שתף קטע נבחר

אולמרט: פתאום דגן ודיסקין הפכו לאויבים?

ראש הממשלה לשעבר, שהשתתף בכנס "ג'רוזלם פוסט" בניו יורק, הגן על זכותם של בכירי מערכת הביטחון להביע את דעתם בפומבי. מוקדם יותר התייחס מאיר דגן להצעת החוק על שמו תוך אזכור גרמניה, ותקף את השר גלעד ארדן שיצא נגד ראש השב"כ לשעבר: "אתה משקר, אדוני"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הגן אמש (יום א') על זכותם של ראשי מערכת הביטחון לשעבר, בהם ראשי השב"כ והמוסד לשעבר יובל דיסקין ו מאיר דגן, להשמיע בפומבי את דעותיהם נגד הממשלה. "הם פתאום נהיו האויבים שלנו?", תהה במהלך כנס "ג'רוזלם פוסט" בתפוח הגדול, על רקע הסערה שעוררו דבריו של דיסקין נגד ראש הממשלה ושר הביטחון.

 

מאיר דגן למען דיסקין: אמר את האמת שלו 

 

דגן, אולמרט ואשכנזי בניו יורק ()
דגן, אולמרט ואשכנזי בניו יורק

 

"כשהם עבדו במערכת הביטחון הם התבטאו באופן שקט מול המפקדים שלהם", אמר ראש הממשלה לשעבר, "היום, כשהם כבר לא שם, הם יכולים להתבטא פומבית במקום היחידי שהם יכולים - כאזרחים. אבל להפוך את כולם, האנשים שהקדישו את חייהם להגנת ישראל, לאויבים?".

 

בסוף השבוע תקף דיסקין בחריפות את נתניהו וברק והזהיר מפני תקיפה באיראן. "ככה אתם רואים באמת את שני המשיחים שלנו?", שאל ראש השב"כ לשעבר, "זה ממגדלי אקירוב או מפרויקט אסותא והשני מקיסריה, הם באמת משיחים נראים לכם? אני אומר לכם, מקרוב ראיתי אותם, הם לא משיחים, שניהם, והם לא אנשים שאני - לפחות ברמה האישית - סומך עליהם שהם יכולים להוביל את מדינת ישראל לתוך אירוע בסדר גודל כזה וגם להוציא אותה".

 

"למה דיסקין לא התפטר?" 

אמש, באותו פאנל שבו השתתף אולמרט, התעמת דגן עם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן על רקע דבריו החריפים שהשמיע דיסקין בסוף השבוע נגד הצמרת המדינית-ביטחונית. ראש המוסד לשעבר התייחס להאצת הליכי החקיקה בעניין חוק דגן: "זאת תהיה הפעם הראשונה בחיי שמישהו יקרא חוק על שמי - 'חוק דגן' - שמונע מבכירים לשעבר בצבא או בשירות הביטחון מלהתבטא. תרשה לי להזכיר לך שכמו אז בגרמניה, אתה יודע איך משהו מתחיל, אתה לא יודע כיצד הוא מסתיים".

 

ארדן השיב: "אני מקווה שלא הבנתי נכון את מה שאמרת על גרמניה, אנחנו דמוקרטיה שבה כל חבר כנסת יכול להציע כל מה שיחפוץ". הוא אמר עוד שהתבטאויות ראש השב"כ לשעבר מפתיעות, כמי ששירת תחת נתניהו וברק. "השב"כ תחת משרד ראש הממשלה. אבל הוא עבד עם שר הביטחון, ואם יובל דיסקין חשב שאנו עושים דברים כל כך מסוכנים לישראל, הוא היה צריך להתפטר ולא לחכות חמש שנים כראש שב"כ ועוד להסכים לשירות של עוד שנה".

 

הפאנל בניו יורק (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
הפאנל בניו יורק(צילום: מרק ישראל סלם)

 

ארדן הוסיף כי דיסקין כועס על ראש הממשלה משום שלא מינה את המועמד שלו לראשות השב"כ, ובשלב זה התפרץ דגן ואמר: "אתה משקר אדוני, זה לא נכון! אני אולי לא מנומס, אבל אני מעדיף שהאיש שמייצג את ישראל ידבר את האמת".

 

"פוגעים במאמצים נגד איראן"

ארדן השיב כי "עם כל הכבוד למי ששירתו את המדינה, הם פוגעים עכשיו בהתנהגותם בביטחון ישראל. אסור שראשי מערכת הביטחון לשעבר יפגעו במאמצי הממשלה למגר את האיום האיראני. לא ייתכן שבשעה שראש הממשלה מצליח לגייס מערכה בינלאומית להגברת המודעות לאיום האיראני ולהגברת הסנקציות, יצאו לשעברים ויפגעו במאמץ הישראלי לגיוס העולם נגד איראן בדיבורים על מה ישראל יכולה ולא יכולה לעשות". הוא קרא לדגן ולדיסקין להתמודד בבחירות ולנסות להשפיע כפוליטיקאים: "רק כך מקבלים החלטות".

 

דגן הגן על דיסקין ואמר כי "הוא אדם רציני מאוד, הוא בעלת יכולת גבוהה, הוא בעל ניסיון רחב של התמודדות עם טרור". הוא ציין כי דיסקין הבהיר את עמדותיו לשר הביטחון וראש הממשלה פעמים רבות. מוקדם יותר הוא אמר כי דיסקין הוא "בחור טוב ורציני והוא אומר את האמת הפנימית שלו".

 

אולמרט בכנס בניו יורק (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
אולמרט בכנס בניו יורק(צילום: מרק ישראל סלם)

 

ראש המוסד לשעבר, שאמר בעבר שתקיפה באיראן היא רעיון מטופש, הסביר מדוע הוא מתנגד למהלך: "אתה צריך לצאת מנקודת הנחה שתיכנס למלחמה אזורית עם איראן, שתראה בזה אקט של

מלחמה, תיכנס ללחימה עם החיזבאללה כי האיראנים היו חכמים מספיק במשך הרבה זמן לבנות חזית בגבול הצפוני, וצריך לקחת בחשבון שאפילו סוריה אולי תפתור את הבעיות הפנימיות שלה באמצעות כניסה ללחימה עם ישראל. אתה לא יודע איך אתה נכנס ללחימה ולא יודע איך אתה יוצא".

 

דגן תהה כיצד יהיה ניתן למנוע לשקם את תוכנית הגרעין שלה אחרי התקיפה. "איך תמנעו מהם את הידע הזה?", שאל, "תוציאו אותם להורג?". הוא הוסיף כי תקיפה תיתן לרפובליקה האיסלאמית את "התירוץ הטוב ביותר" לפתח נשק גרעיני, בטענה שהיא צריכה להגן על עצמה מפני ישראל.


פורסם לראשונה 29/04/2012 21:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר דגן בכנס בניו יורק
צילום: מרק ישראל סלם
גלעד ארדן
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים