שתף קטע נבחר

מופז לח"כים: יש להיערך לבחירות באוקטובר

מושב הכנסת ייפתח ביום שני כשריח בחירות באוויר. יו"ר קדימה, שאול מופז, שוחח היום עם חברי כנסת והורה להם להיערך לקיום הפריימריז בקיץ הקרוב לקראת הקדמת הבחירות. להערכתו, הבחירות יתקיימו באמצע אוקטובר. קדימה תוקפת: יחימוביץ' מתואמת עם נתניהו

עם פתיחת מושב הקיץ של הכנסת, נכנסת המערכת הפוליטית לקדחת סביב הקדמת הבחירות הכלליות. יו״ר האופוזיציה, ח"כ שאול מופז, הודיע היום (שבת) שאם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא ייכנס למשא ומתן על קביעת מועד מוסכם, קדימה תגיש הצעת חוק להקדמת הבחירות, כפי שיעשו גם העבודה ומרצ. מרצ תעלה את ההצעה שלה ביום רביעי הקרוב ואילו העבודה בשבוע השני של מושב הקיץ. 

 

עוד בחדשות:

שמחון על דיסקין: בגללו שליט נרקב שנים בשבי

לילה אלים: תקרית ירי, קטטה ומכות באלה

דיווח: "ארה"ב תסכים להעשרה איראנית מוגבלת"

 

מופז קרא לראש הממשלה להגיע להבנות לגבי הקדמת הבחירות והציע את 16 באוקטובר כמועד אפשרי. היום שוחח עם חברי כנסת בקדימה ודן עמם בקביעת מועד לפריימריז בתוך המפלגה. אם יוקדמו הבחירות הכלליות, יתקיימו הבחירות המקדימות לבחירת מועמדי המפלגה לרשימה לכנסת ביוני או ביולי. "נתניהו נכשל בתפקידו והגיעה העת להחזיר את התקווה לישראל", אמר

 יו"ר האופוזיציה. "ימיה של ממשלת נתניהו קצובים וספורים. אזרחי ישראל יוכלו לבחור בין המשך האטימות, האדישות והקיצוניות של הממשלה הנוכחית לבין הממלכתיות והתקווה".

 

מופז אומר כי "כאופוזיציה אנחנו כמובן בעד הקדמת הבחירות, אבל חושבים שהאחריות צריכה להיות עליו. יחד עם זאת, לא נאפשר שזה ייערך בצורת מחטפים והצבעות בזק".

 

סיכוייהן של הצעות החוק להקדמת הבחירות לעבור אינו גבוה ללא תמיכת הקואליציה, מה שהופך את נתניהו לגורם העיקרי שיקבע אם ומתי יתקיימו הבחירות. ההערכות הן שהמועד יהיה ברבע האחרון של השנה. גורמים בסביבתו הקרובה של נתניהו אמרו במהלך סוף השבוע כי "ראש הממשלה עדיין לא קיבל החלטה בנוגע לבחירות. יש כאן שיקולים שונים, ושתי אפשרויות: להמשיך עד סוף הקדנציה של הממשלה הזו, שזה באוקטובר 2013, או להקדים את הבחירות הכלליות, ולהתמודד עם כל הסוגיות הרגשיות שעל הפרק דרך הממשלה הבאה. כולם מדברים על זה, אבל עד שלא מכריעים, לא מכריעים. וכרגע אין הכרעה". הנושאים העיקריים המטרידים את מנוחת הקואליציה בימים אלה הם חוק טל שאמור לעבור שינוי משמעותי עד 1 באוגוסט וכן תקציב המדינה. בשתי הסוגיות, יש מחלוקות קשות בין חלקי הקואליציה.

 

האם יחימוביץ' מתואמת עם נתניהו? 

בקואליציה מעריכים שהממשלה תידרש לאשר קיצוץ דרסטי של עשרה עד 12 מיליארד שקלים בתקציב המדינה, קיצוץ שיקשה מאוד על המפלגות החברות בממשלה, ובראשן ישראל ביתנו וש"ס, להצביע בעד. בייחוד כאשר לוקחים בחשבון שזו שנת בחירות. שר בכיר בליכוד המקורב לראש הממשלה ציין כי "יש סיכוי גבוה שעד יום רביעי נדע אם הבחירות יוקדמו. אם נתניהו יחליט שצריך להקדים את הבחירות, הוא יורה לסיעת הליכוד לתמוך בהצעה לפיזור הכנסת".

 

בליכוד מציינים כי "נתניהו רוצה להיות מוכן, ולקבוע את הקדמת הבחירות, אם יהיו כאלה, אבל הוא נזהר מאוד בכבודו של אביגדור ליברמן. הוא יודע שליברמן הוא בלתי צפוי, אך לנוכח העובדה שלא ישראל ביתנו ולא ש"ס מעוניינות עכשיו בבחירות, ראש הממשלה לא מהר לקבל החלטה בניגוד לעמדה המוצהרת של השותפות שלו". מקורבו של ראש הממשלה, ח"כ אופיר אקוניס, הכחיש היום את הדיווחים על הקדמת הבחירות ואמר כי הממשלה תסיים את הקדנציה בסוף שנת 2013. אקוניס גם לגלג על ההצעה של סיעת העבודה להקדמת הבחירות.

 

במערכת הפוליטית מעריכים, עם זאת, כי ייתכן שראש הממשלה יעכב את החלטתו בשבוע נוסף, עד שתעלה לדיון ההצעה של סיעת העבודה. "שלי יחימוביץ' מתואמת איתו לחלוטין", תקפו בכירים בקדימה את יו"ר העבודה. "היא לא תוקפת את נתניהו, לא מצביעה נגדו ולא מעבירה שום חוק שאמור לפגוע בממשלה. כל הצעדים שלה מתואמים עם נתניהו דרך שר החינוך גדעון סער". 

 

יחימוביץ' מצדה אמרה שהיא "מצפה ממפלגות האופוזיציה לשתף איתנו פעולה כדי שיהיה מתאם ערכי בין ההצהרות המוצדקות בגנות תפקודה של ממשלת נתניהו ובין הפעילות הפוליטית בפועל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להיערך לפריימריז. שאול מופז
צילום: גיל יוחנן
הכדור בידיו כרגע. נתניהו
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
צילום: עמית שאבי
מתואמת עם נתניהו? יחימוביץ'
צילום: עמית שאבי
מומלצים