שתף קטע נבחר

נתניהו: אינני חושש מבחירות, לא אכנע לסחטנות

הלחצים הקואליציוניים סביב חוק טל והתקציב עשו את שלהם. ראש הממשלה אמר למקורביו: "לא אהיה במציאות שבה אני נתון לסחטנות של השותפות הקואליציוניות. אני לא חושש מבחירות". על רקע זה, זימן נתניהו בדחיפות את נציגי מאהל הפראיירים לפגישה בבוקר בלשכתו

יום לפני פתיחת מושב הקיץ של הכנסת, נראה כי הפור נפל ו-2012 תהיה שנת בחירות: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הלילה (יום א') בשיחות סגורות למקורביו: "לא אהיה במציאות שבה אני נתון לסחטנות של השותפות הקואליציוניות. אני לא חושש מבחירות". הדברים נאמרו על רקע העיסוק של גורמים כמעט מכל רחבי הקשת הפוליטית בהקדמת הבחירות. יו"ר האופוזיציה, ח"כ שאול מופז, העריך שהבחירות יתקיימו באמצע אוקטובר. בימים הקרובים יעלו בכנסת הצעות חוק להקדמת הבחירות של מרצ, העבודה וקדימה.

 

במערכת הפוליטית אומרים כי הבחירות הקרובות יוקדמו על רקע קיצוץ מסתמן של מיליארדים בתקציב המדינה וכן על רקע חוק טל שתוקפו יפוג בחודש אוגוסט בהוראת בג"ץ. על הרקע הזה, בחר ראש הממשלה לזמן בהתרעה קצרה מאוד את נציגי מאהל הפראיירים ו"המחנה המשותף" ללשכתו. הוא ייפגש עמם בשעה 9:00 בבוקר ויעדכן את הנציגים בתגובתו לדרישותיהם: חוק שירות לכולם עוד במושב הכנסת הנוכחי.   

 

"לא יהיה נתון לסחטנות קואליציונית". ראש הממשלה נתניהו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"לא יהיה נתון לסחטנות קואליציונית". ראש הממשלה נתניהו(צילום: AFP)

 

גם חברי הקואליציה, בהם בכירים בש"ס, מצטרפים להערכות על בחירות קרובות: "נתניהו כבר החליט שהבחירות יתקיימו השנה. הסיבה האמיתית לכך היא התקציב, שאין סיכוי להעביר אותו", אמר ל-ynet בכיר בש"ס שציין כי אינו מופתע, "כי כל הזמן אמרנו שהן יהיו ב-2012". הוא הבהיר כי הקיצוצים שבדרך הם הסיבה האמיתית לפירוק הקואליציה, ולא גיוס חרדים במסגרת חקיקת חוק טל החדש.

 

המערכת הפוליטית סוערת:

 

"כל השאר, חוק טל וכו', זה רק תירוץ. חוק טל הוא לא סיבה, כי אפילו בממשלת קדימה הוא עבר. מובן שיהיה מי שינצל את המצב לצרכיו הפוליטיים, כמו ליברמן שאומר שיגיש הצעת חוק לגיוס חרדים ויילך על זה לבחירות, ואנחנו נצטרך להחליט אם אנחנו משחקים לידיהם", אמר הבכיר.

  

באשר לשאלה אם נתניהו מקיים משא ומתן עם ש"ס על הקדמת הבחירות, השיב: "אני לא רוצה לומר אם הוא מקיים איתנו משא ומתן על הקדמת הבחירות, אבל מבחינתנו, נראה שנלך איתו לפי מה שיחליט. אין לנו עניין מיוחד בהקדמת הבחירות או בכך שיתקיימו במועדן". הבכיר בש"ס מבהיר שגם כניסתו של אריה דרעי לפוליטיקה אינה משנה מבחינתם את הנחיצות בהקדמת הבחירות: "חודש לכאן או לשם לא ישנה כלום".

 

סגן השר ליצמן. ביהדות התורה נערכים לכל אפשרות (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
סגן השר ליצמן. ביהדות התורה נערכים לכל אפשרות(צילום: אוהד צויגנברג)

   

גם ביהדות התורה נערכים להקדמת הבחירות. יו"ר יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן: "אני לא יכול לחזור על ההערכה שלי שהבחירות יהיו במועדן, בגלל מוקשים כמו חוק טל והתקציב, אבל אף אחד לא דיבר איתי או עם חבריי על הקדמתן. אין לי יכולת להעריך מתי הן כן יתקיימו, אבל אנחנו נערכים לכל אפשרות". 

 

שרים: "דינמיקה של בחירות"

בקואליציה לא יודעים עדיין לומר מתי ייקבע מועד הבחירות, ובאיזו דרך יפעל ראש הממשלה כדי להוביל את המהלך. שרים בכירים בממשלה אמרו הלילה כי "למרות שנתניהו עוד לא הודיע על עמדתו, ולמרות שלכאורה לא קיבל החלטה, הדינמיקה היא של בחירות. נתניהו, ש"ס וישראל ביתנו לא רוצים בחירות, אך יש נושאים שהם 'קזוס בלי' (עילה למלחמה): התקציב של השנה הקרובה וחוק טל". נתניהו, העריכו אותם שרים, יתקשה להוביל מהלך של קיצוץ מיליארדים בתקציב בשנת בחירות.

 

בנוסף, ישראל ביתנו צפויה להניח הצעת חוק לגיוס חרדים, שאמורה לטלטל את הקואליציה. "נתניהו אולי לא רוצה בחירות, אך אם כבר בחירות, אז לפחות שיהיו על האג'נדה הזו", אמר בכיר בש"ס. "גם לליברמן נוח להוביל את סדר היום הזה, וגם לנתניהו להפיל האחריות על בחירות על ש"ס וישראל ביתנו".

 

במטה המאבק בחוק טל אומרים כי בלאו הכי, "ברור שהבחירות קרובות, ולכן אפשר לעשות פשוט את הדבר הנכון לעם ישראל". לדבריהם, "נתניהו, כמו שאר המערכת הפוליטית, הבינו שנגמרו הימים שאפשר לספר סיפורים לציבור המשרת. הצלחנו להביא לקונצנזוס ציבורי רחב סביב חוק שירות לכולם. אם נתניהו ילך בדרך זו, הוא יקבל את ברכתנו. אם ינסה לסובב אותנו, ייתקל במאבק אגרסיבי וחסר פשרות. אנחנו קוראים לכל הסיעות הציוניות לשתף פעולה, בלי חשבונות פוליטיים".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף בועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
בש"ס נערכים. היו"ר אלי ישי
צילום: AFP
מומלצים