שתף קטע נבחר

שטרן נגד "תרבות השקר": לפטור חרדים מצה"ל

ראש אגף משאבי אנוש הפורש טוען כי הישיבות הפכו מקלט לצעירים החוששים להתגייס. האלוף הדתי מציע לפטור את החרדים משירות צבאי, והוא משוכנע כי רובם יעזבו בדרך זו את הישיבות ו"ניפגש איתם בסיבוב של החיים"

האם צה"ל זקוק למתגייסים חרדים? האלוף הפורש אלעזר שטרן, שעד לאחרונה היה אחראי על כוח האדם בצבא, מציע לפטור את תלמידי הישיבות ש"תורתם אומנותם" באופן גורף משירות חובה. לדבריו, תוך זמן קצר יעזבו 50% מהם את הישיבות, יצאו ללימודי מקצוע וישתלבו בשוק העבודה. שטרן אומר כי העלה את התוכנית בעבר, באישור הרמטכ"ל, בפני ראש הממשלה ושרי הממשלה. שר המשפטים פרופ' דניאל פרידמן טען שהיא לא תעבור את מבחן בג"ץ, ועל כן הציע לקצוב לה תקופת ניסיון בת 10 שנים.

  

בהרצאה שנשא במסגרת יום עיון בנושא "השותפות בעם ישראל – מי וכיצד?" שהתקיים בבית מורשה בירושלים, טען שטרן: "אנחנו, בחוקים שלנו, הפכנו את הישיבות למקלט". הוא סיפר כי הציע ליו"ר ועד הישיבות לפטור את כל התלמידים משירות בצה"ל. "הוא ענה לי: 'אלעזר, מה קרה לך? בזכותך לומדים תורה'. אמרתי לו: 'בזכותי הם רשומים ולא באמת לומדים. אני לא מוכן להיות הסוהר בבית הסוהר שאתה בנית. לא רוצה שהתלמידים יישארו שם רק מהפחד שהצבא יתפוס אותם בחוץ'. אנחנו נפרק את הגדרות, וכל אחד יעשה מה שהוא רוצה - יהיה ברחוב, ילמד מקצוע, יצא לעבוד או יתגייס לצבא. אנחנו כבר ניפגש בסיבוב של החיים".

  

"יש מי שמלסטם את המדינה"

ראש אמ"ש היוצא הדגיש כי הצבא צריך כמה שיותר חיילים, ואמר: "הייתי מציע שהחרדים יתגייסו בגיל 20, לפני שהקימו משפחה, ולא בגיל 30, כי אז השירות שלהם עולה לנו הרבה מאוד כסף, אבל אני אפתיע אתכם ואוֹמר: שלא יבואו החרדים. ניתן להם לעשות מה שהם רוצים. אני אומר לכם שתוך שלוש שנים 50% לא יהיו בישיבות. אני לא מדבר על אלף-אלפיים שנמצאים שם ולא לומדים אלא על עשרות אלפים".

 

"כתוב שמי שלא מלמד את בנו אומנות כאילו מלמדו לסטות", הוסיף שטרן, "ואני אומר לכם שכמו שאפשר ללסטם את הבריות בצידי דרכים כך אפשר ללסטם את המדינה בכל מיני מסדרונות, לא רחוק מכאן. אני חושב שאם הצעתי תתקבל תלמידי הישיבות יראו פתאום שאפשר לחיות ברמת חיים גבוהה יותר ויבחרו בה, וכך לא יפריעו לאלה שבאמת לומדים תורה. אלה ישארו בישיבה והחברה החרדית תפסיק עם תרבות השקר הזו".

  

ולאן יופנה תקציב מוסדות התורה? "אנחנו מדברים על מיליארד ו-700 מיליון שקל בשנה", מפרט האלוף הדתי, "אני מציע להחזיר 700 מיליון לקופת המדינה, ומהמיליארד הנותרים – שלושה רבעים ניתן לחיילים משוחררים שרוצים ללמוד בישיבות בחינם, ורבע ילך לאלה שבאמת תורתם אומנותם, והם לומדים כל הזמן ומגדלים שבעה ילדים".

 

לפני הרצאתו קיבל שטרן "אות מופת למנהיגות" מטעם המרכז לזהות יהודית בבית מורשה, על היותו מפקד ומחנך בצה"ל ועל טיפוח תפיסת המפקד כמחנך. על החינוך לזהות יהודית בצבא אמר: "צה"ל לא צריך להיות עוגן לזהות יהודית במדינה יהודית-דמוקרטית. זה לא תפקידו, אבל אני שמח שניתנת למפקדים ההזדמנות להשפיע גם בתחום זה". 

 

הוא העיד על ההצלחה וסיפר כי "היום סגני אלופים הולכים בלי פקודות לקורסים של זהות יהודית, וזה בזכות מה שעשינו בשנים האחרונות ובזכות מעורבות בני נוער בצבא. אם גם רבני ישיבות ההסדר היו מגלים מעורבות זה היה קורה עוד יותר, אבל הם בוחרים להסתגר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטרן בבית מורשה
מקבל "אות מופת למנהיגות"
חרדים בבקו"ם
צילום: צביקה טישלר
מומלצים