שתף קטע נבחר

פותחים את הים: צווי פינוי לקראוונים בחוף דור

משרד הפנים דורש לפנות עשרות מבנים זמניים שהוצבו ללא היתר, ואף חוברו לתשתיות חשמל ומים. במשרד מסבירים: בימים אלה מתגבשת תוכנית מקיפה לפיתוח והנגשת החוף לציבור הרחב - אם המבנים לא יפונו יוגשו כתבי אישום

משרד הפנים דרש היום (א') מבעלי עשרות מבנים ארעיים שהוצבו ללא אישור בשטח כפר הנופש בחוף דור, לפנות אותם ולהשיב את המצב לקדמותו, לפני שיחל נגדם הליך פלילי.

 

 

מדובר במתחם שנמצא בעורפו של חלקו הדרומי של החוף. ממשרד הפנים נמסר, כי מושב דור השכיר את המקום לאנשים פרטיים עד אוקטובר 2012, שהציבו בו בעשור האחרון כ-30 קרוואנים ומבנים נוספים, ללא היתר כחוק. מבנים אלה התקבעו במשך הזמן, הורחבו וחוברו לתשתיות חשמל ומים - כל זאת ללא ההיתרים הנדרשים.

 

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

"בהתאם לחוק התכנון והבנייה, לצורך הצבת קרוואנים או בנית מבנה נדרש היתר בנייה", מסבירים במשרד, "בהתאם לתוכנית המאושרת במקום לא ניתן להציב מבנים לנופש בחלק זה בין עצי השיטה".

 

בעקבות חקירה של יחידת הפיקוח המחוזי, הודבקו היום התראות על המיבנים, בהם הודיעו לבעלים ולמשתמשים כי מדובר בעבירה על החוק ושהם עלולים להיתבע או להינזק במידה שהמיבנה לא יסולק. מהמשרד נמסר כי אם המבנים לא יפונו - יוגש כתב אישום כנגד כל הנוגעים בעניין, ובתוך כך גם נגד הקיבוץ שהשכיר את השטח. 

 

איומים נוספים

לא מדובר בבעיה היחידה באזור רצועת החוף הצפונית, המאויימת על ידי תוכניות שונות. בימים אלה, ממתינים פעילים וארגוני סביבה באזור להכרעת ועדות התכנון באשר לגורלן של פיסות טבע נוספות במרחב.

 

מדובר בין היתר בחוף הבונים, שם מתכוונים שוב להכשיר חוף רחצה מוכרז על חשבון החוף הפראי והפתוח. תוכנית נוספת, להקמת כפר נופש חדש בעורפו של חוף נחשולים ושאותה יזם מינהל מקרקעי ישראל  - ממתינה להכרעת חוקרת שמונתה לבדיקת הנושא, בעקבות ההתנגדויות שהוגשו לתוכנית.

 

תוכנית נוספת, שכבר יצאה לדרך - היא הרחבת כפר הנופש הקיים של קיבוץ נחשולים. במסגת תוכנית זו הופתעו התושבים לפגוש בחומת בטון שהוקמה במרחק עשרות מטרים בודדים מקו החוף. תוכנית זו נעצרה בינתיים, בעקבות הסכם בין משרד הפנים למועצה האזורית חוף הכרמל, לפיו העבודות יעצרו לחודש, עד לסיום בירור המצב המשפטי של הקרקע.

 

ממשרד הפנים נמסר, כי בימים אלה הם מגבשים ביחד עם היזמים והרשות המקומית, "תוכנית מקיפה שתאפשר פיתוח והנגשת החוף לציבור הרחב תוך שמירה על הסביבה החופית".

 

איציק כהן , מנכ"ל כפר הנופש דור, מסר בתגובה: בשלב זה אנו בודקים עם יועצינו המשפטיים את המצב המשפטי. נעשה כל שנידרש בתיאום עם הרשויות, והנופשים בקרוואנים, ועל פי כל דין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
חוף דור
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים