שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ועדת הכספים: חוסכים רבים משלמים ביטוח מיותר

  אלפי חוסכים רווקים בקרנות הפנסיה משלמים עבור ביטוח שארים לבני זוג או ילדים. ועדת הכספים בפנייה לאוצר: להכריח את הקרנות ליידע את העמיתים על תשלומי הפרמיות

  ועדת הכספים של הכנסת דרשה היום (ב') מאגף שוק ההון והביטוח באוצר להנחות את קרנות הפנסיה להבהיר לציבור החוסכים את העובדה כי חלק מהתשלומים לקרן הינם בגדר רשות ואף עשויים להיות מיותרים. 

   

  מדובר בעיקר בתשלומי פרמיה עבור ביטוח שאירים, הכלולים בסכום החיסכון החודשי. סכום הפרמיה השנתי הוא בסדר גודל של מאות שקלים לחוסך. כוונת ההנחיה היא לוודא גם שהחוסך יידע ויבין את התוצאות השליליות של אי גביית הפרמיה, אם הוא בעל משפחה או מתכוון להקים אותה, כך שהחלטתו תשלול משאיריו – בן/בת זוג וילדים – את זכויות הפנסיה שלהם לאחר פטירתו.

   

  הוועדה סיכמה בהחלטה זו דיון מיוחד לבקשת הח"כים זהבה גלאון (מרצ) ויצחק וקנין (ש"ס). הם טענו כי מדובר ב"גביית שווא" מאלפי חוסכים בקרנות המשלמים מדי שנה מבלי ידיעתם עבור ביטוח פנסיוני של שאיריהם, גם הם רווקים או שאין להם שאירים.

   

  גלאון ווקנין הקדימו לדיון בירור באוצר. הבירור העלה כי אלפי רווקים/ות או חסרי ילדים משלמים לקרנות הפנסיה עד 400 שקל בשנה, להרחבת הביטוח הפנסיוני על השאירים שאין להם, ללא ידיעתם. זאת כ"ברירת מחדל" אם החוסך החדש המצטרף לקרן לא ביקש ביוזמתו ומרצונו החופשי, שלא יגבו ממנו את פרמיית השאירים, בידיעת התוצאות.

   

  "זעקה אחת של אלמנה - מספיקה"

  בתגובה לטענת חברי הכנסת, אמר נציג האוצר, רו"ח הראל שרעבי, כי לקרנות אין רווחים מגביית ביטוח שאירים. הוא הצדיק את ברירת המחדל של גביית פרמיית השאירים בכך ש"מספיקה זעקה אחת של אלמנה ויתומים שנותרו ללא פרנסה בפטירת ראש המשפחה בגלל שהוא ביקש ברווקותו לא לגבות את הפרמיה ואחרי נישואיו שכח לשנות את מצבו המשפחתי".

   

  סמנכ"ל חברת הביטוח הראל, יוסי דותן, טען שהחברות המנהלות את קרנות הפנסיה לא מרוויחות אלא מדמי הניהול כאשר מדמי הביטוח נהנים העמיתים בלבד. לדבריו החברות מיידעות את העמיתים על זכותם שלא לעשות ביטוח שאירים מיד עם ההצטרפות לקרנות הפנסיה.

   

  יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הצדיק את הטענות של שני הצדדים. "מצד אחד רווק לא צריך לשלם ביטוח שאירים. מצד שני, צריך למנוע את המקרים שמשפחות יישארו ללא ביטוח פנסיוני רק בגלל שראש המשפחה הצטרף לקרן כרווק אבל שכח או לא היה מודע לחובתו לדווח לקרן הפנסיה על שינוי במצבו המשפחתי".

   

  גפני התנגד לקבל "החלטה דרקונית" שתבטל את ברירת המחדל של הגביה האוטומטית של פרמיית השאירים. הוא גם לא סמך על ההצעה שמשרד הפנים ומרשם האוכלוסין יהיו האחראים לדווח לקרנות הפנסיה על השינוי במצב המשפחתי של העמיתים "שמא המנגנון הזה לא יתפקד כראוי לגבי מאה אחוז של המקרים"

   

  על-כן נדחתה הצעת גלאון ווקנין לדרוש מהאוצר לשנות את הנוהל הקיים. במקום זה סוכם כי אגף שוק ההון יחייב את קרנות הפנסיה לצאת במסע הסברה שיביא לידיעת העמיתים, שאין להם משפחה את זכאותם לבטל את ביטוח השאירים, ובכך תימנע גביית כספים שלא כדין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גפני. שני הצדדים צודקים
  צילום: מתי אלמליח
  מומלצים