שתף קטע נבחר

לפיד לנתניהו: נראה אותך מפטר את שרי ש"ס

"הם לא ישנו את חוק טל, רק יוסיפו לו איזה סעיף מגוחך של מכסות, ויטענו שהם עשו מהפכה", בטוח יאיר לפיד, שערך חוג בית מתוקשר בשפיים וחזר לתקוף את ראש הממשלה. "מי ששם את אלי ישי להשגיח על גיוס לחרדים, לא מתכוון ברצינות". גם את המיליארדים להתנחלויות הוא דרש מנתניהו לעצור

יאיר לפיד היה בדרך לארצות הברית כאשר נודע על התרגיל הפוליטי הגדול, שדחה את הבחירות והכניס את שאול מופז וקדימה לממשלת נתניהו. הערב (יום ה') בהופעה ראשונה בישראל מאז שנשלח בחזרה למדבר הפוליטי, הוא תקף במילים חריפות את נתניהו. "שחיתות", הוא כינה את ממשלתו, הגדולה בתולדות ישראל, והבטיח "שאיש לא יוכל לייבש אותי".

 

"הם ייקחו את חוק טל, ויוסיפו לו איזה סעיף מגוחך של מכסות, ויטענו שהם עשו מהפכה", אמר לפיד בחוג בית הערב בשפיים. "כי נתניהו לא יריב עם מה שהוא מכנה 'השותפים הטבעיים' שלו. ואם אתם לא מאמינים לי, תשאלו את אלי ישי, כי הוא כבר התראיין אתמול ואמר שאין מה לדאוג, נתנו לו לעבור מראש על ההסכם הקואליציוני והבטיחו לו שלא ישנו את חוק טל בלי לתאם איתו. אז זה לא יקרה. כי מי ששם את אלי ישי להשגיח על גיוס לחרדים, לא מתכוון ברצינות".

  

נתניהו ומופז. טוב או רע למדינה? (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו ומופז. טוב או רע למדינה?(צילום: גיל יוחנן)

 

כחצי שעה לאחר נאום לפיד הוציא לשכתו הודעה לפיה ראש הממשלה שוחח כל ראשי הקואליצי וסוכם שהדיונים בנושא הבאת חלופה לחוק טל יחלו כבר בשבוע הבא, על מנת שבחודשיים וחצי הקרובים יאושר חוק חדש. "החוק החדש יגדיל בהדרגתיות את השוויון בנטל, יכניס למעגל השירות יהודים וערבים, וזאת מבלי לשסות ציבור בציבור", נמסר.

 

לפיד המשיך בנאומו ואמר כי אם כמו שראש הממשלה התחייב,"הממשלה תשנה עד 31 ביולי את חוק טל ובמקומו תעביר חוק שאומר שכל צעיר בן 18, חרדי, חילוני או דתי, יילך לבקו"ם ויתגייס לשירות צבאי או אזרחי, אז צריך יהיה לברך את הממשלה, ואני אהיה הראשון שיברך אותה. ואם כמו שראש הממשלה התחייב עד 31 בדצמבר הם ישנו את שיטת המשטר, יעלו את אחוז החסימה, יקטינו את הממשלה ל-18 שרים, ויצמצמו את כוחן של המפלגות הסקטוריאליות, אז צריך יהיה לברך אותם. ויש רק בעיה אחת - זה לא הולך לקרות".

 

אלי ישי. מי מינה אותו לגייס חרדים? (צילום:  אוהד צויגנברג) (צילום:  אוהד צויגנברג)
אלי ישי. מי מינה אותו לגייס חרדים?(צילום: אוהד צויגנברג)

 

למה לא? לפיד בטוח ש"אם הם היו רוצים לעשות את זה היה להם את כל הזמן שבעולם, היו להם את כל האצבעות בכנסת, הם לא נחתו כרגע במדינת ישראל. הם בשלטון כבר המון שנים. הם משחקים ביניהם את משחק הכסאות כבר המון שנים, והם לא עשו כלום. פתאום זה אכפת להם? פתאום זה אידיאולוגי? פתאום הם גילו שזה לא צודק שיש כאלה שמתגייסים וכאלה שלא מתגייסים? פתאום הם גילו שזה לא סביר שאין לנו ממשלה של 18 שרים ושיטת בחירות שלא מאפשרת סחטנות וסקטוריאליות? על מי הם עובדים?".

 

"לא לדילים לפנות בוקר עם אופוזיציה מפוחדת"

הבחירות ניבאו ללפיד ומפלגתו "יש עתיד" בין 11 ל-13 מנדטים ודומה שהוא היה על הגל הנכון, אולם כעת הוא ינסה לשמר את כוחו במשך שנה וחצי. לדבריו שלשום בארה"ב, רגע אחרי האכזבה מדחיית הבחירות הוא התעשת והבין כי מפלגתו הפכה לאלטרנטיבה היחידה אחרי שקדימה חברה לליכוד.

 

עוד בחדשות ynet:

 

הערב, לפיד המשיך לתקוף את החרדים ופנה לראש הממשלה: "אם אתה לא יודע מאיפה להביא את הכסף לדיור בר השגה לצעירים, תשאל את עצמך למה נתת לאריאל אטיאס, שר השיכון מש"ס, לשנות את רפורמת הדיור? כי ועדת טרכטנברג קבעה שהרכיב המרכזי ברפורמת הדיור, הקריטריון המרכזי, יהיה דבר שקרוי 'מיצוי כושר השתכרות', שזו עברית ממשלתית ל-לעבוד.

 

"עכשיו, אדוני ראש הממשלה, אתה לא צריך לפחד יותר. אתה יכול ללכת לאריאל אטיאס ולהגיד לו, 'אתה לא פה בשביל לדאוג רק לקבוצה שלך. אתה לא פה בשביל לדאוג רק לציבור שלך או לסקטור שלך. אתה שר בממשלת ישראל, ואתה תנהג כמו שר בממשלת ישראל, ואתה תפעל לטובת כלל הציבור בישראל, אחרת אתה לא תוכל יותר להיות שר בממשלה שלי כי אני אפטר אותך.

 זו מנהיגות אדוני ראש הממשלה, לא לסגור דילים בשלוש בבוקר עם האופוזיציה המבוהלת שלך".

  

הפעם, גם להתנחלויות הוא התייחס בפנייתו לנתניהו. "איך זה שמדינת ישראל הוציאה עשרות מיליארדי שקלים על בניית התנחלויות שגם לפי התיזה המדינית שלך - לפי התיזה של הימין - לא יכללו בגושי ההתיישבות בשום הסכם עתידי. אדוני ראש הממשלה איך אתה מסביר את זה ששר התחבורה שלך, ישראל כץ, הוציא השנה יותר ממיליון שקל רק על שרטוטים של תוכניות לרכבת ביהודה ושומרון שהוא יודע ואתה יודע שלא תיבנה לעולם? הגיע הזמן שתגיד לשרים שלך, אני לא מוכן שאתם תבזבזו כספי ציבור בשביל להתחנף לפייגלינים במרכז הליכוד לקראת הפריימריז. כי זו שחיתות, ושר בממשלה שלי לא יכול להתנהג ככה".

 

כשלפיד נשאל האם ייקח חלק במחאה החברתית הוא השיב: "אני חושב שהמחאה הייתה יותר גדולה ממה שנדמה, הייתה יותר הסכמה והבנה לסיבות המחאה, ותפקידי לתת לה תרגום פוליטי ולא להסתובב במאהל ברוטשילד ולא להתקלח. אני חושב שתנועה פוליטית יש בה הרבה קסם אבל החלטת ממשלה אחת מזיזה הרבה יותר".

 

בינתיים בקדימה, נמשך גל נטישת המתפקדים. בימים האחרונים מאות מהם ביקשו לבטל את חברותם במפלגה, ואתמול פרש גם אחד ממייסדי קדימה, חיים רמון. היום ביקשו לעזוב המחזאית ענת גוב והפרופ' יוסי שיין מאוניברסיטת תל אביב.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד. אז זהו, שזה לא יקרה
צילום: עידו ארז
מומלצים