שתף קטע נבחר

דיון ב"חוק טל": "נבלע עוד קצת רוק עם החרדים"

בזמן שמערכת הבחירות מעלה הילוך בשאלת גיוס החרדים בצה"ל, הדגיש ראש אכ"א לשעבר אלעזר שטרן את תוכניתו בנושא: "לתת לחרדים 10 שנים לעשות מה שהם רוצים"

על רקע התכונה במערכת הפוליטית לקראת הבחירות הקרובות שיעסקו בין היתר בשאלת גיוס החרדים לצה"ל, התקיים היום (ה') במכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל-אביב דיון בנושא "'חוק טל" - לאן?"

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בגלל האבל על אביו: דרעי משהה את ההכרזה

אחי הרוכב שנהרג: "הנהג הפקיר אותו כמו כלב"

 

ראש אכ"א לשעבר אלוף במיל' אלעזר שטרן, הציג במהלך הדיון את התוכנית שהגה בעבר בנוגע למתן פטור לחרדים משירות צבאי. המתמודד לכנסת יאיר לפיד הזכיר את שמו של שטרן, במהלך המתווה שהציג השבוע בנושא, שלפיו החרדים יקבלו פטור משירות צבאי בחמש השנים הקרובות.

 

בדיון היום אמר ראש אכ"א לשעבר כי הפוטנציאל של החרדים הוא ברור, אבל לצערו הפתרונות בדמות "חוק טל" ושירות לאומי אינם שוויוניים. לדבריו, "מדינת ישראל לא

בנויה ואולי גם לא רוצה לפתוח כל כך הרבה תקנים. אין דיון שהחרדים הם חלק מגורלנו. אנחנו חרדים לגורל החרדים כי הם חלק מגורלנו. בשורה התחתונה אנחנו צריכים לשלב אותם בתוך החברה".

 

שטרן הוסיף כי "אני מציע בלב כואב אבל מתוך הבנת המציאות, לתת לחרדים 10 שנים לעשות מה שהם רוצים. אין פתרון אחר ואני אומר את זה משני הצדדים. כי אם ניתן להם לעשות מה שהם רוצים, תוך שלוש שנים 50% מהם יעזבו את הישיבות, בגלל שכיום בחברה הישראלית צה"ל הוא השוטר.

 

ראש אכ"א לשעבר אמר עוד כי "חלק גדול מהם רוצה לצאת מהעוני ולעבוד ולא יכול, כי אסור בגילאים האלה. אתה או בצבא או בישיבה. אז אין מה לעשות, נבלע קצת רוק איתם. פריצת הדרכים לתוך החברה החרדית היא קריטית, כי היא גם מאפשרת תנועה דו-כיוונית. הלוואי והיה פתרון שמחר בבוקר היו מגייסים אותם".

 

"הדרך האלטרנטיבית: ללכת הפוך" 

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד) אמר בדיון כי "הדרך האלטרנטיבית יכולה להיות ללכת הפוך. הציבור הישראלי רוצה אחוזים גבוהים יותר של גיוס בחברה החרדית מאשר כיום או ממה ש'חוק טל' נתן והציבור מבין שלא ניתן לעשות זאת מיידית אבל רוצה לראות התקדמות. לכן החוק העתידי צריך להיות חוק על תנאי. כלומר לכלול כל מיני מנגנונים שיביאו להגברת הגיוס ולכלול תנאי - יעדי גיוס משנה לשנה".

 

אלקין הוסיף כי "ברגע שלא יעמדו ביעד הזה, החוק יתבטל והמצב יחזור לקדמותו. כך מצד אחד זה לא שובר את העיקרון של מי שרוצה ללמוד ילמד ומצד שני אתה מייצר מוטיבציה בקרב הנהגת הציבור החרדי לעמוד בגרף העלייה הזה. אפשר לקרוא לחוק- 'מכסה הפוכה'".

 

ח"כ חיים אמסלם שמנהל בשנים האחרונות מאבק מול מפלגתו, ש"ס, אמר

 בדיון כי כל מי שלא לומד מבין החרדים, צריך לשרת ולשאת בנטל, מפני ש"נשיאה משותפת בנטל היא אחת מאושיות אהבת הרע".

 

לדעת אמסלם, "'חוק טל' הלך מן העולם וטוב שכך. אם אינך לומד, אז תן חלקך בנטל. הלוואי שיהיו לנו רבים שמתמידים בתורה, אבל רק מעטים יכולים להיות עמלי תורה באמת ולהם רק מגיעה מלגה. אני רוצה להעביר את הכדור לצה"ל - אתה תחליט מה אתה צריך וכמה אתה צריך. החברה צריכה להבין שלא בדרך של כפייה או אמירות בוטות נשיג פתרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"פוטנציאל החרדים ברור". שטרן
צילום: ירון ברנר
מומלצים