שתף קטע נבחר

אולמרט: 'כסף אמריקני רב הושקע כדי להפיל אותי'

ראש הממשלה לשעבר אמר בראיון ל-CNN כי גורמי ימין קיצוני בארה"ב התאמצו מאוד כדי לסכל את תוכנית השלום שלו. "נלחמתי בכוחות גדולים ממני, לרבות במיליונים על גבי מיליונים של דולרים שהועברו מארצות הברית במטרה להפיל אותי מתפקידי כראש ממשלת ישראל. אין שום ספק בכך"

לא שוכח, לא סולח ולא שותק: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שאמר בראיונו לרשת CNN כי אינו סומך על שיקול דעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לתקיפה באיראן, ממשיך להטיל ספק בכוונתו להביא שלום. בחלק השני של הראיון שפורסם הלילה (שבת), אמר אולמרט לעיתונאית הבכירה כריסטיאן אמנפור כי "נאלצתי להילחם בכוחות גדולים ממני, לרבות במיליונים על גבי מיליונים של דולרים שהועברו מארצות הברית על ידי גורמים בימין הקיצוני, במטרה להפיל אותי מתפקידי כראש ממשלת ישראל. אין שום ספק בכך".

 

 

לטענת אולמרט, הגורמים האמריקנים עשו כל שיכלו כדי למנוע את הגשמת תוכנית השלום שהציע בשנת 2008, והעלו במכוון על שרטון את מאמציו להביא לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לטענתו, ביודעו את הסיכונים הפוליטיים לראש ממשלה בישראל, הנלווים לכל הסכם שלום אפשרי, הוא בחר להוביל ל"פתרון של שתי מדינות על בסיס גבולות 1967".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

"זה שבר את לבי. זו הייתה ההחלטה הקשה ביותר שנאלצתי להחליט בחיי", אמר אולמרט, לשעבר ראש עיריית ירושלים, "משום שעבורי, להציע חלוקה של ירושלים היה דבר נורא. עשיתי זאת מכיוון שהגעתי למסקנה שללא הצעה שכזו, לא יהיה שלום". אבל תוכניתו של אולמרט, כפי שהוא מתאר אותה בראיון, מעולם לא אומצה על ידי ישראל באופן רשמי. 

 

"זה היה קטלני עבורי", קובע אולמרט, "אבל לא רק בגלל האופוזיציה בישראל. אני חושב שבכל מקרה, רוב הישראלים היו תומכים בתוכנית שלי, לו הדבר היה עומד למבחן בבחירות". עם זאת, הדברים לא הגיעו לכדי כך, לדבריו, בין היתר משום שנאלץ בכספים האמריקניים הרבים שהושקעו בניסיון להדיחו מהשלטון.

 

אולמרט הוסיף עוד כי "אני יודע בוודאות, ואני יודע את שמותיהם של האחראים לכך, שהשקיעו מיליוני דולרים כדי לעצור אותי", אבל כשהתבקש לחשוף את שמותיהם, חייך ראש הממשלה לשעבר, שתק לרגע קצר ואמר: "בפעם הבאה".

 

אולמרט, שנשאל אם להערכתו ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, יסכים להציע לפלסטינים תוכנית דומה בהתחשב בסיכון הפוליטי הכרוך בה, לא ענה במישרין, אלא אמר: "זו הסיבה שנבחרים לראשות הממשלה. זו הסיבה שמקבלים את האחריות על ההנהגה. כדי לעשות את הדברים הנכונים עבור האומה שרוצים להנהיג. אישית, שילמתי מחיר יקר", הוא הודה, "אבל לא הייתה לי כל ברירה אלא לעשות את מה שעשיתי".

 

"יש עוד זמן לפתרון, אבל הוא אוזל"

כשנשאל אם יש עוד סיכוי להגיע לפתרון של שתי מדינות מול הפלסטינים, אמר אולמרט כי "יש עוד זמן לכך, אבל הוא אוזל". במקביל, הודה אולמרט כי הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, מעולם לא הסכים להצעתו משנת 2008, אבל לדעתו "הוא גם לא היה מסרב לה. למה לא להציע את אותה התוכנית שוב לפלסטינים, ולהציב בפניהם את האתגר?".

 

חלק מהראיון הבלעדי שהעניק אהוד אולמרט לרשת CNN האמריקנית בארצות הברית כבר פורסם ביום שני האחרון. המראיינת אמנפור אמרה לאולמרט: "אתה נראה מודאג מאוד", וזה השיב: "אני מודאג. אני מודאג מפני שאינני זה שצריך לקבל את ההחלטה. מישהו אחר צריך לקבל אותה. וחייב להיות לך אמון מלא בכושר השיפוט של אלה שצריכים לקבל החלטות, ואת יכולה להבין ממה שאמרתי שאולי משהו באמון שלי חסר". "שאין לך ביטחון מלא?", שאלה אמנפור, ואולמרט השיב: "כנראה".

 

עם זאת, בחלק השני של הראיון, מביע אולמרט תקווה כי "נתניהו, בחלומותיי, יאמץ את תוכנית השלום שלי, ויגיש אותה לפלסטינים. אבל העובדה היא שכיום אין משא ומתן עם הפלסטינים, ושלא הצענו להם דבר".

 

"השלום חשוב עבור ישראל. אנחנו רוצים שלום וזקוקים לו. אנחנו רוצים להיפרד מהפלסטינים, לא לשלוט על חייהם. אנחנו רוצים שתהיה להם מדינה נפרדת משלהם", הדגיש אולמרט בראיון. כשנשאל אם הוא סבור שנתניהו יפעל למען שלום שכזה, אמר ראש הממשלה לשעבר כי "אני מתפלל שכן, אבל אני בספק".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים