שתף קטע נבחר

אושר: 1.3 מיליארד שקל לחינוך חינם בגני הילדים

המלצת ועדת טרכטנברג יוצאת לדרך: ועדת הכספים אישרה תקציב למימון החלטת הממשלה, לספק חינוך חינם בגני הילדים לגילאי 4-3. שר החינוך, גדעון סער, אמר כי מהחלטת הממשלה ייהנו מיד 240 אלף ילדים מתוך 300 אלף הזכאים

ועדת הכספים אישרה היום (ב') בהליך מהיר הקצבה מיוחדת של 1.3 מיליארד שקל כדי לממן את החלטת הממשלה לקבל את המלצת ועדת טרכטנברג לספק חינוך חינם בגני הילדים לגילאי 4-3.

 

 

שר החינוך, גדעון סער, אמר כי מהחלטת הממשלה ייהנו מיד 240 אלף ילדים מתוך 300 אלף הזכאים. הוא התחייב לעשות מאמץ לצמצם את הפער בהקדם האפשרי.

 

התקציב נדרש לחלוקה בין הרשויות המקומיות שזקוקות לו מיד כדי להספיק לבנות את מאות הגנים החסרים בחודשים המעטים שנותרו עד תחילת שנת הלימודים הבאה. הוא ציין כי עד כה הם לא קיבלו אפילו שקל לבינוי.

 

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, ציין שמדובר ביישום חוק שהתקבל בכנסת ב-1984 ואין טעם להשתמש ב"מכבסת מלים" כדי להצדיק את המהלך בתירוץ של ועדת טרכטנברג. עם זאת הוא מחזק את ידי השר שצריך להיכנס עכשיו להתמודדות טכנית קשה הכרוכה ביישום מהיר את ההחלטה.

 

שר החינוך: לא יהיה מענה ל-100% מהילדים

השר ציין כי ההחלטה לא מפריעה לגנים הפרטיים להמשיך לפעול ללא קבלת סבסוד ממשלתי. משרדו גם יאפשר לגננות להתאגד זמנית בעמותות שיפעילו גני חובה. באשר לבינוי הוא ציין שלא חסרים מבנים קיימים שניתן להסב אותם לגנים כך שלא חייבים לצאת לבניה המונית של מבנים חדשים.

 

שר החינוך ציין כי הגיע להסכמה עם אגף התקציבים באוצר לסבסד את הרשויות המקומיות בתקציב הנוסף בשני אופנים: "תוספת טרכטנברג" אחידה שתינתן לכל הרשויות, ותוספת דיפרנציאלית שונה מרשות לרשות על פי המרחק שלה ממרכז הארץ ומצבה הכלכלי-חברתי. "רשויות חלשות יקבלו יותר", הדגיש השר

 

את הדחיפות הנדרשת באישור ההקצבה נימק הסער באומרו, "כרגע, מה שחשוב זה לצאת לדרך כמה שיותר מהר. המטרה שהגנים יהיו מוכנים בתחילת שנת הלימודים הבאה מדובר רק בהתחלה כאשר ברור שבשלב זה לא יהיה מענה ל-100% מהילדים בגילאי 4-3".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
שר החינוך, גדעון סער
צילום: גיל יוחנן
מומלצים