שתף קטע נבחר

הלם בגבעת האולפנה: "איך נסביר לילדים?"

תושבי השכונה בבית אל תולים תקוות בממשלה בעקבות החלטת בג"ץ להרוס עד 1 ביולי חמישה בתים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית: "השכונה נבנתה על ידי המדינה והיא אחראית שהיא תישאר על מקומה"

תושבי גבעת האולפנה בבית אל הופתעו הערב (יום ב') לשמוע על החלטת בג"ץ לדחות את בקשת המדינה ולהרוס חמישה מבנים בשכונה, שנמצאים על קרקע פלסטינית פרטית, עד 1 ביולי. "אני לא יודע איך להסביר לילדים שנצטרך לעזוב את הבית", אמר בכאב אחד התושבים, דידי דיקשטיין.

 

שרים: לעקוף את בג"ץ ולמנוע הריסה בבית אל

 

המדינה התחייבה להרוס את הבתים עד 1 במאי, אך ברגע האחרון - בלחץ שרי הימין - ביקשה מבג"ץ הארכה על מנת לבחון מחדש את העניין. הערב הגיעה תשובה שלילית חד-משמעית מהרכב השופטים, בראשות נשיא העליון אשר גרוניס, אשר מתח ביקורת על המדינה וקבע כי הבתים ייהרסו תוך פחות מחודשיים.

 

גבעת האולפנה, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גבעת האולפנה, היום(צילום: אוהד צויגנברג)
 

בשכונה שורר כעת שקט, והתושבים משוחחים בינם לבין עצמם על משמעות ההחלטה. נראה שכעת הם מבינים שייאלצו לעזוב את בתיהם. "התחושה קשה מאוד", אמר דיקשטיין, "אנחנו מאוד מופתעים ומרגישים שנעשה לנו מעשה נבלה. השכונה הזו נבנתה על ידי המדינה והיא אחראית שהיא תישאר על מקומה". לדבריו, המשפחות בשכונה חוששות מאוד.

 

מתחזקים בשכונה שבתים בה מיועדים להריסה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מתחזקים בשכונה שבתים בה מיועדים להריסה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

עם זאת, דיקשטיין ושכניו לא מוותרים על הסיכוי למצוא פתרון, והם מטילים את האחריות על הממשלה, שם כבר נשמעו קולות הקוראים לחוקק חוק שיעקוף את פסיקת בג"ץ. "אנחנו בטוחים שלמרות ההחלטה, הממשלה תמצא דרך חוקית להסדיר את המקום הזה", אמר דיקשטיין. לגבי הצפוי ביום הפינוי הוא אמר כי "עד היום לא התעסקנו בזה. בימים הקרובים נשב ונחשוב מה עושים".

 

שני יישובים יפונו באותו יום?

תושב נוסף, יואל פתאל, סיפר על ההלם מהפסיקה: "מבחינתנו זו הפתעה גדולה, היינו

בטוחים שבג"ץ יורה לבחון את כל העניין מחדש. אחריות הממשלה למקום הזה לא תמה ותפקידה למצוא דרך לפתור את העניין". לדבריו, "המאבק הוא לא רק על שכונת האולפנה אלא על עוד הרבה מקומות".

 

בינתיים, במערכת הביטחון החלו בהיערכות לפינוי התושבים. בשבועות האחרונים נערכו דיונים בנושא, שבהם הועלו מספר פתרונות כגון העברת התושבים לבתי מלון באופן זמני. לאור החלטת בג"ץ, הואצו הדיונים ובימים הקרובים יתכננו כלל הגורמים המעורבים את הפינוי. יש לציין כי ביום שבו אמורה להתפנות שכונת האולפנה אמור להתפנות גם המאחז גבעת אסף השוכן לא רחוק ממנה, דבר שגם אותו יצטרכו גורמי הביטחון לקחת בחשבון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבי גבעת האולפנה, הערב
צילום: אוהד צויגנברג
יואל פתאל. "הפתעה גדולה"
צילום: אוהד צויגנברג
דיקשטיין. "הממשלה תמצא דרך להסדיר את המקום"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים