שתף קטע נבחר

מנהיג הניאו-נאצים ביוון: "בוגדים - עליכם לפחד"

לאחר שהצליח להביא את מפלגתו לכניסה לפרלמנט, הצהיר ניקולאוס מיכלוליאקוס: "אירופה של האומות חזרה, יוון היא רק ההתחלה! נמשיך את מאבקנו למען יוון חופשית מזרים ומהעבדות של תוכנית החילוץ". צפו במסיבת העיתונאים

"כל המהגרים, כל המהגרים הלא-חוקיים החוצה. החוצה מארצי והחוצה מביתי". כך הגיב אמש (יום א') מנהיג המפלגה הימנית הקיצונית ביוון, ניקולאוס מיכלוליאקוס, כשנשאל מה יהיה הצעד הראשון שיקדם עם כניסתו לפרלמנט. מפלגתו של מיכלוליאקוס, "שחר מוזהב", זכתה בכ-7% מקולות הבוחרים בבחירות שנערכו אתמול וכנראה תזכה ב-21 מושבים לפחות בבית המחוקקים.

 

מיכלוליאקוס במסיבת העיתונאים. "השמצתם אותי - אני ניצחתי" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מיכלוליאקוס במסיבת העיתונאים. "השמצתם אותי - אני ניצחתי"(צילום: רויטרס)

 

כשהוא מוקף בגברים חסונים חובשי כובעים אדומים, צעד מול העיתונאים הזרים הרבים שצילמו אותו באתונה וקרא לעברם: "אירופה של האומות חזרה! זכרו זאת! יוון היא רק ההתחלה!". תומכיו קראו בתגובה "יוון שייכת ליוונים".

הוא גם כינה אותם "שקרנים" והטיח בהם: "עליכם להתבייש בכל השקרים שלכם".

 

העיתונאים שאלו את מיכלוליאקוס כיצד הוא מתכוון לממש את כוונתו להיפטר מהמהגרים בארצו וזה השיב בקוצר רוח: "השתמשו בדמיון שלכם".

 

מסיבת העיתונאים שכינס מיכלוליאקוס נפתחה בקריאה לכל הנוכחים לקום על רגליהם לאות כבוד – כולל העיתונאים. ברקע נתלה דגל המפלגה – סמל יווני עתיק שדומה לצלב קרס. חרף הסממנים החיצוניים הבוטים והאידיאולוגיה הלאומנית, חברי המפלגה מתנגדים להגדרתם כ"ניאו-נאצים". במשרדיה מוצגים לרווחה ספרים העוסקים בעליונות הגזע הארי, אך חבריה דוחים האשמות בדבר אלימות נגד זרים.

 

מסיבת העיתונאים של "השחר הזהוב":

 

רק לפני שנה הייתה המפלגה קבוצה זניחה, ובבחירות הקודמות זכתה רק ל-0.23% מקולות הבוחרים. אולם התנגדותם לתוכנית החילוץ האירופית ולגזירות שהביאה עמה סייעה לקדמה בקרב היוונים. גם הבטחותיה "לנקות" את יוון מזרים קסמו ליוונים החוששים מעלייה בפשע בצל המשבר הכלכלי. בשכונות מסוימות באתונה חבריה זכו לאהדה לאור פעולתם לטובת הכלל – תרומת מזון למשפחות נזקקות וליווי קשישים לכספומטים.

 

"אתם השמצתם אותי, אתם סתמתם את פי – אני ניצחתי", אמר מיכלוליאקוס בנאום הניצחון שלו. "נמשיך את מאבקנו למען יוון חופשית, חופשית מכרישי הלוואות זרים, יוון עצמאית וגאה, לא נתונה לעבדות של החילוץ. ניאבק למען יוון שלא תהיה ג'ונגל חברתי בגלל מיליוני המהגרים שהם הביאו לכאן בלי לשאול אותנו".

 

"הניצחון הזה מוקדש לכל הבחורים האמיצים בחולצות השחורות שעליהן האותיות הלבנות 'השחר המוזהב'", הצהיר מיכלוליאקוס. "אלו שבגדו במולדת – עליכם להיות מפוחדים כעת".

 

מיכלוליאקוס מטיח בעיתונאים "שקרנים, התביישו!" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מיכלוליאקוס מטיח בעיתונאים "שקרנים, התביישו!"(צילום: רויטרס)

 

תומכי המפלגה בהפגנה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תומכי המפלגה בהפגנה(צילום: רויטרס)

 

אזרחי יוון שיגרו אתמול מסר לפוליטיקאים שתמכו בתוכנית החילוץ האירופית שנועדה להוציא אותם ממשבר החוב. שתי המפלגות הגדולות במדינה, שהן היחידות התומכות בתוכנית, לא זכו לרוב וככל הנראה צפויים למדינה כעת ימים של התנצחות בנוגע להקמת קואליציה.

 

מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" השמרנית זכתה בכ-20 אחוזי תמיכה והמפלגה הסוציאליסטית PASOK זכתה בכ-17 אחוזי תמיכה. שתי המפלגות תומכות בתוכנית האיחוד האירופי, שמשמעותה קיצוצים נרחבים בהוצאה הציבורית ביוון,

העלאת מסים ופגיעה בפנסיות ובמשכורות. הקואליציה של השמאל הקיצוני, "סיריזה", קיבלה כ-18.5 אחוזים מקולות המצביעים. השמאל הקיצוני מתנגד לצעדי הצנע שדורש האיחוד האירופי מיוון ושעוררו זעם במדינה.

 

להצבעה ביוון תהיה השפעה גדולה על עתיד גוש האירו, שהתגייס בשנתיים האחרונות לעזרת יוון כדי למנוע את קריסתה הכלכלית המוחלטת - קריסה שהייתה גוררת אחריה מדינות אחרות בגוש. יוון, שבה זינק שיעור האבטלה מאז 2009 לכ-21 אחוזים, תלויה באופן מוחלט במיליארדי אירו של חבילות הסיוע שאישרו לה מדינות אירופה וקרן המטבע הבינלאומית, ועליה לנקוט צעדי צנע נוספים בחודש הבא אם ברצונה לראות את הכסף ממשיך לזרום אליה ולמנוע יציאה הרסנית מגוש האירו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכלוליאקוס במסיבת העיתונאים. "ג'ונגל חברתי בגלל המהגרים"
צילום: רויטרס
סמל המפלגה. מתנגדים להגדרתם כניאו-נאצים
צילום: רויטרס
מומלצים