שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "מסרבים להינשא ברבנות. מעדיפים את פייסבוק"

  יכולנו להתחתן דרך הרבנות, אבל זה לא מייצג את מי שאנחנו ואת איך שאנחנו תופסים מערכות יחסים. אני מסרב לראות בחרדים סמכות שקובעת את הזוגיות שלי. בעיני, הרשת החברתית וההמונים הרבה יותר חשובים

  תומאסו

  עוד רווק מבוקש, צעיר, עשיר (ויהודי) נתפס.

   

  זרוב

  כפרה על מארק צוקרברג, הקשיב לעצה שלנו מהטור הקודם, והתבולל עם אסיאתית חמודה. ‫ככה זה - לא משנה כמה אתה גאון, מצליח ויוצא דופן, בסוף תתיישר עם הקונבנציה של נישואין.

   

   

  תומאסו

  מילא להתיישר, אבל לחלוק את זה עם כולם - זו כבר דרגה שונה בתכלית. היום, זוג יכול לנהל מערכת יחסים מלאה ומספקת, והרבה אנשים בסביבה שלהם לא ידעו מזה עד שהם לא יאשרו את השינוי קבל עם ורשת.

   

  זרוב

  ידעו או לא, זה לא משנה. הקשר לא יקבל תוקף של מערכת יחסים אמיתית עד שלא יונפק סטטוס רשמי בנושא‬.

   

  שינוי סטטוס זה לא משחק ילדים

  תומאסו

  התוקף של הרבה מאד דברים נקבע, מכוון ומתנהל ברשת. אינספור מערכות יחסים נהרסו ונבנו בגלל מידע וירטואלי שזלג החוצה. אני מניח שאם תשאלי את החברים הרבים שלנו, תראי שהם חושבים פחות על להציע הצעות לדייט או מעבר למגורים משותפים, מאשר על שינוי סטטוס היחסים בפייסבוק ופרסום הקשר שלהם. שינוי סטטוס זה לא משחק ילדים.

   

  זרוב

  מה פתאום, ‫זה יותר פשוט ממשחק ילדים! פייסבוק מקל מאוד על ההגדרה של מערכות היחסים. זוכר את הקונספט המזעזע של שיחות "יחסינו לאן"?‬ זו הייתה אחת מנקודות השפל בקשר שלנו, כשניסית להסביר לי ולעצמך באלף מילים מגומגמות, איזה מקום אני תופסת בעולם שלך. זה היה מדכא וחסר תועלת כי אז, חודשים ספורים אחרי שהכרנו, זה היה מקום צר מאוד.

   

  נדמה שלפני פייסבוק הכל היה אמורפי יותר, מבולבל יותר, פתוח יותר. פייסבוק צמצם את האופציות: או שאתה רווק או שאתה במערכת יחסים, או שאתה מאורס או שאתה נשוי. למרות שזה נוח, זה חוטא למציאות. כמו שאין שני אנשים זהים, אין שתי מערכות יחסים זהות. ה"אין אה ריליישנשיפ" של הרוקסטאר מתל אביב שונה בצורה קיצונית מה-"אין אה ריליישנשיפ" של הסטודנט לארכיאולוגיה מאוניברסיטת באר-שבע.‬

   

  תומאסו

  דיברתי עם לא מעט אנשים שההגדרות של פייסבוק למערכת יחסים לא הספיקו להם. החיתוך הזה של "נמצא במערכת יחסים" או לא – פשוט לא תיאר מספיק טוב את מה שהם מרגישים. אחרי כמה זמן, הם ניסו להגמיש את זה עם "it's complicated", אבל התחושה הרווחת היא שהסטטוס הזה בעיקר מבלבל עוד יותר. הרי איזו מערכת יחסים אינה מורכבת?

   

  גם גאונים מתחתנים בסוף. צוקרברג והכלה הטרייה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  גם גאונים מתחתנים בסוף. צוקרברג והכלה הטרייה(צילום: רויטרס)

   

  חגיגה של אהבה

  זרוב

  למעשה, המוסד שהכי מתעלם מהמורכבות של מערכות יחסים, הוא המוסד שאוחז ברשות לחתן זוגות בארץ ישראל.

   

  תומאסו

  נכון! בישראל, מדינה שמרנית להפליא, הסמכות לקבוע מעמד זוגי נתונה למוסדות הדת, אבל בפועל, הרבנות והמדינה שמסמיכה אותה, הופכות אנכרוניסטיות מרגע לרגע.

   

  זרוב

  ‫מי שמכיר אותנו אפילו קצת, יודע עד כמה אנחנו מתעבים את המונופול שיש לדת על הנישואין בארץ. החתונה שלנו הייתה קודם כל חגיגה רשמית של האהבה שלנו, אבל מעבר לזה, היא הייתה חגיגה בלתי-דתית מתריסה.

   

  עברנו ברבנות רק בשביל לצלם שם תמונות אירוסין פרובוקטיביות, ואנחנו מסרבים להינשא במדינת ישראל כל עוד הרבנות היא הרשות היחידה שמורשית לבצע את הנישואין. בעיני המדינה, אנחנו לא נחשבים נשואים, וזה ממש לא משנה לנו. בעינינו ובעיני משפחתנו וחברינו, אנחנו נשואים לכל דבר ועניין‬.

   

  תומאסו

  זה לא משנה את ההרגשה שלנו, או את ההכרה של קהילה גדולה מאד במערכת היחסים שלנו, אבל זה משנה המון בפועל. למעשה, יש יותר אנשים שהשתתפו בחתונה שלנו בדרך זו או אחרת מאשר ברוב החתונות שיש בישראל, אבל הפקידים האפורים של משרד הפנים והשחורים של משרד הדתות, מתעלמים מזה. כשנרצה את ההטבות שמגיעות לכל זוג אחר, לא נוכל לקבל אותן.

   

  הכי קרוב שהגיעו לרבנות. זרוב ותומאסו פרובוקטיביים (צילום: תומאסו, זרוב) (צילום: תומאסו, זרוב)
  הכי קרוב שהגיעו לרבנות. זרוב ותומאסו פרובוקטיביים(צילום: תומאסו, זרוב)

   

  זרוב

  ‫סטטוס הנישואין שלנו, שמעוגן בינתיים רק בפייסבוק, הוא מספיק טוב בשבילי. אבל כואב לי על זוגות שבאמת רוצים להתחתן, שחשוב להם האישור של המדינה, ולא יכולים. אנשים שהם מספיק יהודים וישראלים בשביל לשרת בצה"ל ולשלם מיסים, אבל בגלל סבתא אחת שנולדה במקום הלא נכון - הם צריכים לעבור תהליכי גיור מסורבלים כדי שיוכלו להתחתן פה.‬

   

  תומאסו

  אנשים עם מוצא לא נכון זה דבר אחד, ומה עם אנשים כמונו? אנחנו יכולנו להתחתן דרך הרבנות, אבל זה לא מייצג את מי שאנחנו ואת איך שאנחנו תופסים מערכות יחסים. אני מסרב לראות בחרדים סמכות שקובעת את הזוגיות שלי. בעיני, הרשת החברתית וההמונים הרבה יותר חשובים.

   

  זרוב

  ‫יש אנשים שהאופציה של רבנות מתאימה להם, אך קיימים גם הרבה זוגות חילוניים שמוצאים את עצמם עוברים ברבנות רק כי ככה נהוג, פשוט כי "חייבים". אז זהו, שלא חייבים. דת לא הייתה חלק מהחיים שלי אף פעם, ואני לא רואה שום סיבה ליצור את החיבור המלאכותי ביני לבין רשויות הדת לצורכי חתונה.

   

  כך נראית חתונה אלטרנטיבית. זרוב ותומאסו (צילום: תומאסו, זרוב) (צילום: תומאסו, זרוב)
  כך נראית חתונה אלטרנטיבית. זרוב ותומאסו(צילום: תומאסו, זרוב)

   

  אין שום דבר יהודי באהבה שלנו

  תומאסו

  ומה תגידי לכל הטוקבקיסטים שיתרגשו ויתעצבנו? אלו שיזכירו לך שאת ב"מדינה יהודית" ויגידו לך "לחזור לרוסיה"?

   

  זרוב

  ‫שיגידו מה שיגידו. הנישואים שלנו הם בין שנינו. קינקיים ככל שנהיה, אין לנו צלע שלישית שקוראים לה "מדינת ישראל", ואין שום דבר יהודי באהבה שלנו.‬

   

  תומאסו

  וזה ההבדל בין המדינה הקטנה שאנחנו אזרחים בה, למדינה הוירטואלית הענקית שאנחנו חלק יומיומי בה. בראשונה אנחנו לא קובעים הרבה והיא הולכת ובורחת לנו מהידיים אל אופק אפל ומטריד, והאחרונה היא שלנו ככל שנרצה וכמה שנרצה.

   

  זרוב

  ‫כשהגבולות המדיניים והדתיים סוגרים עלינו - הרשתות החברתיות פותחות לנו צוהר לעולם הרחב, מאפשרות לנו לחיות את חיינו ולהגדיר את מערכות היחסים שלנו כמו שמתאים לנו. יחי מארק צוקרברג, ומזל טוב לו ולאשתו היפהפייה!

   

   

  בואו להיות חברים שלנו גם בפייסבוק. לעמוד של ערוץ יחסים, לחצו כאן

   

   

  לבלוג של אליזרין וויסברג ותם אשחר, לעמוד המעריצים של זרוב ותומאסו בפייסבוק 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תומאסו, זרוב
  בעולם שלהם, דברים מתנהלים אחרת. אליזרין וויסברג ותם אשחר
  צילום: תומאסו, זרוב
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים