שתף קטע נבחר

לראשונה: בוסניה הרשיעה אשה בפשעי מלחמה

רזמה הנדנוביץ', בוסנית מוסלמית, הייתה חיילת בת 21 כשיחידתה הוציאה להורג אזרחים ושבויי מלחמה קרואטים. היא עצמה נאנסה בידי חיילים. "פשעתי, אבל אז לא ידעתי שזה פשע"

חיילת בוסנית מוסלמית הייתה היום (יום ב') לאשה הראשונה שהורשעה בפשעי מלחמה בידי בית משפט מקומי בבוסניה. רזמה הנדנוביץ', בת 39, הורשעה ברצח שישה אזרחים וחיילים שבויים קרואטים בזמן המלחמה העקובה מדם שפרצה לאחר התפרקות יוגוסלביה, בשנים 1992-1995. היא נידונה לחמש שנות מאסר וחצי.

 

הנדנוביץ' בבית המשפט (צילום: AFP PHOTO / BOSNIA PROSECUTORS OFFICE) (צילום: AFP PHOTO / BOSNIA PROSECUTORS OFFICE)
הנדנוביץ' בבית המשפט(צילום: AFP PHOTO / BOSNIA PROSECUTORS OFFICE)

 

הנדנוביץ' הייתה בעצמה קורבן של הסכסוך. השופטת יסמינה קוזוביץ' אמרה כי היא נאנסה בידי חיילים סרבים ואיבדה את בן זוגה וכמה מבני משפחתה במהלך המלחמה, לפני שהשתתפה ברציחות.

 

הנדנוביץ' שירתה ביחידת "זולפיקר" המיוחדת, שהייתה תחת פיקודה הישיר של מפקדת הצבא הבוסני, שנשלטה בידי מוסלמים. באפריל 1993, היחידה התקיפה את הכפר טרוסינה שבדרום בוסניה. 18 אזרחים קרואטים וארבעה שבויי מלחמה נהרגו.

 

אזרחית אמריקנית

הנדנוביץ' הודתה באשמה ובמסגרת עסקת טיעון אף הסכימה להעיד נגד חיילים אחרים ביחידתה שהיו שותפיה לפשע. היא מסרה עדות מפורטת במשפטם של חבריה לנשק ותיארה את ההוצאות להורג של האזרחים והשבויים. שישה חיילים לשעבר ביחידה עומדים למשפט בקשר לרציחות בטרוסינה.

 

בית המשפט הפלילי הבינ"ל ליוגוסלביה, האג (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
בית המשפט הפלילי הבינ"ל ליוגוסלביה, האג(צילום: איי פי)

 

"פשעתי, אבל באותו הזמן לא ידעתי שזה פשע", אמרה הנדנוביץ', שהייתה רק בת 21 כשלקחה חלק במעשי הרצח. לאחר המלחמה היגרה הנדנוביץ' לארה"ב והיא מחזיקה באזרחות אמריקנית. היא הוסגרה לבוסניה בדצמבר.

 

במשך רוב המלחמה שיתפו המוסלמים והקרואטים פעולה כנגד הסרבים, אולם במשך 11 חודשים

נלחמו אלה באלה ב-1993 ו-1994. שתי נשים אחרות עומדות למשפט בבית המשפט המקומי בבוסניה שדן בפשעי מלחמה. שתיהן היו חלק מהכוחות הקרואטיים.

 

לאחר המלחמה הוקם בית הדין הבינלאומי הפלילי המיוחד ליוגוסלביה, שמושבו בהאג שבהולנד. בית הדין הזה הרשיע אשה – ביליאנה פלבשיץ', הנשיאה לשעבר של רפובליקה סרפסקה, כיום בת 81. היא הודתה בפשעים נגד האנושות ונידונה ל-11 שנות מאסר. היא שוחררה לפני תום ריצוי עונשה, ב-2009, וחיה כיום בבלגרד. המלחמה בבוסניה גבתה את חייהם של כמאה אלף בני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנדנוביץ'. 5.5 שנות מאסר
צילום: AFP PHOTO / BOSNIA PROSECUTORS OFFICE
מומלצים