שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מלחמת מחץ בעישון: טבק הפירות יהפוך ללא חוקי

  הכנסת ממשיכה במלחמתה במעשנים עם החמרות נוספות בחקיקה: תיאסר מכירת טבק בטעם פירות לנרגילה, חברות הסיגריות לא יוכלו לקחת חסות על אירועים ולא יוכלו לפרסם עצמן בתקשורת ושטח האזהרות על קופסאות הסיגריות יגדל לכדי 30% משטח הקופסה

  לאחר שבשבוע שעבר אושר הצו הממשלתי האוסר על עישון בתחנות אוטובוסים, בריכות שחייה ומקומות קדושים, הממשלה תוקפת היום (ב') את סוגיית העישון פעם נוספת – הפעם מהצד של חברות הסיגריות ומוצרי הטבק.

   

  ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את הצעת משרד הבריאות לתיקון חוק הגבלת הפרסומת והשיווק למוצרי טבק. בהוראות החוק החדשות יש הגבלות נוספות לחברות הסיגריות ומוצרי הטבק שכוללות בין השאר איסור מכירת טבק בטעם פירות לנרגילה, איסור מוחלט של פרסום לסיגריות בכל מקום שהוא, מלבד בחנויות הטבק והגדלת האזהרות על קופסאות הסיגריות.

    

  אלו השינויים החדשים בחקיקה בכל הקשור לעישון:

  • ייאסר פרסומם של מוצרי טבק, גם בעיתונים ובאינטרנט, ומעתה ניתן יהיה למעשה לפרסם סיגריות רק במקרים בודדים כמו בתוך חנות למכירת מוצרי טבק.

   

  • אירועים שונים כמו "יום הסטודנט" לא יוכלו עוד לקבל חסות מחברות סיגריות, תיאסר מכירת מוצרי טבק בטעמים כמו הטבק שמשמש רבים בעישון נרגילה, במשרד הבריאות לא רוצים שלמוצרי טבק יהיה דימוי שקשור בבריאות, אפילו סימון מוצרי טבק בתמונות של פירות ייאסר.

   

  בקרוב על חפיסת הסיגריות שלכם ()
  בקרוב על חפיסת הסיגריות שלכם

   

  • האזהרה של משרד הבריאות על הקופסאות תתפוס 30% משטח הקופסא, במקום 5% כפי שנהוג כיום. והיא תכלול גם תמונות לא נעימות של נזקי העישון.

   

  • כל הצעצועים המדמים סיגריות יהפכו ללא חוקיים – בגלל השפעתם על הדימוי של מעשנים וחברות הסיגריות לא יוכלו לחלק סיגריות חינם או להצטרף לרשימות דיוור.

   

  • על פי הצעת החוק יורחב גם האיסור על מכירת מוצרי טבק לקטינים, כך שבדומה לאיסור מכירת אלכוהול לקטינים, תוטל אחריות רבה יותר על המוכרים בפיצוציות.

   

  • חברות הסיגריות יחויבו לדווח לציבור על תכולתם של מוצרי הטבק ורעילותם של המרכיבים השונים, ממש כמו רשימת הרכיבים המופיעה על כל מוצרי המזון.

   

  • המדינה תסמיך מפקחים לצורך אכיפת החוק, ויינתנו להם סמכויות נרחבות לפקח ולאכוף את הוראות החוק באמצעות החרמת מוצרי טבק והטלת קנסות גבוהים.

   

  וזה לא הסוף, מבטיח ל-ynet מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו: "נמשיך להגן על אזרחי המדינה מפני מניפולציות שיווקיות ופרסומיות שמביאות את האנשים לקושי רב להיגמל מעישון וחלקם אף מצטרף למעגל המסוכן של מעשנים שמסכנים את בריאותם".

   

  הוראות החוק החדשות, לדברי משרד הבריאות, ייכנסו לתוקף בהדרגה, חלקן באופן מידי וחלקן במהלך שלוש השנים הבאות.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: טל כהן
  נרגילה. עדיין חוקי, רק בלי טעמי הפירות
  צילום: טל כהן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים