שתף קטע נבחר

כ-85% מהילדים בגילאי 4-3 ילמדו בחינם

הוריהם של 265 אלף מתוך כ-300 אלף הילדים בני שלוש וארבע לא יצטרכו לשלם בשנה הבאה מאות שקלים בכל חודש עבור הלימודים בגני הילדים. בימים אלה נבנים 866 גנים וגננות שפרשו נקראו להירתם למשימה

בשורה משמחת להורים לילדים בגיל גן - ארבעה חודשים לפני פתיחת שנת הלימודים תשע"ג: על-פי הערכות עדכניות של משרד החינוך כ-85% מ-265 אלף הילדים - בני 3 ו-4 - ילמדו במסגרת חוק חינוך חינם כבר בשנה הקרובה. מנתונים שהגיעו ל-ynet ומתפרסמים כאן לראשונה עולה כי עד פתיחת שנת הלימודים הקרובה ייפתחו 866 גנים חדשים לפחות, מחציתם במרכז הארץ, וייתכן שהמספרים עוד יעלו.

 

חוק חינוך חינם לגילאי 4-3 נכנס לתוקפו לפני ארבעה חודשים ועד כה ניתנו הרשאות תקציביות לבנייתם של 1,150 גני ילדים חדשים. מרבית מבני הגנים החדשים נמצאים במהלך עבודות הבנייה והם יהיו מוכנים לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ג. במחוז המרכז נבנים 314 גני-ילדים, באזור תל-אביב 150 ובאזור

 חיפה 130. 272 גנים נבנים באזורים אחרים בארץ. מדובר בנתונים מעודדים, שכן החקיקה המהירה והמחסור בגנים יצרו אי ודאות והורים רבים חששו שילדיהם ייוותרו ללא מקום בגן.

 

על פי נתוני משרד החינוך, בישראל כ-300 אלף ילדים בני 4-3, ו-220 אלף מתוכם ממילא נמצאים במסגרות חינוך עירוניות - בעלות חודשית של כ-800 שקלים בחודש. בנוסף עד כה פעלו בישראל כ-8,640 גנים לגילאי 4-3, ואליהם אמורים להתווסף בקרוב עוד כ-2,500 גנים חדשים. תחילה דיברו על תוכנית הדרגתית שתופעל במשך שלוש שנים, אך בעקבות זירוז התהליכים, עבודות הבנייה צפויות להסתיים תוך פחות משנתיים.

 

בנוסף לכך במשרד החינוך מביעים סיפוק רב מכך שכ-600 גנים פרטיים נמצאים בשלבי רישוי מתקדמים, על אף התנגדותם של ארגוני הגנים הפרטיים שאיימו בהחרמת הפרויקט. המשמעות היא שבגנים אלו ייפתחו כיתות גן חדשות, ובהן ילמדו בין עשרה ל-35 ילדים, וההורים יהיו זכאים לסבסוד ממשלתי של 800 שקלים בחודש.

 

צהרונים חינם ל-4,000 ילדים

במקביל, לאחרונה גם הוחלט במשרד החינוך כי במסגרת יישום המלצות ועדת טרטנברג כ-4,000 ילדים ב-81 יישובים בפריפריה ובמגזר הערבי (אשכולות סוציו אקונומי 3-1) ייהנו מצהרונים חינם עד השעה 16:00 אחר-הצהריים. ההטבה תינתן לילדים בגילאי 9-3, ובמסגרתה הם ייהנו משירותי הזנה וכן מסיוע של סטודנטים בשיעורי הבית ופעילויות העשרה ותגבור של חומר הלימודים.

 

מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר אמרה שהנתונים מעודדים והם עולים בקנה אחד עם ההשקעה הגדולה בנושא. "לצורך העמידה ביעדים פרסמתי נהלים מקוצרים, שמצד אחד שמרו על הסטנדרטים של משרד החינוך, אך מצד שני פתחו את כל ה'פקקים הבירוקרטים' ואפשרו את תנופת הבנייה והענקת הרישיונות לגנים הפרטיים בצורה חסרת תקדים", היא אמרה. "עם זאת חשוב להדגיש שעל אף המאמצים הגדולים המענה לילדים הוא עדיין לא ב-100% והמטרה היא לשלב כמה שיותר ילדים בחינוך חינם כבר בשנת הלימודים הבאה, על מנת להקל את הנטל על ההורים".

 

אבי קמינסקי, יו"ר איגוד מנהלי מחלקות החינוך במרכז השלטון המקומי, הוסיף: "אין ספק שמדובר בנתונים מדהימים, הנובעים מההתגייסות של משרדי הממשלה והרצון של הרשויות המקומיות לספק מענה חינוכי לילדים. קיצור התהליכים היה מאוד משמעותי ויעיל, אך עם זאת תוך שמירה קפדנית על נושאי תשתיות, בטיחות ותברואה". גורם בשלטון המקומי אמר ל-ynet: "אין ספק שהפעם הייתה הירתמות מדהימה של כל משרדי הממשלה לנושא והתוצאה היא שתוך פחות מ-60 יום קיבלנו הרשאות תקציביות ואישורי בנייה, שלפעמים אנו ממתינים להם יותר משנה".

 

כמו כן, במקביל להאצת הבנייה עמלו במשרד החינוך באחרונה במרץ רב על גיוסן והכשרתן של גננות חדשות, במטרה למלא את השורות. בשלב הראשון פנתה שטאובר באופן אישי למאות גננות מוסמכות, שאינן עוסקות בהוראה מטעמים שונים, וביקשה מהן לשוב לעבודה כגננות. בעקבות כך כ-400 גננות כבר הודיעו על חזרתן להוראה ובחודשים הקרובים הן ישובצו לגני ילדים בכל הארץ.

 

סטודנטיות בסוף הלימודים וגננות פרטיות

בנוסף, במכללות להוראה לומדות כ-1,000 סטודנטיות בשנה הרביעית, שצפויות לסיים את לימודיהן בחודשים הקרובים. מבדיקה שערך משרד החינוך עולה כי 80% מתוכן רוצות להשתלב כגננות כבר בשנת הלימודים תשע"ג, עלייה של 20% לעומת מחזורים קודמים. מסלולי ההכשרה כוללים בנוסף גם הסמכה של כ-100 גננות פרטיות וכן מסלולים מואצים להסבה של כ-450 אקדמאים, חלקם מורים בבתי ספר, להוראה בגיל הרך.

 

ד"ר סמדר דוניצה-שמידט, ראש מסלול הכשרת אקדמאים להוראה במכללת סמינר הקיבוצים, הסבירה כי "תוכנית ההכשרה צפויה לספק מענה טוב למחסור הצפוי בגננות, שכן מדובר בקהל איכותי עם פרופיל שונה, רובן בנות בשנות ה-30 לחייהן, אמהות שכבר עשו קריירה אחת". לדבריה, ההכשרה תימשך שנה וחצי ובמהלכה יינתן הדגש על התנסות מעשית בגנים, פדגוגיה

 ודידקטיקה של הגיל הרך. "משיחות עם משרד החינוך והמפקחות על הגנים, נודע לי כי רוב הגנים החדשים כבר מאוישים בגננות מוסמכות וכי הכוונה שרוב הסטודנטים שנקלטו בתוכנית ההכשרה המואצת ייכנסו לגנים רק בשנה הבאה", היא אמרה.

 

נחום חופרי, ראש העיר רעננה ויו"ר ועדת החינוך במרכז השלטון המקומי, הביע סיפוק רב מההתקדמות בהיערכות לקראת יישום החוק לחינוך חינם מגיל 3, אך הוא שב והתריע כי "לא ניתן לצפות משני אנשי צוות לטיפול נאות ביותר מ-30 ילדים בני 3, שחלקם טרם נגמלו מחיתולים, ולכן קיימת החובה להוסיף לגנים אלה כוח עזר נוסף או להקטין באופן משמעותי את מספר הילדים בכל גן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרוב ילמדו בחינם. ארכיון
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים