ובפאבים. שטח העישון לא יעלה מעתה על 15 מ"ר ובכל מקרה לא יעלה על יותר מ‭25%-‬ משטח הישיבה שמחוץ למבנה.

   

  ח"כ כץ מבטיח: "נמשיך לפעול ללא לאות למען בריאות הציבור ואיכות חייו. כמי שאינו מוכן שיעשנו בקרבתו אני מייחס חשיבות רבה לנושא‭." ‬

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עישון. אסור גם בחתונות
  צילום: גיל נחושתן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים